Çözüldü ASUS X570-E Gaming NVMe SSD 0 Byte görünüyor ve Boot edilemiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kozkir

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, yardımlarınıza ihtiyacım var.

Sistemimde başlangıç diski olarak 250 GB SATA SSD mevcut. SSD yükseltmesi yapmak için WD SN750 500 GB NVMe SSD aldım.
Montajını yaptım, kurulu sistem diskini klonladım ve yeni diskten başlatarak kullanmaya başladım.

Bir günlük kullanım süresi içerisinde oyunlarda mavi ekran vermeye başladı. Klonlamada bir sorun olmuştur diye düşünüp temiz kurulum yaptım. Sonrasında bilgisayar açılmamaya başladı.
Artık bu SSD takılı iken ilk diskten de başlatamaz hatta BIOS'a bile giremez oldum.
Anakart üzerindeki iki M.2 slotunda da denedim. Aldığım SN750'de bir sorun olduğunu düşünüp iade ettim.

Ardından 970 EVO Plus aldım.
Şu anda da bu diski başlatamama, formatlayamama sorunu yaşıyorum.
BIOS'ta görünüyor (modeli ve kapasitesi) ama başlatma seçenekleri arasında bu disk çıkmıyor.
Windows disk yönetiminde ise disk "initialize" olmamış görünüyor ve disk kapasitesi 0 byte yazıyor.
Çeşitli disk yönetim araçları ile de denedim, onlarda da 0 byte görünüyor ve hiçbir işlem yapamıyorum.
Bunda ise henüz anakarttaki üstteki slotta denemedim, alttakine takılı.

Sistemdeki bileşenler.
  • ASUS X570-E Gaming.
  • R7 3700X.
  • 850 EVO 250 GB.
  • RTX 2070.
  • EVGA 650 bq.

Diğer sabit disklerin SATA bağlantılarını çıkardım.
Şu anda disk olarak sadece SATA_1 portunda 850 EVO ve M.2 slotunda 970 EVO Plus takılı.
BIOS en güncel sürümde ve varsayılan ayarlarda.

Dosya Ekleri

• 20211125_175010.jpg
    20211125_175010.jpg
    249,2 KB · Görüntüleme: 53
  • Screenshot (1).png
    Screenshot (1).png
    15,1 KB · Görüntüleme: 32
  • Screenshot (2).png
    Screenshot (2).png
    64,9 KB · Görüntüleme: 32
  • Screenshot (3).png
    Screenshot (3).png
    61,4 KB · Görüntüleme: 34
  • Screenshot (5).png
    Screenshot (5).png
    53 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Tekrar merhaba,

Dilerseniz bilgisayarınızın başına geçtiğinizde Discord üzerinden ücretsiz olarak destek olabilirim. İşiniz çözülsün. Daha sonra Discord üzerinden çözdüğümüz durumu da buraya yazmanız diğer arkadaşlar için faydalı olabilir.

İyi günler dilerim.

@Tahir Keskin, akşamları genelde müsait oluyorum.

Bugün 970 EVO Plus'ı bir arkadaşımın bilgisayarında denedim ve bu SSD de bir sorun olmadığını gördüm. Okuma, yazma, format atma gibi işlemlerde hata vermiyor, sorunsuzca çalışıyordu.

Ardından kasayı arkadaşımın önerdiği bir teknik servise götürdüm, sistem bileşenlerini sordu ve AMD kartlarda, bazı AMD kartlarda da demiş olabilir, yüksek hızlı SSD'lerin bu şekilde sorun yarattığını ve uyumsuz olduğunu ve bu sisteme düşük hızlarda olan SATA SSD almamı önerdi.

Bu ne kadar doğru bilemiyorum ama inanılmaz mantıksız geldi. Gen4 destekleyen bir anakartın yüksek hızlı SSD'lere uyumsuz olması.

ASUS ROG STRIX X570-E Gaming ile 970 EVO Plus ikilisini kullan var mı?
Ekleme: Sorunu çözebilmiş değilim, anakartı garantiye yollayacağım.
Güncelleme:
Sorun çözüldü.
PSU kablolarına ek sleeved kablolar takılıydı, onları çıkarıp direkt PSU kablolarını takınca düzeldi.
Merhaba,

Başlatma seçeneklerinde görünmemesinin sebebi, boot ayarlarından kaynaklanıyordur. Diski harici olarak bilgisayara bağlayıp, tamamen sıfırlayıp ardından tek disk o olacak şekilde bilgisayarınıza takar mısınız? Akabinde boot ayarlarınızı UEFI olarak güncelleyip tekrar kontrol etmenizi rica edeceğim.

Tüm bunların akabinde format için kullanacağınız donanımı da hazır edip bilgisayara bağlamanızı rica ederim. USB oluşturmak için Windows'un kendi toolunu kullanabilirsiniz, ben hep onu kullanıyorum.

İyi günler dilerim

Başlık düzeltmesinden yanlış anlaşılmasın, 970 EVO Plus diskinde bir sistem kurulu değil.
Data diski olarak bağlı ve herhangi bir formatlama, bölüm oluşturma/silme gibi işlemleri yapamıyorum.
Boot ayarlarını UEFI olarak ayarladım, sorun devam etmekte. Windows bootable USB takılı, yükleme aşamasında 970 EVO Plus görünmüyor.

Başlık düzeltmesinden yanlış anlaşılmasın, 970 EVO Plus diskinde bir sistem kurulu değil.
Data diski olarak bağlı ve herhangi bir formatlama, bölüm oluşturma/silme gibi işlemleri yapamıyorum.
Boot ayarlarını UEFI olarak ayarladım, sorun devam etmekte. Windows bootable USB takılı, yükleme aşamasında 970 EVO Plus görünmüyor.

Tekrar Merhaba,

Dilerseniz bilgisayarınızın başına geçtiğinizde Discord üzerinden ücretsiz olarak destek olabilirim. İşiniz çözülsün. Daha sonra Discord üzerinden çözdüğümüz durumu da buraya yazmanız diğer arkadaşlar için faydalı olabilir.

İyi günler dilerim.

Tekrar merhaba,

İyi günler dilerim.

@Tahir Keskin, akşamları genelde müsait oluyorum.

Bugün 970 EVO Plus'ı bir arkadaşımın bilgisayarında denedim ve bu SSD de bir sorun olmadığını gördüm. Okuma, yazma, format atma gibi işlemlerde hata vermiyor, sorunsuzca çalışıyordu.

Ardından kasayı arkadaşımın önerdiği bir teknik servise götürdüm, sistem bileşenlerini sordu ve AMD kartlarda, bazı AMD kartlarda da demiş olabilir, yüksek hızlı SSD'lerin bu şekilde sorun yarattığını ve uyumsuz olduğunu ve bu sisteme düşük hızlarda olan SATA SSD almamı önerdi.

Bu ne kadar doğru bilemiyorum ama inanılmaz mantıksız geldi. Gen4 destekleyen bir anakartın yüksek hızlı SSD'lere uyumsuz olması.

ASUS ROG STRIX X570-E Gaming ile 970 EVO Plus ikilisini kullan var mı?
Ekleme: Sorunu çözebilmiş değilim, anakartı garantiye yollayacağım.
Güncelleme:
Sorun çözüldü.
PSU kablolarına ek sleeved kablolar takılıydı, onları çıkarıp direkt PSU kablolarını takınca düzeldi.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı