Çözüldü Asus Z10PE-D16 - Q Code 61: NVRAM Initilization Error

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Alican YILDIZ

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
  • Kingston 64GB DDR4 2133 mhz cl14 non-ECC
Yukarıdaki ürünü satın aldım. Ancak Asus z10pe-d16 WS anakartta Q hata kodu 61 uyarısı veriyor. Yani, Error 61 "nvram initialization failed" sorunum var. Uyumlu RAM listesini kontrol ettiğimde sadece EEC REG listelemişler.

Uyumlu Ram Marka Ve Modelleri:
http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb...024.pdf?_ga=1.251547526.1400146226.1478017222

Sisteme sadece, bir adet SSD, bir adet ekran kartı ve bir adet Xeon e5-2658v3 işlemci takılı. Çift slot işlemci takıldığında RAM slotlarının alt kısmını da kullanabileceğimi ancak tek slot işlemci takıldığında yalnızca takılı olan işlemcinin üstündeki RAM slotlarını kullanılması gerektiği yazıyor kitapçıkta. Her şey doğru görünüyor. Ancak başaramadım..

RAM uyumsuzluğu mu? Başka bir sorun mu? Sanırım işlemcilerde bir sıkıntı yok. İşlemci hatası verdiğini sanmıyorum.
Saygılarımla

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba, anakart arızalı çıktı iadeye gittim. O dönemde başka bir sipariş verdim. Diğer yeni üründe bir sorun yaşamadım. Çift CPU takılıydı. Daha sonra zaten sistemi satıp AMD 3990X işlemci bulunan bir kuruluma geçtim. İlginiz için teşekkür ederim.
Satın aldığınız bellek ECC desteklemiyor. ECC RAM kullanmanız şart:

ECC DDR4 - TeknoFiyat
Teşekkürler üstad.

Merhaba, Ram'ler geldi. Sistemi kurdum. Asus Update yazılımı ile bios güncelledim. Ancak güncellemeden öncesinde ve sonrasında da güç anahtarını açtığım anda yani elektriği verdiğim anda kendi kendine bir tuşa basmadan açılıyor. Anakartı ECC olmayan ramleri taktığım zaman da aynı durumdaydı. Bios güncelledikten sonra düzeleceğini sanıyordum.

En çok kafa bulandıran şey ise 4 adet 16GB Ram taktım. Dual CPU için 4 adet ram yuvaları ekteki fotoğraftaki gibi olmalıydı ama söylenilenin aksine Tüm Ramleri alt gri slotlara takabiliyorum. Aksi durumda sistem çalışmıyor / açılmıyor. QPI kod hatası olarak 67 yani "cpu starting" CPU başlatılamıyor.

Technopat'ın hazırladığı videoyu kontrol ettiğimde de kitapçıkta belirtildiği gibi kullanılıyor ve sistem açılıyor. Youtube Ram'lerin takıldığı anki zaman linki yakalandı:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Untitled-1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Gücü verir vermez PC açılıyorsa ilk olarak BIOS'ta bunun ayarını değiştirmeniz gerek. Şu an tam hatırlamıyorum ama sunucu anakartı olduğundan dolayı güç gelir gelmez tekrar açılacak şekilde ayarlıdır.

Kaç CPU takılı?

Merhaba, anakart arızalı çıktı iadeye gittim. O dönemde başka bir sipariş verdim. Diğer yeni üründe bir sorun yaşamadım. Çift CPU takılıydı. Daha sonra zaten sistemi satıp AMD 3990X işlemci bulunan bir kuruluma geçtim. İlginiz için teşekkür ederim.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı