Ataması yapılan öğretmenler maaşlarını 5 ay sonra alacak

Bu nasıl haber ya? Eleştirilecekse düzgün eleştirilsin. Ataması yapılanlar Eylül'de başlayacak ve bu takvimde belli. Çok doğal bir durum, hemen her atamada oluyor. MEB atamalarında ekstra olarak ne zaman başlanacağı da belli. Eleştireceğim diye saçmalıyorlar gerçekten. Adamlar göreve başlamayacak bile bu süreçte. Zaten daha mülakat, tercih, atama yapılması, güvenlik soruşturması var ve bunlar da sürece dahil. Sanki adamlar para almadan çalışacaklarmış gibi haber yapmışlar. Eleştirin eleştirin de bu eleştiri falan değil.

Atama süresinin uzun olmasını ben de eleştiriyorum ancak okulların tatil olmasına az kaldı ve Eylül'de başlamaları daha mantıklı doğal olarak.
Atanacağı da meçhul. Verilen tarih, seçimlerden hemen önce.
En düşük emekli maaşının 7500 olup da kimsenin alamaması gibi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 8 Mayıs'ta alımını tamamladığı, 45 bin öğretmenin ilk maaşını, göreve başladıktan tam 5 ay sonra yatıracak. Öğretmenler, 4 ay sonra 12 Eylül'de göreve başlatılıp, ilk maaşı Kasım 2023'te yani atamadan 5 ay sonra alacak.

Eğitime verilen önem 0

@manqueller abi nasıl meçhul şaka mı yapıyorsunuz? Atamalar kesin olarak yapılacak. Hükümet değişse dahi o atama olacak. Bilmediğiniz konular hakkında ne kadar kolay atıp tutuyorsunuz ya?

Bir de konu sahibi çalışıp para almayacaklar demiş. Hayır öyle bir şey yok. Eylül'de göreve başlayacaklar. Ek olarak kamu personelleri önce maaş alır, sonra aldığı maaş için bir ay görev yapar.

Arkadaşlar dalga mı geçiyorsunuz? Sanıyor musunuz ki eğitim-öğretim 12 Eylül'de başlıyor diye öğretmenler o gün başlıyor işe? Bunun yaz seminerleri, eğitim yılına materyal hazırlıkları vs bir sürü işi var. Eylül'e kadar boş yatacak olsalar atama Mayıs'ta değil Ağustos'ta yapılırdı zaten. Öğretmenler yaz tatiliyle beraber tatile çıkıyor, dönem başlayana kadar kendilerinden haber alınamıyor sanıyorsunuz herhalde.

Kaldı ki 12 Eylül'de göreve başlattığınız adama taa 15 Kasım'da, yani 2 ay sonra maaş veremezsiniz. 12 Eylül'de başlıyorsa 15 Eylül'de maaşını verirsin. Neye göre ilk maaş Kasım'da denmiş anlamadım. Gerçekten Kasım'sa büyük sıkıntı.

Neyi savunacağınızı şaşırmayın bir zahmet.

@manqueller abi nasıl meçhul şaka mı yapıyorsunuz? Atamalar kesin olarak yapılacak. Hükümet değişse dahi o atama olacak. Bilmediğiniz konular hakkında ne kadar kolay atıp tutuyorsunuz ya?

Bir de konu sahibi çalışıp para almayacaklar demiş. Hayır öyle bir şey yok. Eylül'de göreve başlayacaklar. Ek olarak kamu personelleri önce maaş alır, sonra aldığı maaş için bir ay görev yapar.
Atıp tutmak mı? Aynı ülkede yaşamıyoruz sanırım.
O atamalar seçimden önce mi akıllarına dank etti de hemen öncesine atama planı düzenlediler?
Bu zamana kadar neyi beklediler?
Emekli maaşlarına gelecek olursak, 7501 lira alan emekli adam için bile düzenleme yok.
Onu geçtim kasada para yok.
Hepsi göz boyama.

Hiçbir şeyin garantisi yok. Şunu anlayın bir.

Atamalar Covid döneminde sekteye uğradı ve düzen bozuldu. Bu atamanın farkı iki atama yerine tek atama yapılıp sayının bir tık yükseltilip daha geç başlatılması oldu. Seçim yatırımı olduğu çok açık bunu inkar etmiyoruz. Ama bakanlık tarafından duyurusu yapılan atamanın ne şekilde iptal edilebileceğini düşünüyorsun? :D

Bu nasıl haber ya? Eleştirilecekse düzgün eleştirilsin. Ataması yapılanlar Eylül'de başlayacak ve bu takvimde belli. Çok doğal bir durum, hemen her atamada oluyor. MEB atamalarında ekstra olarak ne zaman başlanacağı da belli. Eleştireceğim diye saçmalıyorlar gerçekten. Adamlar göreve başlamayacak bile bu süreçte. Zaten daha mülakat, tercih, atama yapılması, güvenlik soruşturması var ve bunlar da sürece dahil. Sanki adamlar para almadan çalışacaklarmış gibi haber yapmışlar. Eleştirin eleştirin de bu eleştiri falan değil.

Atama süresinin uzun olmasını ben de eleştiriyorum ancak okulların tatil olmasına az kaldı ve Eylül'de başlamaları daha mantıklı doğal olarak.
Evet hocam, çok garip bir haber olmuş. Ama normal öğretmenler yaz tatilinde maaş alıyor diye biliyorum.

Atamalar Covid döneminde sekteye uğradı ve düzen bozuldu. Bu atamanın farkı iki atama yerine tek atama yapılıp sayının bir tık yükseltilip daha geç başlatılması oldu. Seçim yatırımı olduğu çok açık bunu inkar etmiyoruz. Ama bakanlık tarafından duyurusu yapılan atamanın ne şekilde iptal edilebileceğini düşünüyorsun? :D
Akif kardeşim; ben herkes iyi olsun, iyi yerlerde, haklarını sekteye uğramadan alsınlar istiyorum.
Çakıştığımız nokta; 128 milyar dolar nerede sorusuyla aynı gibi bir şey. Açıklaması var ama cevabı yok.

Seçim öncesi vaadleri (özellikle hükümet tarafından) ve aynı zamanda kararları ciddiye alıyorsanız, vay halinize.
O zaman tek diyeceğim şey; haklısın olur :)

Geri
Yukarı