Atatürk'ün "40.000 askerle İzmir'i alamaz" sözü gerçek mi?

Eki Görüntüle 1380140
Yunanistan dediğin, oradaki savaş esasen İtalya'ya karşı birleşik krallık ve Fransa arasında gerçekleşmiştir. İkinci dünya savaş'ı yıllarında Yunanistan'ın savaş gücü yoktu. İngiltere olmasa ne Yunanistan kalırdı, ne Yunan.

Yalnız o küçümsediğin Yunanistan İtalya'yı durdurup Arnavutlukta ilerleme dahi kaydediyor 😃 Almanlar bunun üzerine saldırıya geçip Yunanistanı işgal ediyor. İtalya'nın başarısızlığı sırasında Fransa ortada yok İngiltere ise kaçtı gitti.

Yalnız o küçümsediğin Yunanistan İtalya'yı durdurup Arnavutluk'ta ilerleme dahi kaydediyor 😃 Almanlar bunun üzerine saldırıya geçip Yunanistan'ı işgal ediyor. İtalya'nın başarısızlığı sırasında Fransa ortada yok İngiltere ise kaçtı gitti.

Diyorum ya gram tarih bilmeden gelip biliyormuş gibi yapıyor 😀 Komedi.

“Söyle o koca herife, 40.000 askerle İzmir'i alamaz ama ben 4.000 Mehmetçik ile Roma'ya girerim!” Atatürk bu sözü İtalyan elçisine gerçekten söylemiş mi? Sosyal medyada birkaç kez karşıma çıkınca ben merak ettim. O zamanki askeri durumumuz biraz sıkıntılı olduğundan bir de 4 bin askerle Roma'ya girme olayı biraz abartı geldi o yüzden pek inanamadım ben.
Türkiye, geç 4000 askeri
400 000 askerle gitse dahi Romayı alamaz.

İtalyan'ların askeri başarısızlıklarına ve Atatürk'ün cephe stratejisine ithafen söylenmiş uydurma bir söz. Atatürk gibi zeki bir lider neden III. Leopold ve Adolf Hitler atışması sonucu yaşanan Belçika'nın fethi gibi boş yere kayıp verdirecek eylemlerde bulunsun ki?

Ek olarak bir savaş olması durumunda İtalya'dan ziyade İzmir'e hatta Ankara'ya naziler girerdi. Malum İtalya-Yunanistan muharebesini hepiniz biliyorsunuzdur.

Atatürk barış adamı savaş adamı değildir bu 40.000 asker sözünü çok duydum araştırınca dönerim.

Fransa ve İngiltere 275 bin asker ile 125 bin Türk ordusuna karsi Çanakkale'yi alamazken 200 bin askerle savasmaktan korkmazdi diye düsünüyorum.
Bukadar az askerle saldırı yapılamaz savunma yapılır anca.

Geri
Yukarı