CD-DVD ile Windows 8.1 kuramıyorum

TechnoMagic

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Elimde Windows 8.1 PRO x64 DVD-RW var. Onu kurmak istiyorum. Bilgisayarım HP15-R187UR. Biosum İnshyde20. Resimde gördüğünüz gibi BİOS ana menüsünde Boot yok. Ama System Configuration bölümünde Boot Options var. Oraya girince karşıma resimdeki ekran (Legacy, Uefi olan bölüm) çıkıyor. Burada bir sürü değişiklik yapıb kaydetdim. Gene windows başlatılıyor yazmadan önce ESC bastım ve F9 (Boot Manager) tıkladım.Lakin, burada karşıma Harddisk ve EFİ file seçenekleri çıkıyor.Yani ne yapsam DVD içindeki windowsu kuramıyorum.Bios ayarlarını yanlış yaptığımı düşünüyorum.

NOT : Forumda yeniyim ve bazı yazı kurallarını boza bilirim. Lütfen anlayış gösterin.

Uefi kapatmak olmuyor.Bios resetledim ve Boot options menüsünden hem Uefi hem legacy altındakılarda ilk sıraya internal cd-rom yada usb cd-rom koyup deniyorum.Ancak hiçbir şekilde (system configurationdaki ayarlardan) bu sorunu çözemiyorum.Bir videoya baktım ve aynı ayarları yaptım ancak tek fark o adamda Uefi-Legacy bölümünde olan Platform key enrolled, bende ise Platform key not enrolled olması.Not enrolledi enrolled yapamadım.Sorun bundan olabilirmi

Hem UEFI, hem de Legacy kısmında internal cd-romu ilk sıraya getirip kaydediyorum. Ama ne bilgisayar direk dvd ile açılıyor, ne de boot managerde (F9) cd-dvd gözüküyor. F9 basınca boot managerde sadee HDD ve EFİ file var. EFI file tıklayınca file browser geliyor ve içinde hiçbir şey yok. Secure bootu enable/disable yapıb deniyorum gene olmuyor. Legacy disable yaptığımda not found operating system yazıyor bende f10 basıp mecburen legacy gene aktif ediyorum. Dünden beri bir türlü DVD ile başlatamıyorum. BİOS İnsydeh20 rev 3.7 (başbelası) . Lütfen yardım edin.

Dosya Ekleri

• 22.png
    22.png
    38,4 KB · Görüntüleme: 271
Öncelikle uefi kurulum yapma demedim, yanlış algılanmış.

Çok yazınca işler karışıyor, bios resimlerini eklersen daha çabuk yardım alabilirsin, sonuçta herkeste aynı bios bulunmuyor.

Legacy mode'u aktive etmemiş olduğunu düşünüyorum, etsen zaten platform key not enrolled diye yazmazdı. Uyarıya yes demen lazımdı.

Çok kurcaladığın için, önce BIOS'u default ayarlara getirip kaydet.

Sonra boot options ya da ilgili yerde secure boot'u disable yap.
Legacy supportu enable yap. Uyarıya takılma, devam, yes.
Kaydet ve çık.
Sistemi açarken boot sırasını açan F tuşu hangisiyse ona bas, sende F9 olabilir.
Açılan ekranda boot from efi file'ı seç ve enterla.
Yeni açılacak pencerede dvdli seçeneği seç, efi sector dvd, enterla.
Sırasıyla EFI---BOOT---bootx64.efi yi seç. Ekran gidip gelebilir sonra dvd kurulumu için onay ister. Onayla.

Not enrolled sorununu çözdüm artık enrolled yazıyor. BİOS default yaptım - Legacy enable zaten - çünki Legacy disable yaptığımda Not found operating system falan diyor. Secure boot disable yaptım. Tüm ayarları tam doğru yapıb kaydediyorum ve pc açılırken f9 basıp boot managere giriyorum orda HDD ve EFİ file var. HDD basınca pc açılıyor ama EFİ basınca hiçbirşey olmuyor file browser falan yazıyor içinde dvd ya da başka birşey yok. Resimleri atıcağım şimdi. Lütfen ilgilenin.

Tüm ayarları yapıb kaydetdikten sonra Boot Managerde - Boot from EFI fileyi açınca bu geliyor ve böyle kalıyor.

Biosda bu ayarları yapıyorum ve kaydediyorum.

Dosya Ekleri

• fileexp..png
    fileexp..png
    213,5 KB · Görüntüleme: 285
  • biiiios.png
    biiiios.png
    260,9 KB · Görüntüleme: 344
Peki ama başka bir dvd kullansam da mı çalışmaz? Neden bu ayarları yapmama rağmen boot managere cd-rom seçeneği eklenmiyor ? İnternetten indirdiğim başka bir vvindovs 8.1 daha var ama iso dosyası ve mağazasan aldığım dvdden daha büyük boyutlu.Onu 4GB usb flasha atamıyorum büyük.Aceba Rufus ile 4gb usb flasha yazdıra bilirmiyim ? Yani iso dosyası iken mi büyük yoksa ?

Çalıştığı kesin olan bir dvd ile deneyebilirsin.

USB'ye sığmayabilir, bende 4 yetersiz kalmıştı.

DVD dosyaların sağlam ise Nero vb. bir program ile dosyaları ISO'ya çevirip USB'ye de atabilirsin, nette nasıl yapılacağı anlatılıyor ama sorunlu bir DVD'n varsa gene sıkıntı yaşarsın ama denemesi uzun da sürmez.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı