ASUS Z87 Pro WHEA uncorrectable error mavi ekran hatası

4khenaton

Hectopat
Ben de yeni topladığım sistemde Windows 8.1 ve 7'yi denedim. İkisinde de "whea uncorrectable error" alıyorum. Açıkçası MiniDump dosyalarını nasıl okuyacağımı da bilmiyorum.

Pekala hocam :) BIOS driver'ına da el atıyorum şimdi. Alternatif sormamın nedeni, 8.1 yükleme ekranında da hata vermesiydi. Yani işletim sistemini yüklerken, driver vs. yokken de mavi ekran aldım. Dolayısıyla dediğiniz gibi donanımsal olabilir. Sistemi toplarken OEM bölümünde yardımcı olan arkadaş, stok işlemci soğutucunun yeterli olduğu konusunda ısrarcıydı. Diğer sitelerde ve forumlardan da okuduğum kadarıyla ısınma kaynaklı olabileceği söylenmiş. Eğer sistem hakkında bilgi vermem yardımcı olacaksa marka-model yazabilirim. Teşekkür ederim tekrar.

Zaten ben her forumda konusu ne olursa olsun donanım sistem ve bileşenlerinin paylaşılmasını dile getiriyorum.
Eğer sıcaklık değerleri yüksekse evet ondan da kaynaklanma ihtimali var. yanlış takılan donanım da yapabilir. Yani her ihtimal olabilir.

Haklısınız hocam, belirtmem gerekirdi:

• i7 4770K 3.5GHz 8MB cache (Stok soğutucuyla kullanılıyor)
  • Asus Z87 Pro
  • 8GB (2x4GB) RipJawsX 1866 MHz
  • 120GB Kingston V300 SSD
  • R9 280X Vapor-X GDDR5 3GB 384bit VGA
  • HAF 912 Advance MidT kasa

Bu arada BIOS güncellemesi bitti ve diğer driver'lar tamamlanana kadar biraz zorladım bilgisayarı. Şimdilik hata vermedi. Sadece BIOS güncellemesinden kaynaklanabilir mi bu durum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bios güncelelmesinden de kaynaklanabilir.
http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1150/Z87-PRO/Z87-PRO-ASUS-2005-and-BIOS_updater.zip
Verdiğin anakart modeli doğru ise bu sürümü güncelleyebilirsin güncel değilse.
Sürüm 2005.
Sistemde istemediğim 2 donanım var onun haricinde bir terslik görmüyorum.
Ekran kartı ve Bellekten kaynaklanabilir. 1866 standart destekli değil çünkü.
Ekran kartı ise OC sürümlü olduğundan hata çıkarması ihtimali var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı