ASUS X550JK [SSD Seçimi + HDD Yuvası] Bütçe 300 TL ?

PcKologX

Kilopat
Makaleler
4
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Yaklaşık 7 aydır "ASUS X550JK-XO012D" kullanıyorum çok memnunum, tek donanım olarak zayıf yani HDD çünkü 500GB 5400RPM'lik bir diske sahip.
Bu da sistemin hızını çok düşürüyor, dosya kopyalarken ki sistem kasmaya ve donmaya başlıyor. Görev yöneticisinden baktığımda "Disk %80-100" arası kullanıma ulaşıyor.

Dizüstü bilgisayarım hakkında ayrıntılı bilgi; Notebooks & Ultrabooks | X550JK | ASUS USA Asus X550JK-XO012D Notebook

Bütçem 300 TL hem SSD + HDD yuvası almam gerek bu bütçeye.

Sormak istediğim önemli nokta şu ben takılı olan HDD'yi çıkartım onu optik sürücümü söküp monte etmeyi planlıyorum. Yani harici gibi kullanacağım HDD'yi, SSD'yi ise ana yerine monte edip, sistemi ona kurup oyunları SATA'dan bağlı olan HDD'ye kurup oynayacağım.
  1. Bu şekilde düzenleme sistem SSD'ye kurulu iken oyunları HDD'de oynatmak performans kaybı yaşatır mı?
  2. Sistemi SSD'ye kuracağım için HDD'yi optik sürücüyü söküp SATA'dan kullanım SSD ana bağlantıya bağlayayım. [hangi kullanım şeklim doğru mudur?
Bu yüzden SSD almaya karar verdim, sistemi SSD'ye kurup oyunları HDD'ye kurmayı planlıyorum. SSD olarak ben bunu seçtim.

Ayrıca bu 2'si arasında kaldım sizce hangisi ?
Samsung 840 EVO vs. Kingston HyperX FURY
HDD yuvası olarak da bunu seçtim. Zaten tek çeşit var fakat 9.5mm yoksa 12.7mm Optik sürücüm kaç mm bilmiyorum nereden öğrenebilirim? Seçtiğim ürün bu;
Ayrıca bunları monte ederken bir video ve HDD açılma süresi vs SSD açılma süresi karşılaştırma videosu hazırlamayı planlıyorum.

@Recep Baltaş @SypeR @Silinen üye burada ki sorularıma cevap verirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an işe gidiyorum müsait değilim ama oyunları SSD 'ye kurmadığın sürece SSD den peformans alamazsınız. Yani yine HDD performanı alırsınız.

Sorum o değil monte etme şeklim hdd'nin yerine SSD, HDD yi de optik sürücü yerine kurup oyunları HDD'ye kurup, sistem SSD'de olsa FPS kaybı ya da kasmalar yaşar mıyım ?

Sorularını cevaplayayım.
  1. Oyunlardan önceden HDD'den hangi hızla yükleniyorsa, yine aynı hızla yüklenecektir. Loading sürelerinin FPS'ye bir etkisi olmaz.
  2. SSD'yi, HDD'yi söktüğünüz alana takın. HDD'yi ise optik sürücüyü çıkartıp, bir adaptör aracılığıyla optik sürücü yuvasına takın. En düzgün kullanım senaryosu budur.
  3. SSD olarak tek tercih edeceğiniz firma Samsung olsun. Kontrolcüsü diğer firmaların kullandığı SandForce kontrolcüden çok daha iyi. Bu sayede SSD'nin ömrü uzun, performansı da istikrarlı oluyor.

Sorularını cevaplayayım.
  1. Oyunlardan önceden HDD'den hangi hızla yükleniyorsa, yine aynı hızla yüklenecektir. Loading sürelerinin FPS'ye bir etkisi olmaz.
  2. SSD'yi, HDD'yi söktüğünüz alana takın. HDD'yi ise optik sürücüyü çıkartıp, bir adaptör aracılığıyla optik sürücü yuvasına takın. En düzgün kullanım senaryosu budur.
  3. SSD olarak tek tercih edeceğiniz firma Samsung olsun. Kontrolcüsü diğer firmaların kullandığı SandForce kontrolcüden çok daha iyi. Bu sayede SSD'nin ömrü uzun, performansı da istikrarlı oluyor.
Neden illa Samsung hocam? :) Sandisk'te olabilir Marvell kontrolcülerini kullanıyor piyasadaki diğer giriş ve orta segment SSD lere nazaran 2 kat daha fazla kullanım ömrü vaad ediyor.

Neden illa Samsung hocam? :) Sandisk'te olabilir Marvell kontrolcülerini kullanıyor piyasadaki diğer giriş ve orta segment SSD lere nazaran 2 kat daha fazla kullanım ömrü vaad ediyor.
SanDisk'in en iyi modeli olan "SanDisk Extreme Pro SSD" serisinde Marvell'in 2012 yılında çıkartmış olduğu "Marvell 88SS9187" kontrolcü kullanılıyor. Daha alt modellere, örneğin "SanDisk Ultra Plus SSD" inildikçe kısmi SandForce temelli (Marvell 88SS8174-BJ2/88SS8175) Marvell kontrolcülerle karşılaşabiliyoruz. Mesela OCZ'nin BareFoot kontrolcüsü tamamen SandForce bir kontrolcünün modifiye edilmesiyle ortaya çıkıyor. Bu modifikasyon da sadece ve sadece hıza etkili, NAND yonganın kullanımına yönelik olumlu bir etki yok. Aynı şekilde Intel'de Marvell kontrolcü kullanıyor. Yalnız Intel SSD serilerini sürekli güncelleyerek, güncel Marvell kontrolcülerine sahip. Bu arada unutmadan söylemem gerekirse Marvell kontrolcülü SSD'ler çoğu zaman anakartların SATA kontrolcüleriyle sıkıntı yaşıyor.

Meraklısına:
Marvell 88SS9187 DataSheet http://www.marvell.com/storage/assets/Marvell_88SS9187-001.pdf

Son düzenleme:
Düzgün okuduğundan emin misin acaba @Silinen üye ?
Demişim ki "SanDisk'in en iyi ürününde bile tee 2012'den kalma kontrolcü takılı. Ayrıca bu kontrolcü büyük ihtimalle (sistematik şablon üzerinde benzerlik var) SandForce üzerine kurulup, modifiye edilmiş sürümü. Aynı zamanda Marvell kontrolcülü SSD'ler çoğu zaman anakartların SATA Kontrolcüleriyle sıkıntı yaşatıp, uyumsuzluk, boot aygıtı görmeme, performans dar boğazı gibi sorunlar çıkartıyor."

Yani Samsung'dan devam anlayacağın kadarıyla. Ya başka bir firma Samsung'un kontrolcülerini kullanarak pazara çıkış yapacak yada Samsung'u uzun ömür ve performans için yine tek el olarak tavsiye edeceğiz.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı