Asus VZ27AQ monitörü tavsiye eder misiniz?

Fiyat/Performans olarak yeterli buluyorum.

• Evet

Oy: 3 42,9%
  • Hayır

Oy: 4 57,1%

• Oy verenlerin toplamı
    7
  • Anket kapandı .

GSO

Decapat
Asus VZ27AQ
27" WQHD, IPS ,FreeSync

Fiyatı: 2900 ₺ civarında

Genel özellikleri bu şekilde monitörün global sitesi ve Türkiye sitesi arasında farklar var.Toplayacağım sistem Ryzen 7 2700 ve RTX 2060 bileşenlerinden oluşacak. Benim için önemli olan oyunlardan üç tanesini yazayım Total War: Warhammer II, The Witcher 3: Wild Hunt ve Middle-earth: Shadow of War. Beklentim 1440p çözünürlükte 60-75 FPS almak. IPS olmasını istiyorum.

1-5ms tepki Süresi 75 Hz için yeterli olur mu ? Ghosting olur mu?
2-250 cd/㎡ parlaklık yeterli olur mu?
3-Genel bağlamda 60-75 FPS için oyun performansı sizce nasıl olur?

Not: IPS ve 1440p olması temel nokta benzer özelliklere sahip alternatif seçeneklere açığım.

Color Saturation : 100%(sRGB)
Panel Backlight / Type : In-Plane Switching
True Resolution : 2560x1440
Display Surface Non-glare
Brightness(Max) : 250 cd/㎡
Contrast Ratio (Max) : 1000:1
ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) : 100000000:1
Response Time :
5ms (Gray to Gray)
Display Colors : 1.07 Billion

Renk Doyumu : 100%(sRGB)
Panel Işıklandırması / Type : In-Plane Switching
Gerçek Çözünürlük : 2560x1440
Parlaklık(Max) : 250 cd/㎡
Ekran Yüzeyi Mat
Kontrast Oranı (Max) : 1000:1
ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) : 80000000:1
Tepki Süresi :
5ms (Griden Griye)
Ekran Renk Sayısı : 16.7M

Son düzenleme:
Evet haklısınız. HP ve Samsung önermiyorum kesinlikle. Samsung'un alınmayacak tek şeyi monitörüdür. MSI Samsung panel kullanıyor, Samsung MSI'a 1 ay bozuk panel verdi. İnsanlar MSI'dan soğudu. Bende de oldu, yeni aldığım monitörde siyah nokta çıktı. İlk MSI'a kızmıştım, ancak sonradan öğrendim sorunun Samsung olduğunu. HP yeni ürünlerinde bozdu.
Teşekkürler ama curve panel istemiyorum.Gözümden kaçan yoksa MSI ait bütün 27" 1440p monitörlerin panelleri curve.

@Dangdro Samsung ve kötü monitörler iki kelime komik geldi kusura bakmayın.

2060 Gibi bir karta ilerde yükseltme yapmayacaksanız çok çok abartı bir monitör. Grafik işleriyle uğraşmayıyorsanız IPS gibi pahalı bir panelide almanıza gerek yok VA 144 Hz çekip keyfime bakardım. İlla 2K olucaksa 2K 144 Hz alabilirsiniz ama 2060 için 2K zor 1080p idealdir.

Ben iki monitörüde tavsiye etmem, genede düşüncelerimi yazıyım,
27'' OPTIX MAG271CQR 1ms 144Hz HDMI+ Display VA Amd FreeSync QHD Gaming Monitör MSI | Trendyol 2K VA panel. Curved monitörlerin keyfini denemeden anlayamazsınız buna emin olun.

Monitörler hakkında fikir almak isterseniz Monitör Panel Tipleri - Technopat Sosyal konuya göz atabilirsiniz.

2060 Gibi bir karta ilerde yükseltme yapmayacaksanız çok çok abartı bir monitör. Grafik işleriyle uğraşmayıyorsanız IPS gibi pahalı bir panelide almanıza gerek yok VA 144 Hz çekip keyfime bakardım. İlla 2K olucaksa 2K 144 Hz alabilirsiniz ama 2060 için 2K zor 1080p idealdir.

27'' OPTIX MAG271CQR 1ms 144Hz HDMI+ Display VA Amd FreeSync QHD Gaming Monitör MSI | Trendyol 2K VA panel. Curved monitörlerin keyfini denemeden anlayamazsınız buna emin olun.

Monitörler hakkında fikir almak isterseniz Monitör Panel Tipleri - Technopat Sosyal konuya göz atabilirsiniz.
AutoCAD ve benzeri programlar için de kullanacağım.Curve paneller uygun değil gibi geliyor araştırdım ama bilgi bulamadım.
Edit:Okumuştum bir hafta öncesi.Elinize sağlık

Son düzenleme:
Curved kısmında haklı, Samsung kısmında ise maalesef haklı değilsiniz. Ben de yakın zamanda monitör aldım ve uzun bir araştırma yaptım. Samsung monitörlerde çok problem çıktığını öğrendim. Geri dönüşleri de iyi değil. Hepsinin diyemem, ama genel olarak öyle. Şimdi benim genel monitör tavsiyesinde söylediğim söz. Samsung düşmanı değilim, tam tersi tam bir fanıyım. Hatta telefonum, buzdolabım, çamaşır makinem ve saatim Samsung marka. Ancak maalesef illa bu cümleyi kurmam gerekiyor burada. Yoksa markacı, onu kötülüyor, hep MSI diyor vs. Umarım böyle düşünmemişsinizdir, geç cevap için kusura bakmayın.

AutoCAD gibi programlar olucaksa sıkıntı yaratabilir evet simetrik bir çalışmayı yaparken bazen zorlayabilir sizi, monitör aslında o kadar kavisli değil ama görmediğiniz için nasıl bir yorum yapacağınızı kestirmek zor.

Şöyle bir durum var TN panel haricinde VA panelin sizi üzeceğini sanmıyorum. IPS'yi geçtim 75 ve 144 Hz monitör arasında akıcılık farkı var fazlasıyla. Tavsiyem 144 Hz 1080p VA panel bir monitöre yönelmeniz. Mağazalara gitme imkanınız var ise curved monitörleri bir gözlemleyin tavsiyem sonrasında karar verin, bir fikir sahibi olmuş olursunuz problem yaratır mı, yaratmaz mı, diye bu olay kişiden kişiye değişir şimdi. 2 monitörde alınabilecek en iyi monitörlerden bunları almak varken 75 Hz monitör almak oyunlarda sizi kesmez.

@Dangdro

Seri üretim yapıyorsunuz ve bazı serilerde problemler olabilir, bunlar bütün markalarda olabilir. Samsung monitör yapamıyor demek komik bir şey adamlar dünyanın en iyi panel üreticilerinden biri, monitörleri kötü demek mantıklı değil, şu şu seriler kötü diyebilirsiniz ama genelleme yaparsanız hata yaparsınız, bende Samsung çalışanı değilim övdüğümde cebime para koymuyorlar sonuçta😒

Son düzenleyen: Moderatör:
AutoCAD gibi programlar olucaksa sıkıntı yaratabilir evet simetrik bir çalışmayı yaparken bazen zorlayabilir sizi, monitör aslında o kadar kavisli değil ama görmediğiniz için nasıl bir yorum yapacağınızı kestirmek zor.

Şöyle bir durum var TN panel haricinde VA panelin sizi üzeceğini sanmıyorum. IPS'yi geçtim 75 ve 144 Hz monitör arasında akıcılık farkı var fazlasıyla. Tavsiyem 144 Hz 1080p VA panel bir monitöre yönelmeniz. Mağazalara gitme imkanınız var ise curved monitörleri bir gözlemleyin tavsiyem sonrasında karar verin, bir fikir sahibi olmuş olursunuz problem yaratır mı, yaratmaz mı, diye bu olay kişiden kişiye değişir şimdi. 2 monitörde alınabilecek en iyi monitörlerden bunları almak varken 75 Hz monitör almak oyunlarda sizi kesmez.

@Dangdro

Seri üretim yapıyorsunuz ve bazı serilerde problemler olabilir, bunlar bütün markalarda olabilir. Samsung monitör yapamıyor demek komik bir şey adamlar dünyanın en iyi panel üreticilerinden biri, monitörleri kötü demek mantıklı değil, şu şu seriler kötü diyebilirsiniz ama genelleme yaparsanız hata yaparsınız, bende Samsung çalışanı değilim övdüğümde cebime para koymuyorlar sonuçta😒
Aslında gördüm 3-4 gün önce yakınımdaki bir vatan mağazasına gidip inceledim. Gerçekten de fazla değil doğru söylüyorsunuz ama kullanımda nasıl bir etkisi olacağı beni endişelendiriyor.Risk almadan IPS panele yöneldim.Konuyu açarken uzun uzun açıklamayayım diye IPS istiyorum yazıp geçtim ama aynı yere vardı :D

Biliyorum, zaten birçoğu dedim, ayrıca sadece panel değil, monitörlerinde de şikayet var.

@Dangdro

Seri üretim yapıyorsunuz ve bazı serilerde problemler olabilir, bunlar bütün markalarda olabilir. Samsung monitör yapamıyor demek komik bir şey adamlar dünyanın en iyi panel üreticilerinden biri, monitörleri kötü demek mantıklı değil, şu şu seriler kötü diyebilirsiniz ama genelleme yaparsanız hata yaparsınız, bende Samsung çalışanı değilim övdüğümde cebime para koymuyorlar sonuçta[emoji19]

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı