Asus X550VX, Win7 ve 8.1 Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik" Hatası

viserion

Hectopat
Öncelikle merhabalar. Eğer konuyu yanlış kategoride açtıysam şimdiden affola. Ayrıntılı bir şekilde anlatayım: Ben tahmini 7-8 ay önce Asus x550vx (4 GB DDR4 RAM, i7-6700HQ CPU) model bir laptop satın aldım. Bilgisayarım geldiğinde satış sırasında belirtildiği gibi Freedos olarak geldi. Ben de bilgisayar elime ulaşır ulaşmaz Windows 10 yükledim. Sorun şu ki, Windows 10'a bir türlü ısınamadım, sistem önceki sistemlere göre daha ağır gibi. Dolayısıyla Windows 7 veya Windows 8.1'e geçmek istiyorum. Sorun tam da burada başlıyor. Asus'un resmi sitesinde sadece Windows 10 driverları bulunmakta. Buna rağmen, bir şekilde hallederim düşüncesiyle Windows 7 yüklemek istedim bilgisayarıma. Başka bilgisayarlarda da denediğim ve çalıştığını bildiğim format CD'mi bilgisayara takıp Boot ekranından format işlemini başlattım. Fakat "Windows is loading" kısmından sonra disklerin biçimlendirip sildiğimiz kısma ulaşamadan "Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik" hatasını aldım. İnternet üzerinden başka format dosyalarını (hem Win 7 hem de Win 8.1 format dosyaları) ISO halinde indirip boot ettim. Farklı iki dosyada yine aynı hatayı verdiyse de diğer iki dosyada Windows 7'yi kurabildim, hata vermedi. Temiz kurulumu yaptım, fakat bilgisayar Wireless driverı dahil birçok gerekli driver'ı görmedi. Asus'un sitesindeki driverları yedeklemiştim, onları kurmak istedim, Win10 driverı olduğu için hata verdi, sitede başka işletim sistemine ait driver de bulunmadığı için driverları kuramadım. Daha fazla uzatmadan, sözün özüne gelmek istiyorum: Nasıl Windows 7 veya Windows 8.1'i bilgisayarıma kurabilirim? :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dipnot: Bilgisayara Windows 8.1 kurunca da driverlar sorun çıkardı.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı