Atatürk'ü aşağılayan video hakkında ne düşünüyorsunuz?

Benim çevre olarak bahsettiğim kapsam da seninkiyle aynı. Benim arkadaşlarımdan, akrabalarımdan, komşularımdan Atatürk'ü sevmeyen tek bir kişi bile yok. Sen ülkeyi kendi çevrenden ibaret mi sanıyorsun? :D Evet bu durum bu kadar değişken, hatta senin tahmin ettiğinden daha da değişken. Bırak çevreni, farklı bir ilçeye dahi gitsen insanların çok daha farklı fikirlere sahip olduğunu görürsün. Dünya senin etrafında dönmüyor.
Benim gözlemlerime göre yarısı seviyor yarısı sevmiyor.

Mustafa Kemal Atatürk'ün dini inancı ne bizi, ne de onları ilgilendirir. Kimsenin dini inancı kimseyi ilgilendirmez. Mustafa Kemal hakkında dini olarak itamda bulunanlar mükemmel olmadığı için önce gidip kendi kusurlarını kapatsınlar. Durumu kötü kılan şey ise, yaşadığın ülkeyi kuran adama hakarette bulunmak. Tarihe bakıldığı zaman Balkan Cephesi, Libya Savunması, Çanakkale Cephesi, Bağımsızlık Savaşı Batı Cephesinde sürekli Mustafa Kemal'in ismi görülmektedir. Siz tek bir savaşa gidemezken, sizin ileri geri itamda bulunduğunuz adamın hayatı cephede geçmiştir.
Dini olarak ithamda bulunmalarını da ben anlamıyorum hocam. Atatürk ne yaptı islamı mı yasakladı bu dinci kesimin kini neden?

O kadarsa bir şey diyemem senle benim gidişatım farklı o zaman hayatta.

Hocam sakin olun bu arada. "Bırak çevreni, sen ülkeyi kendi çevrenden mi ibaret sanıyorsun?" gibi sözler çok kötü bir yaklaşım bu benim gözlemim o da senin gözlemin neden bu kadar emin kararlı ve çarptırıcı yorum yapıyorsun ki? (Sanki beni aklınızda bir kesime koymuşsunuz ve linçliyormuşsunuz gibi duruyor böyle.)

Alakası yok dostum, seni kafamda belli bir gruba falan koymadım. Benim genel olarak üslubum biraz sert ya, o yüzden öfkeli yazmasam bile öyleymiş gibi görünüyor yazdıklarım.

Ek olarak Atatürk ve Türklük gibi konularda çok hassasımdır. O yüzden normale göre daha sert yazıyorum bu konularda bir şey yazarken.

Dini olarak ithamda bulunmalarını da ben anlamıyorum hocam. Atatürk ne yaptı islamı mı yasakladı bu dinci kesimin kini neden?
Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye üzerinde yaptığı değişiklikler, geçmişte II.Mahmut'un Osmanlı İmparatorluğu üzerinde yaptığı değişikleri andırıyor. Örnek olarak, II.Mahmut, fesi Osmanlı'ya getirdiği zaman pek de iyi karşılandığı söylenemez, yine Mustafa Kemal ise Avrupa tarzı modayı Türkiye'ye getirdiği zaman da pek iyi karşılanmadı. İkisinin de amacı, devleti modernize etmekti ama o dönemin Türk halkı daha çok gelenekçiydi yani bu liderlere böyle bakmaların sebebi budur.

Mustafa Kemal, tekke ve zaviyeleri kapattı. Sebebi ise bu kuruluşların artık amacı dışında kullanılmasıydı. Yine halifenin gücü kötüye kullanmasını öngörerek hilafeti kaldırdı. Normal bir insanla, dindar bir insanı eşit tutmak için kıyafet ile ilgili düzenlemeler yapıldı vs. . Tarihi araştırmayanlar ve dinin her zaman kötü amaca hizmet edilebilecek kadar güçlü olduğunu bilmeyen insanlar, hazır Mustafa Kemal'in içki ve sigara kullanmasını fırsat bildikleri için Mustafa Kemal'e iyi bakmıyorlar.

CHP'de Selahattin Demirtaş ile aynı yolu yürüyor? Ülkede siyasetçi yok o açıdan bakarsak. Partiye bakarak ilerlemenin yanlış olduğunu düşündüğüm için yazdım. CHP Selahattin Demirtaş'la aynı yolu yürümesine rağmen Mansur Yavaş çok sağlam milliyetçi insandır. Olması gereken de budur zaten.
Şunu hızlıca belirteyim, insanları AKP'li olduğu için yargılarım. En iyi ihtimalle aşırı bilgisiz, ailesinden başka parti görmemiş, bir şekilde yanlış yetiştirilmiş şanssız bir insan olabilir olası AKP seçmeni. Zorunlu cahillik diyelim buna ki gerçekten büyük "bilgiye tokluk, halden memnun olma durumu" gerektiriyor. Bu insanlarla işimiz olmamalı.

Senin kast ettiğin "AKP'ye ayrımcılık" durumu kimsenin umurunda değil. Bazı durumlarda apolitik olursun, olmalısın ama bu öyle bir durum değil. AKP farklı bir specimen.

Geri
Yukarı