ASUS Zenfone 5 Detaylı Kullanıcı İncelemesi (5 aylık deneyim) + Fotoğraflar

Merhaba arkadaşlar,
yaklaşık 5 aydır Zenfone 5 kullanıyorum, telefondan genel olarak memnunum.
Telefonumu Teknosa'dan aldım. Biri kendim için biri de annem için olmak üzere 2 tane aldım. İki telefonda da herhangi bir sorun çıkmadı şimdiye kadar.
Telefonun teknik özellikleri:
  • 5.0 inç HD (720×1280) IPS Ekran
  • 148.2 x 72.8 x 10.34 mm boyutlarında ve 145 gram ağırlığında
  • 8 MP Led Flaş destekli Arka Kamera, 2 MP Ön Kamera
  • 2 GB Ram, 16 GB artırılabilir Hafıza (64 GB’a kadar SD Kart destekli)
  • Intel Atom Z2560 Çift Çekirdekli(2x2) x86 1.6 GHz İşlemci
  • Android 4.4.2 + ZenUI
  • 2050 mAh Değiştirilemeyen Batarya

Kalite
Malzeme kalitesi gayet iyi. Beyaz renk kapakta daha sert(leke tutmaması için) bir yapı var, diğer renklerde hafif yumuşak plastik kullanılmış.
Ekran
720p çözünürlüğe sahip ekranın ppi değeri 294. IPS+ ekranda Asus'un kendine özgü Splendid ve TrueVivid teknolojileri sayesinde renkler olabildiğince canlı. Ayrıca ekran Gorilla Glass 3 ile korunuyor, sağlam ve kaygan ekran başarılı.
Kamera
Zenfone 5'in 8MP kamera rakibi T50'ye(13MP) göre çok daha iyi. Renkleri doğru vermesi, tepki süresi ve kaydetme süresi, çekim modu seçenekleri, gece çekimleri gayet başarılı, Ön kamera ise 2MP.
Performans
2x2(2 gerçek + 2 sanal) olmak üzere 1.60GHz hızında çalışan 32nm İntel Atom işlemci, 2GB RAM, PowerVR SGX544MP2(GPU) oyunlarda, çoklu uygulama çalıştırmada, internette hiç bir zaman sorun çıkarmıyor. Performans bakımından beklediğimin fazlasını veriyor Zenfone 5.
Pil Ömrü
Zenfone 5'te 2050mAh batarya bulunuyor. Ben dahil bir çok kullanıcıya göre cihazın tek büyük eksiği bataryasının yeterli olmaması. Normal kullanımda günü kurtarıyor. Ayrıca Zenfone 6'da(3300mAh) böyle bir problem yok, ben büyüklüğünden dolayı Zenfone 6'yı tercih etmedim.
Ses ve Diğer Kutu İçeriği
Hoparlör sesi çok iyi değil ama iyi. Fiyatına göre iyi bir deneyim sunuyor. Konuşurken ahize sesi ve giden ses iyi.
Kulaklarda da kullanılan malzeme kaliteli, kulaklığın verdiği ses yeterli ama baslar ve tizler Samsung'un kulaklığına göre biraz daha kötü.
Şarj adaptörü ve USB kablosunda kullanılan malzemeler de kaliteli. Şarj adaptörü 5.2V 1.35A güç çıkışı sağlıyor.
Yazılım
ZenUI tasarımı ve uygulamaları güzel, sade ve kullanışlı. Hiçbir gereksiz uygulama eklenmemiş telefona.
Asus'un eklediği tüm uygulamalar işime yarıyor. Android 4.3 ile gelen telefon 4.4.2 ye yükseltilebiliyor. Asus hızlı ve güvenilir güncelleme desteği sunuyor.
-Destek
ZenUI uygulamaları hata düzeltmeleri, yeni eklenen özelliklerden dolayı Play Store dan sürekli güncelleniyor.
1.png

Ayrıca ZenUI help uygulaması ile gönderdiğiniz mesajlar(bug bildirme, öneri-tavsiye) 1 hafta içinde yetkililer tarafından güncelleniyor. Daha önce takvim uygulamasında bulunan bir bug ı bildirdim, 1 hafta içinde Play Store'dan güncelleme ile hata kapatıldı. İstek ve önerileriniz Asus tarafından cevaplanıyor.

-

Cihazın + Yönleri
  • Fiyatı, 700tl. 2 yıl Bilkom garantili.
  • Kalitesi, markası.
  • Performansı(işlemci ve 2GB RAM).
  • Kamerası.
  • Telefonun sürekli güncellenmesi, yazılım desteği ve ZenUI.
  • Arttırılabilir depolama.
Cihazın - Yönleri
  • Batarya. Pilin yeterli olmaması.
  • Kapasitif tuşlarda aydınlatmanın olmaması.(Gece, karanlık dışında pek sıkıntı çıkarmıyor, alışırsanız yine problem olmaz.)
Zenfone 5 ile çekilmiş fotoğraflar:
(Tüm fotoğraflar Zenfone 5 te bulunan kamera modları ile çekildi.Hiç bir fotoğrafta ayrıca düzenleme yapılmadı.)
2.jpg

-Normal Mod
3.jpg

Asus PixelMaster Gece Modu
4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

Ön kamera çekimleri

wkCwA9f.jpg

7ZeZMDE.jpg

eJHo26b.jpg

eRkPDKx.jpg

V6ZWFuJ.jpg

(fotoğrafların çoğu iç mekanda düşük ışıkta çekildi.)

5 aylık kullanım süreci içinde telefonlarda neredeyse hiç bir sorun çıkmadı.
Sonuç olarak fiyatına göre çok iyi bir ürün. Kendi segmentinde tercih edilecek 1.telefon Zenfone 5. Kesinlikle T50'den çok daha iyi.
Bu fiyatlarda kaliteli, sağlam bir telefon arıyorsanız şüphesiz Zenfone 5 tavsiye ederim.

-

Yöneticilere not: Resimler boyuttan dolayı Technopat Sosyal'e yüklenmedi, kalitenin bozulmaması için kurallarda yazdığı gibi imgur'a yükledim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de yaklaşık 4 aydır kullanıyorum ve telefonumdan gayet memnunum.Ancak Subway Surfers oyunu en dandik telefonlarda bile rahatça çalışırken bu telefonda niye kasıyor hala çözemedim.
Subway Surfers'in kasması oyundan kaynaklanıyor. Oyunun dilini ingilizce yaparak çözmeyi deneyin, daha önce bir konuda okumuştum. Eğer olmazsa İntel işlemciye uyumlu değildir.

Ben de Zenfone 5 kullanicisiyim. Telefondan kesinlikle memnun degilim, karsilastigim problemler;
-Ön kamerada pembelesme var, daha sonra gelen güncelleme ile azaldi ancak hala az da olsa pembelesme oluyor.
-Arka kamerada kumlanma var, yukarda arkadasin attigi resimlerde de görünüyor.
-Cok cabuk isiniyor, 15-20dklik Skype veya Line'da görüntülü konusma yaptigim zaman elde tutulamayacak kadar isiniyor. Yine ayni sekilde oyunlarda da cok isiniyor.
-Sarj göstergesinde sorun var, %1'e kadar 1 saat icinde iniyor, ama %1'de 4-5 saat gidiyor.
-Güncelleme problemi var, telefonun kendi otomatik güncelledigi sürümler son sürümler degil, diger güncellemeleri asus'un sitesinden indirip kendiniz yapmaniz gerekiyor.
-Ayrica Play Store'da bazi oyunlar ve uygulamalar intel islemciyi desteklemiyor. Aksesuar eksigi cok fazla düzgün bir kilif bulamadim mesela.

Telefonu adam edebilmek icin benim kendim ugrasmam gerekiyor, bataryayi kalibre etmem gerekiyor, güncellemeleri elim ile kurmam gerekiyor, servise göndermem gerekiyor vs. Ben bunlari yaparim ancak ben bu telefonu anneme babama alip verdigim zaman onlar bunu yapamazlar. Diyebilirsiniz ki 700 liralik telefondan ne bekliyorsun, ben sadece stabilite bekliyordum, onu da bulamadim. Zenfone gruplarina baktiginiz zaman benim gibi binlerce insan görebilirsiniz.
Ön kamera kullanmadığım için pek bir şey söyleyemem ama kullandığımda kumlanma dışında hiç sorun yaşamadım.
Kumlanma var ama çok az düzeyde. Yukarıdaki fotoğraflarda kumlanma olmasının sebebi düşük ışık.
Zenfone 5 her telefon gibi ısınıyor normal sevide.
Bataryayı ilk defa ve ilk hafta düzgün şarj ettiğim için böyle sorunlar yaşamıyorum.
Şu anda piyasada aksesuar sıkıntısı yok. Her çeşit aksesuar Van'da bile bulunuyor.(tabi Samsung, Apple vs. gibi değil.)

Bende Zenfone 6 var. Ön kamerası arka kameradan daha iyi gibi. :D Hiç bir oyunda kastığını görmedim. Almak isteyenlere kesinlikle öneririm. Bu arada güzel inceleme.

Bataryayı ilk defa ve ilk hafta düzgün şarj ettiğim için böyle sorunlar yaşamıyorum.
Şu anda piyasada aksesuar sıkıntısı yok. Her çeşit aksesuar Van'da bile bulunuyor.(tabi Samsung, Apple vs. gibi değil.)

İlk şarjı nasıl yaptığınızı anlatabilir misiniz?

İlk şarjı nasıl yaptığınızı anlatabilir misiniz?

İlk şarj vs. Li-on pillerde farketmiyor. Sadece psikolojik. Bir arkadaşın %1'de 4 saat şarjının gitmesi de (biraz abarttığını düşünüyorum) ya sahte şarj cihazı kullanımından ya da şanssızlıktandır. Her teknolojik ürün aynı olmayabiliyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı