ASUS Z690 BIOS güncelleme sonrası XMP açılmıyor

brkemr

Decapat
Daha fazla  
RAM
G Skill 64GB 6400Mhz
Anakart
Asus Z690 Extreme
İşlemci
Intel i9 12900k
ASUS Z690 Extreme anakart kullanıyorum. RAM'lerim G.Skill 4x16 GB DDR5 6400MHz. BIOS güncelleme öncesinde RAM'leri 6000MHz bandında manuel olarak çalıştırabiliyordum. XMP sorunu önceden de vardı. Fakat bu son güncellemeden sonra ne XMP ile ne de manuel olarak RAM frekansımı yükseltemiyorum. Sabit 4000MHz ile çalışıyor, manuel ayar yapmaya kalktığımda ise yükseltmek yerine 3600-3800 bandına çekiyor frekansları. Memtest yaptım ve hata kodu almadım 4'ü de testi geçti. Sorun nereden kaynaklı olabilir?

DDR5 RAM'ler stok olarak 4800 MHz'dan yavaş çalışamaz. Ve sen 4000 MHz ile çalışıyor diyorsun. Ya ne yaptığın hakkında bir fikrin yok ya da hayal görüyorsun.

CPU-Z memory sekmesi görüntüsü atar mısın?

Aynı sorun bizde de mevcut, BIOS bekliyorduk demek ki düzelmemiş hala :(
Maalesef bu sorun başından beri var ve bir türlü çözemediler getirdikleri 3. güncelleme bu. Aynı sorunu 6000Mhz belleklerle de yaşıyorum diğer bilgisayarımda.
DDR5 RAM'ler stok olarak 4800 MHz'dan yavaş çalışamaz. Ve sen 4000 MHz ile çalışıyor diyorsun. Ya ne yaptığın hakkında bir fikrin yok ya da hayal görüyorsun.

CPU-Z memory sekmesi görüntüsü atar mısın?
2 tane Z690 anakart (Extreme ve Hero) 2 ayrı 64GB'lık GSkill belleklerde de aynı sorunu yaşıyorum. Bellek takımlarından biri 6000Mhz diğeri 6400Mhz. Her iki RAM takımının da açılış frekansları 4000Mhz. Şimdi bu durumda ya senin eksik bilgin var ya da söylediğin gibi benim PC kullanım bilgim de kıtlık var. Aşağıda görüntüleri paylaşıyorum. Anakart default ayarlarda şuanda.
Cpu z.pngbios.jpg

Maalesef bu sorun başından beri var ve bir türlü çözemediler getirdikleri 3. güncelleme bu. Aynı sorunu 6000MHz belleklerle de yaşıyorum diğer bilgisayarımda.

2 tane Z690 anakart (Extreme ve Hero) 2 ayrı 64 GB'lık G.Skill belleklerde de aynı sorunu yaşıyorum. Bellek takımlarından biri 6000MHz diğeri 6400MHz. Her iki RAM takımının da açılış frekansları 4000MHz. Şimdi bu durumda ya senin eksik bilgin var ya da söylediğin gibi benim PC kullanım bilgim de kıtlık var. Aşağıda görüntüleri paylaşıyorum. Anakart default ayarlarda şu anda.
Eki Görüntüle 1420503Eki Görüntüle 1420505

Merhaba,

BIOS flashback atıp eski BIOS'a dönme ihtimaliniz var mı? Şimdi şöyle bir şeyde var DDR5 bellekler 4x16 olarak belli hızların üstüne çıkması çok zor ama 5k-5.4k arasında çalışması lazım genel olarak. 2 bellek ile dener misin XMP ayarlarını?

Merhaba,

BIOS flashback atıp eski BIOS'a dönme ihtimaliniz var mı? Şimdi şöyle bir şeyde var DDR5 bellekler 4x16 olarak belli hızların üstüne çıkması çok zor ama 5k-5.4k arasında çalışması lazım genel olarak. 2 bellek ile dener misin XMP ayarlarını?

Açıkçası o aklıma gelmedi o yüzden denememiştim. XMP ile ilgili sorun önceki versiyonlarda 2 slot kullanırken de vardı ama manuel olarak 6400 frekansına çekebiliyordum 2 kanalda. 4 kanalda da söylediğim gibi güncelleme öncesi 5800-6000 bandında manuel olarak sorunsuz çalışıyordu ama güncelleme sonrası yaptığım her ayarda 4000Mhz inde altına çekiyor bellekleri. Birazdan Biosu eski versiyona çekip 2 kanalla deneyeceğim. Olan durumu bildiririm tekrar. Teşekkür ediyorum

KIT olmayan RAM'leri beraber kullanmayın.
64GB kullanabilmek için ne yazık ki 2 kit almak gerekiyor. Firmanın şu anda 4'lü kiti mevcut değil.

Bios eski ayarlarına döndürüp bellekleri 2'şerli denememe rağmen XMP ayarları hala çalışmıyor. Şu anda manuel olarak 5600'e Recep Bey'in paylaşmış olduğu videodaki değerleri girerek ulaşabildim. Stabilite testi yapmadım ama en azından sistem 5600Mhz de açıldı. 6400 kullanmak sanırım hayal olacak.

64GB kullanabilmek için ne yazık ki 2 kit almak gerekiyor. Firmanın şu anda 4'lü kiti mevcut değil.

Bios eski ayarlarına döndürüp bellekleri 2'şerli denememe rağmen XMP ayarları hala çalışmıyor. Şu anda manuel olarak 5600'e Recep Bey'in paylaşmış olduğu videodaki değerleri girerek ulaşabildim. Stabilite testi yapmadım ama en azından sistem 5600Mhz de açıldı. 6400 kullanmak sanırım hayal olacak.
Sonraki BIOS ile belki olur.

64 GB kullanabilmek için ne yazık ki 2 kit almak gerekiyor. Firmanın şu anda 4'lü kiti mevcut değil.

BIOS eski ayarlarına döndürüp bellekleri 2'şerli denememe rağmen XMP ayarları hala çalışmıyor. Şu anda manuel olarak 5600'e Recep Bey'in paylaşmış olduğu videodaki değerleri girerek ulaşabildim. Stabilite testi yapmadım ama en azından sistem 5600MHz de açıldı. 6400 kullanmak sanırım hayal olacak.

Aynısı bende de olmuştu ama ben PCB'yi çizmiştim. Herhangi bir çizik vesaire yok değil mi anakartta?

Geri
Yukarı