Atatürk daha fazla yaşayabilir miydi?

Soru o değil, asıl soru yaşasa ne olacaktı? Ölümsüzlük yok, eninde sonunda her beşer gibi ölümü tadacaktı.
10 yıl daha kalsa, 40 yıl daha kalsa ülke daha iyi yerde olurdu gibi önermeler tamamen faraza konuşmadır.

Çok fazla faktörden oluşan hastalık söz konusu. Dönemin şartlarında tedavi edilmesi çok çok zor. Özellikle genetik nedenlerden kaynaklanıyorsa imkansıza yakın.

Aradığınız cevap %90 hayır olacaktır...
1632315394652.png

Soru o değil, asıl soru yaşasa ne olacaktı? Ölümsüzlük yok, eninde sonunda her beşer gibi ölümü tadacaktı.
10 yıl daha kalsa, 40 yıl daha kalsa ülke daha iyi yerde olurdu gibi önermeler tamamen faraza konuşmadır.

10 yıl daha kalsa belki şu an günümüzde halkın eğitim seviyesini dini ya da milii değerleri kullanarak halkı sömüremeyecekleri seviyeye getirebilirdi...

Haklısın tamamen faraza ve ümitsiz ama Atatürk 20 yıldan az sürede ülkeyi neredeyse hiç yoktan ümitsiz vaka olmaktan çıkardı 20 yıldan fazla sürede çok daha iyisini yapabileceği aşikar. Eğer arrkasından gelenler ipin ucunu tamamen tutabilseydi bugün çok çok daha iyi olabilirdik kötü yönetime rağmen.

10 yıl daha kalsa belki şu an günümüzde halkın eğitim seviyesini dini ya da milii değerleri kullanarak halkı sömüremeyecekleri seviyeye getirebilirdi...

Haklısın tamamen faraza ve ümitsiz ama Atatürk 20 yıldan az sürede ülkeyi neredeyse hiç yoktan ümitsiz vaka olmaktan çıkardı 20 yıldan fazla sürede çok daha iyisini yapabileceği aşikar. Eğer arrkasından gelenler ipin ucunu tamamen tutabilseydi bugün çok çok daha iyi olabilirdik kötü yönetime rağmen.

Şahsen bu gibi konularda faraza konuşmayı sevmiyorum. Her ihtimal olanak dahilindedir, belki 10 yıl daha kalsa işler çok kötüye gidecekti ve o şekilde hatırlanacaktı? Bu şekilde kalması iyi oldu. Ayrıca son 3-5 yılında zaten ipler hepten İnönü eline kaymıştı. Ki Atatürk öldükten sonra paradan Atatürk resmini kaldıran kişi da odur.
Devlet işleri alengirli işlerdir.

Ben yaşlı bir Atatürk görmek istemiyorum. Adam büyük işler başarıp uçmağa vardı. Gönül isterdi 2-3 yıl daha hayatta kalıp, köy enstitüleri gibi devletçi yapıları güçlendirip, savaştan çıkmış fakir Türk milletinin ekonomik ve sosyal yapısını güçlendirseydi. Tarım ve sanayi devrimi yaşardık. Deflasyon/alım gücü devlet ekonomisi sayesinden yükselirdi. Çok daha iyi bir ülke temeli atılırdı.

HOİ4 oynayanlar dönemin şartlarına bakıldığında Atatürk'ün şu sözünü iyi anlar;
“Her fabrika bir kaledir.”

Daha iyi bir ülke olurdu zaten bu yanlış bir şey değil?
15 Yıl da ülkeyi nereden nereye getirdi bi 15 daha kalsa ülkemiz çok daha iyi yerde olurdu.

Daha iyi bir ülke olurdu zaten bu yanlış bir şey değil?
15 Yıl da ülkeyi nereden nereye getirdi bi 15 daha kalsa ülkemiz çok daha iyi yerde olurdu.

Siz hala kişilere endeksli yaşıyorsanız zaten Atatürk'ü anlamamışsınız. Kendisini de dahil ederek bir kurtarıcı beklemeyin diye zamanında uyarmış adam, ön görmüş ama önüne geçememiş maalesef. Halen daha o gelse, bu gitse, Atatürk yaşasa... Halamın bıyığı olsa...
Hayat bayram olsa :D

Siz hala kişilere endeksli yaşıyorsanız zaten Atatürk'ü anlamamışsınız. Kendisini de dahil ederek bir kurtarıcı beklemeyin diye zamanında uyarmış adam, ön görmüş ama önüne geçememiş maalesef. Halen daha o gelse, bu gitse, Atatürk yaşasa... Halamın bıyığı olsa...
Hayat bayram olsa :D

Kurtarıcı beklemekle ne alakası var ben şu an gelsin mi diyorum.
Adamın yaptıkları gün gibi aşikarken bu kadar kısa sürede bu halka rağmen mükemmel bir düzen mükemmel bir ülke bıraktıysa erkenden göç etmeseydi daha iyisini elbet yapardı.

Sanmıyorum. İnsan ister istemez şimdiki tıbbi yardımlar ile kıyaslıyor o zamanı. Allah rahmet eylesin.
Bize bıraktığı bir koca cumhuriyet ve mirası var. Gönül isterdi ki daha çok yaşasın.
Biz her daim açtığı hedefin yolunda olacağız.

Geri
Yukarı