Atatürk'ün "40.000 askerle İzmir'i alamaz" sözü gerçek mi?

prefetcherr

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
“Söyle o koca herife, 40.000 askerle İzmir'i alamaz ama ben 4.000 Mehmetçik ile Roma'ya girerim!” Atatürk bu sözü İtalyan elçisine gerçekten söylemiş mi? Sosyal medyada birkaç kez karşıma çıkınca ben merak ettim. O zamanki askeri durumumuz biraz sıkıntılı olduğundan bir de 4 bin askerle Roma'ya girme olayı biraz abartı geldi o yüzden pek inanamadım ben.

“Söyle o koca herife, 40.000 askerle İzmir'i alamaz ama ben 4.000 mehmetçik ile Roma'ya girerim!” Atatürk bu sözü İtalyan elçisine gerçekten söylemiş mi? Sosyal medyada birkaç kez karşıma çıkınca ben merak ettim. O zamanki askeri durumumuz biraz sıkıntılı olduğundan bir de 4 bin askerle Roma'ya girme olayı biraz abartı geldi o yüzden pek inanamadım ben.

Bence de yalandır Türkiye o zaman da şimdi de o kadar askerle romaya giremez. Öyle bir şeye kalkışılsaydı Türkiye'nin anası... Anladınız siz.

4 bin asker muhabbeti askerin gücünden değil Mustafa Kemal'in kurmay zekasını betimlemek için kullanılmıştır.

Konuşmanın aslı bu diye biliyorum.
Atatürk: "Mussolini Akdeniz'i kötü kullanıyor kirletiyor."

İl Duce: "Kemal, kafamı kızdırma 200 bin italyan askerini Anadolu'ya çıkartırım!"

Atatürk: "Buyurun gelin. 200 bin kişilik mezar kazılmıştır.

Konuşmanın aslı bu diye biliyorum.
Atatürk: "mussolini Akdeniz'i kötü kullanıyor kirletiyor."

İl duce: "Kemal, kafamı kızdırma 200 bin İtalyan askerini Anadolu'ya çıkartırım!"

Atatürk: "buyurun gelin. 200 bin kişilik mezar kazılmıştır.
Ama 4 bin asker muhabbeti askerin gücünden değil Mustafa Kemal'in kurmay zekasını betimlemek için kullanılmıştır.

Bu sözü bana söyleselerdi Türkiye'nin içinden geçerdim.

Geri
Yukarı