Atatürk yanlış milleti mi kurtardı?

Kimse Ataturk'u sevmek zorunda degil.
Vatani kurtarmak icin Ataturk ile ayni dusunceleri paylasmayan insanlar da canini verdi.
Herkesin soz hakki var bu konuda.
Ayrica tepeden inme inkilaplar tepedekiler gittikten sonra bosa gider.
Halktan yukari dogru yapilan devrimler kalici olur.
Bkz: Fransiz Ihtilali
Ataturk bizlere batili anlamda modernizasyonu asilamaya calisti, bugun onun hayalindeki noktadan cok uzak olsak da, o olmasaydi olacagimiz noktadan da hayli uzagiz.

Belki doğru bir düşünce değildir ama ben Türklere demokrasinin yaradığını düşünmüyorum.

Ayasofya ilk başta kiliseymiş zaten, sonra Camii ye çevrilmiş. Onlar çevirirken bir şey yok ama müzeye çevirince ayağa kalkıyorlar. İlginç.
Sıradan insanların nedensiz tepkisi bir yana, bilenlerin tepkilerinde doğru bir nokta var. Şöyle ki Osmanlı zamanında bir yer fethedildiğinde yapılan ilk şeylerden biri de oranın en büyük kilisesinin camiye çevrilmesi ve orada ilk Cuma namazının kılınması, hutbe okunması, bir nevi o fethin sembolü haline getirilmesi. Ayasofya da İstanbul'daki o simge. Bu yüzden de müzeye çevrilmesinin bir bakış açısından eskiye, eskinin değerine saygısızlık olarak nitelendirilmesi çok da imkansız değil.
Aynı zamanda "onlar çevirirken" dediğimiz kişiler bizim atalarımız, onlar diye ötekileştirilmesini doğru bulmuyorum.

Sıradan insanların nedensiz tepkisi bir yana, bilenlerin tepkilerinde doğru bir nokta var. Şöyle ki Osmanlı zamanında bir yer fethedildiğinde yapılan ilk şeylerden biri de oranın en büyük kilisesinin camiye çevrilmesi ve orada ilk Cuma namazının kılınması, hutbe okunması, bir nevi o fethin sembolü haline getirilmesi. Ayasofya da İstanbul'daki o simge. Bu yüzden de müzeye çevrilmesinin bir bakış açısından eskiye, eskinin değerine saygısızlık olarak nitelendirilmesi çok da imkansız değil.
Olabilir de o adamlar, kiliseyi camiiye çevirdiler deyince kızıyorlar.

Ayriyeten o 100 yılda Amerika nın gelişmemesi lazım.
Ne kadar ilerlersek ilerleyelim Amerika gibi bir süper gücün yanından dahi geçemeyiz kısa zamanda. Bunlar bir iki kılıçla Amerika'yı kuşatacağını zanneden, ölmüş Osmanlı ruhunu taşıyan vasıfsız tipler.

Geri
Yukarı