ASUS Zenfone 2 kullanıcı testi

Arkadaşlar merhaba daha önce inceleme konusunda hiç inceleme yapmamıştım. Telefonu alalı 35 gün oldu. Ve kullandığım süre zarfında yaşadıklarımı anlatacağım birde oyunlara bakacağım.
Öncelikle telefonu almadan önce çok araştırdım. Ve insanların çoğunluğu bu telefonu övüyor ve seviyordu. Tam bir F/P ürünü diyorlardı. Bazıları ise klasik telefon markalarından şaşılmaması gerektiğini ve asusun dokunmatik ekran sorunları olduğunu söylüyorlardı. Öncelikle alacak arkadaşlara şunu söylemeliyim iki tarafında haklılık payı var.

Telefon çok güzel. Kişisel olarak ben oval tasarımını çerçevisini vs. sevdim. Bu tasarım olayına biraz kişisel bakıyorum bu yüzden alacak arkadaşlar gidip teknoloji marketlerden kendileri bakabilirler.

Öncelikle telefonun artılarını ve eksilerini söyleyeceğim fakat ben sıradan bir kullanıcı gözüyle telefona bakıyorum. Bu yüzden telefonun artı ve eksilerini sade ve net bir dille yazacağım.
Telefonun arayüzü asusun eski telefonlarda kullandığına benziyor. Hızlı diyebilirim. Telefonda 4gb ram var ve buda telefona performans olarak birçok artı katıyor.
Yüksek grafik isteyen oyunları kasmadan oynatıyor.

Telefonun işlemcisi Asusun intel ile anlaşmasından dolayı Intel Atom Z3580dir. Pokemon go intel işlemci desteklemiyor bu yüzden zenfone 2 de pokemon go oynayamazsınız. Bunuda arada belirteyim.
İşlemcinin nasıl olduğuna dair bir bilgim yoktu ve internette biraz araştırayım dedim. Bir işlemci karşılaştırma sitesinde

Kullanıcı Oylaması:6.2
Intel Ortalaması: 2.2
Intel Atom Ortalaması :2.5
Diğer Intel İşlemcilere Göre Kullanıcı Değerlendirmesi: 3.6
oylarını gördüm. İşlemciye güvenip güvenmeme konusunda puanlara bakabilirsiniz.

Telefonun eksi yanı ise dokunmatiğinde zaman geçtikçe ölü piksellerin oluşması. Bende şuan böyle bir sorun oluşmadı fakat İnternetteki çok sayıda insanın ölü piksellerden ve ekran titremelerinden şikayet ettiğini gördüm.
Pil süresi bazı insanlara göre tatmin edici, bazı insanlara göre ise çabuk bitiyor. Bana göre güzel. Yani oyun oynayıp elimden bırakmazsam 4 saat kadar dayanıyor. Buda benim için yeterli. Orta kullanımda bir günü rahat çıkarabiliyorum.
Pil süresinde bu cihazı eleştirebileceğim tek nokta ekranı kapalıyken şarjının gitmesi. Yani akşam yatarken bıraktığınızda tüm uygulamalar kapalı olmasına rağmen sabahları %8lik bir düşüş görebilirsiniz. Bence bu olmamalı.
Onun haricinde eleştirecek pek birşey yok arkadaşlar.Şimdi telefonun özelliklerini size söylemek istiyorum.

İşletim sistemi: Android OS, v5.0 (Lollipop) (marshmallow güncellemeside geldi fakat aldığınızda 5.0 olarak geliyor)
İşlemci: Intel Atom Z3580 Quad-core 2.3 GHz
Bellek Kapasitesi:32 GB (16 GB olan modelide bulunmakta)
Bellek Boyutu:4GB

Asus zenfone 2yi bir aydan fazla süredir kullanıyorum ve benim kendi notlarım bunlar.
Şimdi oyun performansına bir göz atalım;
Oyun olarak telefona yüklediğim oyunlar;
modern combat 5 blackout
evilbane: kuzgunların savaşı
clash of clans
badland
traffic rider
alto
nba live
Assasins creeed identity

Öncelike küçük boyutlu olan ve fazla grafiği vs özellikleri olmayan Clash of clans badland alto ve traffic rider uygulamaları çok akıcı. badland ve alto vakit geçirmelik platform oyunları. Clash of clans ise bir strateji oyunu, traffic rider ise türk yapımı motor sürmeli bir mobil oyun. Eğer böyle vakit geçirmelik basit oyunlar indiriyorsanız aşırı akıcı yani gönül rahatlığıyla alın oynayın. Fakat iş yüksek grafikli android oyunlarına gelince iş biraz değişebilir.

Modern combat5:blackout yapımcılığını gameloftun üstlendiği bir fps shooter oyunu ve androiddeki en ünlü oyunlardan biri. Oyun Asus zenfone 2 de oynanabilir derecede akıcı. Grafiklerin yüksek olmasına karşın telefon bu oyunu akıcı bir şekilde size oynatıyor. Fakat alto veya badlanddaki gibi telefon zorlanmıyor diyemeyiz. Çünkü telefonda ısınmalar başlıyor. Rahatsız edici derecede değil fakat ısınıyor.

Evil Bane ise bir mmorpg oyunu ve bu oyunda androidde bayağı ünlü yani mutlaka duymuşsunuzdur. Evilbanein performansıda MC5 Blackout gibi oyun akıcı,fakat telefon ısınıyor.

NBA live boyutu fazla büyük olmayan fakat grafikleri hatırı sayılır derecede iyi olan bir oyun. Bu oyunun boyutundan vs. Telefonda bir kasma donma olmuyor, fazla ısınmıyorda gönül rahatlığıyla oynayabilirsiniz.

AC identity ise kasıyor. MC5 in akıcı bir şekilde oynandığı telefonda herhangi bir ateşli silah vs olmayan bir oyun olan AC identity maalesefki kasıyor ve ara ara donmalar gerçekleşiyor (Telefon değil oyun donuyor)
Ben burda kabahati telefonda değil oyunda buluyorum. Bence bukadar kasmaması lazım çünkü yapılan oyun ortada yani campaignler var başkada birşey yok. Neyse arkadaşlar oyun performansıda böyle isterseniz technopatın kurucuları recep baltaş ve ali güngörün asus zenfone 2 inceleme videosunda modern combat 5 testine bakabilirsiniz.

Son olarak size CPU-Z programından baktığım pil değerlerini yazarak incelememi bitiriyorum.

Health: Good
Power source:Battery
Technology:Li-poly
Temperature:29.8santigrat ( telefonda sadece cpu-z programı açıkken)
Voltage:3729mV
Capacity:3000mAh

bu benim ilk incelememdi. İncelememin nedeni ise kendim araştırırken internetteki videoların yeterli olmadığını görmüştüm. Bu yüzden kafasında soru işareti olanlara bir rehber olsun istedim. Hatalarım olabilir cevap olarak yazarsanız memnun kalır hemen düzeltirim.

Arkadaşım Zenfone 2 kullanıyor. Dino Hunter oyununda işlemcinin 70 derece civarında çalıştığını ve telefonun dışının da fazlasıyla ısındığını gözlemledim. Dino Hunter'ın grafikleri de gayet iyidir, zorlayıcı bir oyundur. Ben G4 Beat kullanıyorum ve böyle ağır oyunlarda işlemcim 60 derece civarında çalışıyor. Tabii birisi orta performans, birisi yüksek performans işlemci. Zenfone 2'nin arkasının pek ısınmamasına rağmen G4 Beat'in arkasının ısındığı çok bariz şekilde hissediliyor ve plastik kapak eli terletiyor. Zenfone 2'nin HIT oyununda da sorun çıkardığını duydum işlemcisi yüzünden. 4 Beat'e göre Zenfone 2'nin batarya ömrü çok iyi.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı