Asus Z170-P BIOS'a Girememe Sorunu

conquerorylmz

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba.
2 hafta önce Asus Z170-p anakart, İ3 6100 3,7 işlemcili pc topladım. Bugün ise deneme amaçlı Asus Suit ekranında TurboEVO ekranına girerek, Cpu frekans sekmesindeki '' BCLK frequency'' yazan ayarı 102,5mhz den 103mhz'e çıkartıp hız aşırtma denemesi yapmak istedim. Kaydet dediğimde pc ekranı ve ses takılıp donarak 5 sn sonra pc'yi yeniden başlattı. Gördüm ki yaptığım ayar geçerli olmamış ve daha önceden yaptığım auto tunning ayarına geri dönmüş.
Pc'nin çalışmasında herhangi bir sıkıntı yok. Fakat tek sıkıntı olarak açılışta bios ekranına giremiyorum.
F2 veya del tuşuna bastığımda siyah ekrana geçiyor. Sitede yazan bütün önerileri denedim. Recep Baltaşın Açıklamış olduğu gibi ''Windows 8 ve Üstü Sistemlerde BIOS ve Boot Menüsüne Giriş'' yapmama rağmen hala aynı sorunla karşı karşıyayım.
Arkadaşlar yardımınızı bekliyorum. Özellikle @Recep Baltaş bu konuya el atarsan memnun olurum.
Şimdiden teşekkürler...

Not: Öncesinde biosu son versiyonuna güncellemiştim ve sorunum yoktu. Window 10 pro kullanıyorum.

Bu arada umarım yanlış okumamışımdır :) Z170-P anakart ile İ3 6100 kullanıp O.C. etmeye çalıştınız herhalde bu O.C. edilebilen bir işlemci değil siz hızını bir miktar yükseltebilirsiniz bu mümkün ama kesinlikle önerilmez stabilite olmaz sonuçta BCLK değeri ile oynamışsın çarpan kilidi kapalı bşr işlemci bu O.C. işi için değil yani.

BIOS ekranına girememrni biraz açıklarmısın yani PC'yi yeniden başlat ve açılırken artık BIOS'un hangi tuşla açılıyorsa ona bas çek bu, yöntemi zaten uyguladığını biliyorum öğretiyor gibi olmayım ama yeniden başlatarak deneyin bir.

Yenidn başlat yapıp denedim. gerek f2 gerekse del ile. Shift ile yeniden başlatı denedim açılışda biosa gir diye sonuç aynı. power tuşuna bastığım anda asusun f2 veya del ile biosa giriş yap ekranı geliyor. Bütün denemelerime rağmen girmeye çalıştığımda ekran siyah ekrana dönüyor ve açılması gereken bios açılmıyor. hiçbir tepkide yok. reset ile veya açma kapama tuşuyla tekrar başlatmak zorunda kalıyorum. Fakat girmeye çalışmazsam sıkıntı yok sorunsuz açılıyor Pc. Anlam veremedim. Çözüm arıyorum.

Formatlık bir durum olduğunu zannetmiyorum hocam. Mesela açılış ta f8 e basarsam karşıma boot ekranı seçeneğini çıkartıyor. Oradan biosa gir diyorum Aynı şeyi yapuyor şaka gibi . Ama pil olayı benimde aklıma gelen son çare gibi görünüyor.

Arkadaslar pili çıkartıp taktım. Resetlediği için F1 ile bios a girmemi istiyor bastığımda ise ekran siyaha geçiyor. Pc açılmıyor tıkandım.
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardım lütfen.

sorun çözülmüştür konu kilit

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı