Çözüldü ASUS Z490-E anakartta VGA ışığı sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kenntacho

Hectopat
Yer
Random.
Daha fazla  
Merhabalar.

ASUS ROG STRIX Z490-E anakartım da bilgisayarı açtığım da sürekli VGA ışığı beyaz olarak yanıyor.

İnternetten biraz baktım. Ekran kartı ve RAM sorunu olabileceği yazıyor fakat ekran kartım ve RAM'lerim oldukça iyi çalışıyorlar.

Bilgisayarın çalışmasında da herhangi bir problem yok.

Bu ışığın kapanmasını nasıl çözebilirim?

Not: Bilgisayarı açtıktan sonra yeniden başlatırsam bu VGA ışığı sönüyor.

Sistemimi soracak olursanız:

1-) ekran kartı: ASUS ROG STRIX 3080 OC.
2-) RAM'ler: G.Skill Trident Z Neo 3600MHz 2x16.
3-) işlemci: Intel i9 10850K.
4-) PSU: ASUS ROG Thor 1200W.

Çözüm
Sorununuz ç0özebildiniz mi? Ben de de aynı sorun mevcut. Hiçbir sorun yok sadece beyaz ışık yanıyor. Biosum güncel. Sistemin de sizinkiyle birebir aynı. hatta monitörüm bile aynı.
Merhabalar. Sorunumu çok garip bir şekilde çözdüm.

Öncelikle bilgisayarın güç düğmesine basmadan 2-3 saniye önce monitörümü açıyorum.

Monitörümün açıldıktan sonra da kasamın güç düğmesinden açıyorum.

Sonrasında ise anakartım üzerindeki beyaz ışık yanmıyor.

Not: Eğer monitörümü kasaya güç verdikten sonra açar veya açmazsam, anakarttaki beyaz ışık yanıyor her türlü.
Merhabalar. Sorunumu çok garip bir şekilde çözdüm.

Öncelikle bilgisayarın güç düğmesine basmadan 2-3 saniye önce monitörümü açıyorum.

Monitörümün açıldıktan sonra da kasamın güç düğmesinden açıyorum.

Sonrasında ise anakartım üzerindeki beyaz ışık yanmıyor.

Not: Eğer monitörümü kasaya güç verdikten sonra açar veya açmazsam, anakarttaki beyaz ışık yanıyor her türlü.
Monitörü açmak derken tam olarak neyden bahsediyorsunuz?

Monitörü açmak derken tam olarak neyden bahsediyorsunuz?
Bilgisayarımı kapattığımda monitörümü de düğmesine basarak kapatıyorum.

Bilgisayarımı tekrar açtıktan sonra haliyle monitörü de güç düğmesinden açıyorum.

Bunun sırasını önce monitörü açıp daha sonra bilgisayarı açınca olay çözülüyor bende.

Şimdi denedim. Gerçekten inanılmaz. Neden böyle bir şey oluyor ki?
Bilgisayarımı kapattığımda monitörümü de düğmesine basarak kapatıyorum.

Bilgisayarımı tekrar açtıktan sonra haliyle monitörü de güç düğmesinden açıyorum.

Bunun sırasını önce monitörü açıp daha sonra bilgisayarı açınca olay çözülüyor bende.

Şimdi denedim. Gerçekten inanılmaz. Neden böyle bir şey oluyor ki?
İnanın en ufak bir fikrim yok. Fakat çok saçma değil mi? Anladığım kadarıyla sizde de işe yaradı. 😂 😂

Benim düşüncem anakartta ki yazılımsal bir olaydan dolayı böyle olduğu.

Net bir sonucunu, açıklamasını bilmiyorum ama.

Bir soru daha sormak istiyorum konudan bağımsız. Monitörünüzün OSD ayarları ile oynadınız mı? Adaptive sync kullanıyor musunuz?
Ne demek, tabi. OSD ayarları tam olarak ne bilmiyorum. Fakat Adaptive Sync açıktı, şuan kapalı konumda kullanıyorum. Neden diyecek olursanız da Adaptive Sync açıkken inanılmaz dengesiz bir görüntü geliyor. Sanki 20 FPS'te oyun oynuyormuşum gibi oluyor. Şu güne kadar zaten hiç Sync özelliği kullanmadığımdan pek takılmadım bu konuya. Kapatıp geçtim.

Ne demek, tabi. OSD ayarları tam olarak ne bilmiyorum. Fakat Adaptive Sync açıktı, şuan kapalı konumda kullanıyorum. Neden diyecek olursanız da Adaptive Sync açıkken inanılmaz dengesiz bir görüntü geliyor. Sanki 20 FPS'te oyun oynuyormuşum gibi oluyor. Şu güne kadar zaten hiç Sync özelliği kullanmadığımdan pek takılmadım bu konuya. Kapatıp geçtim.
Peki ekran kartınıza oc denediniz mi.(bağımsız sorular soruyorum biraz ama merak ettiğimden ^^)

Peki ekran kartınıza oc denediniz mi.(bağımsız sorular soruyorum biraz ama merak ettiğimden ^^)
Sorabilirsiniz hocam ne demek.

Ekran kartıma O.C. yapmadım. Yapacağımı da sanmıyorum. Sistem zaten fazla fazla yüksek bir sistem. Tek yaptığım Asus'un GPU Tweak II programından modlarla otomatik O.C. yapmak.

Gaming mode, performance mode vs. gibi.

Geri
Yukarı