Atatürk'ü sevmiyorum, saygı duyuyorum sözü hakkında tartışalım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İnsanımız hala şu Orta Çağ kafasından kurtulamadı. "Atatürk'ü sevmek zorundasın.´´ ,"Osmanlıyı sevmek zorundasın.´´ hiçbir şeyi sevmek zorunda değilim sayın yobazlar. Bir de sevmeyenlere "Türk değilsiniz diyenler´´ var ya. Onları toplayıp, zaman makinesiyle İlk Çağ'a yollamak lazım.

Bak ne güzel yazmışsın zaten değişecekmiş, bir önceki mesajında o olmasaydı Türkçe yazmıyor olacaktık demene gerek yokmuş.

Dostum anlama problemin mi var? Osmanlı attığım fotoğraftaki gibi bölündüğü zaman İngilizlerin istediği alfabeyi kullanacaktın mantık biraz.

Bak size bir video atayım, sevmeyenler izlesin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Osmanlıya karşı duyulan nefretin bazı nedenleri ise aptal bir şekilde osmanlı
dizileri yapılması.
Örnek;muhteşem yüzyıl kösemde sadece bir sahne izledim. Rahip Lorenzo sultan murada Hristiyanlığı teklif ediyor. Sultan Murat bunu reddediyor ve adamı surlardan aşağı atıyor. Bu olay tamamen uydurmadır ve hem dini hem Osmanlıyı kötü gösteriyor. Başka bir dine mensup kişide zorlama olmadan bir kişiyi kendi dinine davet edebilir. Böyle dangalaklar yüzünden hep kötü tanındık.

Hadi diyelim bu olay doğru bu sefer suç bu olayı iyi gören dangalaklarda bu hareketin dinle ters olduğunu görüyorsun. Peki neden bunu gururla biliyorsun anlatıyorsun ve dizi yapıyorsun.
Tarihi dizilerin hiçbiri asla %100 gerçekliğe sahip değil. Hatta günümüzde dizinin adı dışında dizide tarihi birşey yok sıradan bir dizi gibi izleyebilirsin ama tarih okumayıp onu diziden öğrenecek kişilere diyecek birşey yok söylediklerinizde haklısınız.

Tarihi dizilerin hiçbiri asla %100 gerçekliğe sahip değil. Hatta günümüzde dizinin adı dışında dizide tarihi bir şey yok sıradan bir dizi gibi izleyebilirsin ama tarih okumayıp onu diziden öğrenecek kişilere diyecek bir şey yok söylediklerinizde haklısınız.

Evet çok haklısınız TV'da gördüğüm çoğu tarih dizisi reyting için tarihi değiştiriyor mesela kanuni sultan süleymanın ömrü hep seferlerde geçmiş ancak muhteşem yüzyılda saraydan çıkmıyor.

Dünyanın en üstün en nitelikli en harika kişisi olsun, yine de sevmeyen çıkacaktır. Karşındaki kişiyle karakterin uyuşmaz, sevmezsin. Fikirlerin uyuşmaz, sevmezsin. Davranışlarını garipsersin, sevmezsin. Birini sevmemek için bir çok neden var. Ama buradaki önemli olan şey saygıyı yitirmemek. İnsan insana saygısını koruduğu sürece Atatürk'ü ister sevsin ister sevmesin, II. Mehmed'i ister sevsin ister sevmesin umurumda olmaz. Çünkü biliyorum ki bir insanın karşısındakine bir saygısı varsa, onu kötülemek için yoktan yere bahaneler veya iftiralar atmaz. Biraz saçma bir konu olmuş. Yanlış anlaşılmaması adına ekliyorum, Atatürk'ü hem sever hem saygı duyarım. Ama Atatürk, benim birkaç nesil önceki atamı şapka kanununa uymaması yüzünden öldürdüyse ben yine de sevmek zorunda olabilir miyim? Ama evet, her insan gibi tarihte yaptığı hatalar da olsa yine de saygı duymak zorundayım.

Dostum, sen de eksik okuyorsun tarihi. Osmanlı'ya gelen seyyah tüccarlar vardı, onların hatıratlarını oku. Şunu diyorlar bu imparatorluk bu yuzyilda nasıl hala ayakta kalıyor diye şaşırıyorlar. O kadar geri kalmışız ve Osmanlı kendi kendini yıktı Mondros Ateşkes Antlaşması ile.
Son dönemler hakkında diyecek bir şeyim yok dediğiniz gibi Mondros Osmanlı'nın sonunu getirdi.
Evet çok haklısınız TV'da gördüğüm çoğu tarih dizisi reyting için tarihi değiştiriyor mesela kanuni sultan süleymanın ömrü hep seferlerde geçmiş ancak muhteşem yüzyılda saraydan çıkmıyor.
Zaman kaybı izlemek dahi hata.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı