ASUS'dan hatalı 5700XT ROG kartları hakkında açıklama

İnsanların güvenini marka reklamıyla kazanıp böyle hareketler yapan firmaya çöp demek az bile olur. Düzgün bir firma olsa böyle açıklamalar yapar mı? Adamlara kronik sıkıntılı ekran kartı sattıklarını söylüyorlar utanmadan. Bak bu durumu sen yaşasaydın şimdi görüşün ne olurdu? Bu ekran kartını alan adamı da düşüneceksin. Hep ben değil.
Zaten bende 5700 ve XT de batırdıklarını söylüyorum. Ama genel olarak çöp denemez. Neyse çok da uzatmaya gerek yok zaten herkesin görüşü kendisine. Teknoloji işi şans işi hiçkimse kendi kullandığı bir parça da sorun yaşayana kadar o markayı kötülemez. Neredeyse 1 yıl oldu sorun yaşamadım. Ama Türkiye servisi rezil onu söyleyebilirim.

Bir ekran kartı üreticisi olarak Asus benim gözümde çok uzun zaman önce bitmişti. 2 farklı kartta soğutma ve hız düşüşü konusunda sorun yaşamıştım. Birisi de yanmıştı. Her iki kart da Nvidia gpu içeren kartlardı. O gün bugündür Seagate ile birlikte Asus (ekran kartları) benim şahsi kara listemdedir. Bu ikisinden asla almam, birisine tavsiye ederken de ismini anmam.

Asus anakartı konusunda da canımı sıkmıştı. Pentium 4 işlemci destekli P5RD2-VM model anakartının ses çıkışlarında sorun vardı. Kronik olduğunu sonradan öğrenmiştim. 3 ay önce sistem toplarken bir şans daha vermek istedim. Led aydınlatma ile ilgili yazılımsal sorunlar soru işaretine neden olsa da sonradan düzeltildi.

Demek istediğim Asus çoğu insanın güvenini kazanmış olsa da ekran kartı konusunda dikkatli olmak gerek. Asus yüzünden AMD'ye düşman olanlar oldu.

Markaya yönelik bir yorum yapmam gerekirse Mining işiyle uğraştığım zamanlarda en problemli ve sorun çıkartan kartlar Asus marka olanlardı. Bende oluşturduğu ön yargı ve kalitesizlik hissiyatı yüzünden topladığım Gaming sistemimde Asus'a dair hiç birşey bulunmuyor.

Demek istediğim Asus çoğu insanın güvenini kazanmış olsa da ekran kartı konusunda dikkatli olmak gerek. Asus yüzünden AMD'ye düşman olanlar oldu.
Burası çok doğru. ASUS'un kartları ısınmaz sorun AMD'de diyen adamlar var etrafta. Diyorum madem sorun AMD'de, Sapphire, Gigabyte, MSI ısınmazken neden ASUS ısınıyor? Bu soruya da verecek cevabı olmuyor ama yine de körü körüne AMD'nin hatalı olduğuna inanıyor. Tamam AMD yazılım konusunda sorunları olabilir ama ısınma ile ilgili sorunu yok ki. Yani bu ikisini ayıramıyorlar, bir sorun varsa direk sorun AMD'dir mantığında herkes. Her şeyin fanatikliği zarardır. Takım, parti, marka fark etmeksizin.

Burası çok doğru. ASUS'un kartları ısınmaz sorun AMD'de diyen adamlar var etrafta. Diyorum madem sorun AMD'de, Sapphire, Gigabyte, MSI ısınmazken neden ASUS ısınıyor? Bu soruya da verecek cevabı olmuyor ama yine de körü körüne AMD'nin hatalı olduğuna inanıyor. Tamam AMD yazılım konusunda sorunları olabilir ama ısınma ile ilgili sorunu yok ki. Yani bu ikisini ayıramıyorlar, bir sorun varsa direk sorun AMD'dir mantığında herkes. Her şeyin fanatikliği zarardır. Takım, parti, marka fark etmeksizin.

Ben Sapphire RX 5700 XT Nitro+ kartımı stres testine soktuğumda bile maksimum 80 dereceyi gördü. Powercolor Red Devil de güzeldir. Peki Asus ve MSI gibi büyük ve sevilen markalar niye böyle? Hele ki MSI Twin Frozr teknolojisi ile dillere destandır kendisi. Neden RX 5700 XT (gaming x) kartlarındaki belleklere yarım termal pad kullandılar? Ben artık bunda kasıt arıyorum. Düzgün iş yapmayacaklarsa defolup gitsinler sadece Nvidia için üretsinler. Yemez ama. Düşük pazar payında kalamazlar.

Ben Sapphire RX 5700 XT Nitro+ kartımı stres testine soktuğumda bile maksimum 80 dereceyi gördü. Powercolor Red Devil de güzeldir. Peki Asus ve MSI gibi büyük ve sevilen markalar niye böyle? Hele ki MSI Twin Frozr teknolojisi ile dillere destandır kendisi. Neden RX 5700 XT (gaming x) kartlarındaki belleklere yarım termal pad kullandılar? Ben artık bunda kasıt arıyorum. Düzgün iş yapmayacaklarsa defolup gitsinler sadece Nvidia için üretsinler. Yemez ama. Düşük pazar payında kalamazlar.
Gaming X'de pek sorun yoktu ısınma adına sorun daha çok Mech ve Evoke'da vardı ama MSI açıklamasında özür dileyip hemen kartlarda onarıma ve değişikliğe, istemeyene de iadeye gitti. Burada sorun aslında ASUS'un tutumunda. Özür dilesen bir şey olmayacak ama suçu başkasına yıkmaya çalışmak rezalet. ASUS'un AMD geçmişi zaten rezalet. Benzer sorun Vega serisi Strix'lerde de vardı, daha öncesinde de R9 200 ve 300 serisinde de bir ton sorun vardı Asus'da. Reklama harcadıkları parayı kalite kontrole harcasalar keşke.

Yaklaşık bir ay önce ASUS'un 5700XT ROG STRIX kartlarında soğutucu bloğun karta fabrikasyon hatası nedeniyle tam oturmadığı sebebiyle fazla ısınmasına sebep olan sorunu belirtmek için konu açmıştım.

ASUS'dan açıklama geldi o konuyla ilgili. ASUS ilk başta AMD'yi suçlayan bir grafik paylaştı. AMD, ekran kartı üreticilerine soğutma bloklarının ne kadar baskı yapması gerektiğini belirtiyormuş. ASUS'da AMD'nin verdiği bilgilere dayanarak soğutucuları ona göre monte etmiş. Yeni bir 7nm GPU diye GPU zarına zarar vermemek adına baskı uygulamamış ASUS. Peki ASUS neden sadece sende sorun varken diğer üreticilerde ısınma sorunu yok? İkincisi bu kartları test etmeden mi sürüyorsunuz piyasaya?

Bu soruların yanıtı olarak ASUS açıklamasını değiştirdi ve AMD'yi suçlamadığını belirtti. Yanlış anlaşıldığını belirtti ama suçu AMD'ye yıkmaya çalıştı. 5700 serisinde ASUS'dan memnun olan bir kişi yok TUF serisi dahil. Zaten soba gibi yanıyor kartlarda VRAM soğutması bile yok.
Konuyla ilgili video ve ASUS'un değiştirdiği açıklama:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Konuyla ilgili tweet (Asus Açıklamayı değiştirdi, sunduğu grafiği kaldırdı, orjinal açıklamalarını videomuzdan görebilirsiniz):

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ekleme olarak mart ayından itibaren ASUS yetkili servislerinden kartları değiştirceklerini veya onaracaklarını belirttiler. Forumda ROG 5700XT sahibi varsa mart ayı itibariyle ASUS servisine verebilirler.
Kardeş buraya bu paylaşımın için bende strix kullanıcısı olarak teşekkür ederim. Videodaki gibi bir sallantı yok bende. Adamın yaptığı gibi bastırıyorum ondaki gibi oynamıyor, sağlam. Yalnız vidaların değişmesi işe yarar mı yinede. Sallanıp sallanmaması mı sorunu teşkil ediyor sadece? Başka nasıl anlaşılır? Ayrıca Mart ayında bende göndermeli miyim? Yardımcı olur musun?

@HereWeGoAgain Oyun içi kaç derecelerde dolanıyor kart? Maksimum kaç dereceyi görüyorsun? Ona göre anlayabiliriz. MSI Afterburner'la oyun içi değerlere bakın veya daha kolayı stress testi yapın Furmark ile.

Yaklaşık bir ay önce ASUS'un 5700XT ROG STRIX kartlarında soğutucu bloğun karta fabrikasyon hatası nedeniyle tam oturmadığı sebebiyle fazla ısınmasına sebep olan sorunu belirtmek için konu açmıştım.

ASUS'dan açıklama geldi o konuyla ilgili. ASUS ilk başta AMD'yi suçlayan bir grafik paylaştı. AMD, ekran kartı üreticilerine soğutma bloklarının ne kadar baskı yapması gerektiğini belirtiyormuş. ASUS'da AMD'nin verdiği bilgilere dayanarak soğutucuları ona göre monte etmiş. Yeni bir 7nm GPU diye GPU zarına zarar vermemek adına baskı uygulamamış ASUS. Peki ASUS neden sadece sende sorun varken diğer üreticilerde ısınma sorunu yok? İkincisi bu kartları test etmeden mi sürüyorsunuz piyasaya?

Bu soruların yanıtı olarak ASUS açıklamasını değiştirdi ve AMD'yi suçlamadığını belirtti. Yanlış anlaşıldığını belirtti ama suçu AMD'ye yıkmaya çalıştı. 5700 serisinde ASUS'dan memnun olan bir kişi yok TUF serisi dahil. Zaten soba gibi yanıyor kartlarda VRAM soğutması bile yok.
Konuyla ilgili video ve ASUS'un değiştirdiği açıklama:

Konuyla ilgili tweet (Asus Açıklamayı değiştirdi, sunduğu grafiği kaldırdı, orjinal açıklamalarını videomuzdan görebilirsiniz):

Ekleme olarak mart ayından itibaren ASUS yetkili servislerinden kartları değiştirceklerini veya onaracaklarını belirttiler. Forumda ROG 5700XT sahibi varsa mart ayı itibariyle ASUS servisine verebilirler.
Teşekkür ederim

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı