ASUS Z690 BIOS güncelleme sonrası XMP açılmıyor

brkemr

Decapat
Daha fazla  
RAM
G Skill 64GB 6400Mhz
Anakart
Asus Z690 Extreme
İşlemci
Intel i9 12900k
ASUS Z690 Extreme anakart kullanıyorum. RAM'lerim G.Skill 4x16 GB DDR5 6400MHz. BIOS güncelleme öncesinde RAM'leri 6000MHz bandında manuel olarak çalıştırabiliyordum. XMP sorunu önceden de vardı. Fakat bu son güncellemeden sonra ne XMP ile ne de manuel olarak RAM frekansımı yükseltemiyorum. Sabit 4000MHz ile çalışıyor, manuel ayar yapmaya kalktığımda ise yükseltmek yerine 3600-3800 bandına çekiyor frekansları. Memtest yaptım ve hata kodu almadım 4'ü de testi geçti. Sorun nereden kaynaklı olabilir?

Merhaba bu sorun çözülebildi mi ? Bu gün DDR5 Asus rog z690E anakartımda corsair vengeance ddr5 cl 36 5600mhz ram ler için xmp açıp biostan çıktıktan sonra ekran gelmedi ve bios pilini söküp ayaları sıfırlamak zorunda kaldılar. Şu anda ramler 4800 ' de çalışıyor. Bios en güncel (2103) sürümde. Ne yapmak lazım çözüm bulabildiniz mi ? Satın aldığım firmada denedi olmadı. Bios güncellemesi beklemekten başka şansın yok dedi.

Merhaba bu sorun çözülebildi mi ? Bu gün DDR5 Asus rog z690E anakartımda corsair vengeance ddr5 cl 36 5600mhz ram ler için xmp açıp biostan çıktıktan sonra ekran gelmedi ve bios pilini söküp ayaları sıfırlamak zorunda kaldılar. Şu anda ramler 4800 ' de çalışıyor. Bios en güncel (2103) sürümde. Ne yapmak lazım çözüm bulabildiniz mi ? Satın aldığım firmada denedi olmadı. Bios güncellemesi beklemekten başka şansın yok dedi.
Merhaba RAM kapasite ve adediniz nedir?

Merhaba RAM kapasite ve adediniz nedir?

Hocam sorunu çözdüm. Z690e anakarta Corsair expo AMD RAM takıldığı için olmuş. RAM'leri değiştirdim çözüldü. Şimdi yazılımsal kısımda sorun yaşıyorum. Corsair iCUE RAM'leri görmüyor. Bu yüzden RAM'lerle ilgili iCUE üzerinden hiçbir işlem yapamıyorum. Corsair sitesinde bazı çözümler sunmuş denedim sonuç alamadım. BIOS'tan SPD kapattım. XMP profil seçtim. Armory create uygulaması sildim RAM'ler iCUE da bir türlü gözükmüyor. Bir çözümde Thunderbolt devre dışı bırakın demiş. Aygıt yöneticisinde Thunderbolt gözükmüyor. Tıkandım kaldım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba,

DDR5 5200mhz ramlerimi 5200 mhz kullanmak için 07.04.2023 tarihi itibari ile son bios update i yaptım. Ancak XMP I - II hangisini seçersen seç ramleri 5200 e alıyor ancak kayıt ettiğim anda makine kapanıyor ve siyah ekranda kalıyor. Anakart üzerinden bios sıfırlama tuşuna basılınca tekrar her şeyi auto ya alıyor ve açılıyor. Ramleri 5200 elle alıyorum yine açılmıyor. Bu galiba anakartın kronik sorunu. Sizlerde de sorun aynen devam ediyor mu?

Merhaba 07.04.2023 itibari ile en son bios u yükledim ve sorunu halen düzeltmemişler. 5200 lük ram alıyoruz ama anakartta çalışmıyor. Diyecek laf bulamıyorum.

Arkadaşlar merhaba,

DDR5 5200MHz RAM'lerimi 5200 MHz kullanmak için 07.04.2023 tarihi itibari ile son BIOS Update'i yaptım. Ancak XMP'i - II hangisini seçersen seç RAM'leri 5200'e alıyor ancak kayıt ettiğim anda makine kapanıyor ve siyah ekranda kalıyor. Anakart üzerinden BIOS sıfırlama tuşuna basılınca tekrar her şeyi Auto'ya alıyor ve açılıyor. RAM'leri 5200 elle alıyorum yine açılmıyor. Bu galiba anakartın kronik sorunu. Sizlerde de sorun aynen devam ediyor mu?

Merhaba 07.04.2023 itibari ile en son BIOS'u yükledim ve sorunu halen düzeltmemişler. 5200'lük RAM alıyoruz ama anakartta çalışmıyor. Diyecek laf bulamıyorum.

RAM'leri sıralı takarak çalıştırma şansınız var isterseniz yeni konu açın.

Geri
Yukarı