Atalarımız çok güçlüyken, biz dahil günümüz insanları neden çok güçsüz?

20-34 yaş arası erkeklerin "grip strengh" yani bir şeyi tutup sıkma gücü ölçüldüğünde, 1985'te 53 kg güç uygulayabildiği görülürken günümüzde bu ortalama 40 kg.
Yav sıkımayıversin ne olacak? Diyeceksin ama sıkma gücü ve genel olarak sağlık arasında güzel bir korelasyon var. 45 makaleye bakan meta-araştırma diyor ki, ne kadar kuvvetli sıkarsan o kadar sağlıklısın, prematüre ölüm riskin düşük, ameliyat olursan komplikasyon olasılığı daha az vs vs. Özetle evet, eski erkekler bizden daha çok erkek ve güçlü idi.
Ortalamaya bakmak doğru değil. Eskiden insanlar full fiziksel güçle çalışıyordu ve günde 13 14 saat çalışma normaldi. Bu kadar kasa stres verirsen zaten güçlü olursun. Sana göre daha erkek ve güçlü olabilirler ama benden güçlü olduklarını hiç sanmıyorum. Mesela getir bir köylüyü 80 kg bench atabilir mi? atamaz ben atarım.

Eski toplumlarda doğada olduğu gibi doğal seçilim vardı da ondan. Zayıf olan eleniyordu. Güçlü olan kazanıyordu. Yani ortam seni güçlü olmaya zorluyor gibi bir şeydi. Ayrıca her şey demeyelim de çoğu şey insan eli gerektiriyordu. Ki bu da insanların özellikle erkeklerin kas kütlesinin artmasına sebep oluyordu. Mental olarak aslında şu an bu kadar kırılgan olmamızın sebebini ben şu anki koşullara bağlıyorum.

Kıştan örnek verirsek soğuk havalarda avlanıyor, et yiyor, balık yiyor, dağa tırmanıyor, araba yok koşarak bir yere seyahat ediyorlar. Vücut bağışıklığı çok kuvvetli ve kasları kuvvetli oluyor eski insanların.

Yeni konular

Geri
Yukarı