Ateist olduğunuzu ailenize nasıl açıklarsınız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sanırım 3 - 4 senedir ateistim ama hala daha aileme söylemedim 😁. Benimkiler de çok farklı sayılmazlar. Zaten Ateist olduğumu bir avuç insan anca biliyordur çünkü milletimizin bakış açısından dolayı kimseye kolay bir şekilde bunu belirtemiyorsun. Allah kolaylık versin hocam ne diyim 😅. Ben uzun süre boyunca da söylememek konusunda kararlıyım açıkçası çünkü itirafta bulunduğumda büyük oranda ailemle ters düşeceğimin ve kalp kırılacağının farkında olduğumdan dolayı bir süre boyunca susmak ve rol yapmak en iyisi diye düşündüm. Fazla RYO/RPG oynadığımdan dolayı rol kesmek pek zor olmadı 😄. İşin esprisi tabii... Sorması ayıp, kaç yaşındaydınız?

Hocam hiç bir şeyi hiç kimseye açıklamak zorunda değilsiniz. İnanmak veya inanmamak tamamen size kalmış bir şey. Evet bende sorguluyorum kendimi dine ters oluyor bazı düşüncelerim bende diyorum bunca zaman neye dua etmiş neye inanmışım. Bu yüzden kimse sizi aşağılayıp dışarda bırakamaz. Lakin öyle bir milletle yaşıyoruz ki bunu anlatmak imkansız gibi bir şey, çünkü kalıplaşmış düşünceli insanlarımız malesef var. Şurda Allah yok desek inanın bombardımana tutulurum sokaktada aynı şey. En iyisi yaşadığınız coğrafi konumu kabullenip içinizden kendi inandığınız şeye inanarak yaşamak ha insan inanmadan yaşar mı bilmiyorum. Çünkü her zaman bir şeye ihtiyaç duyarız heleki zor zamanlarımızda. İlla bi medet beklemek zorunda kalıyoruz. Ama bu sadece biz bu zamana kadar inandığımız için.
Öncelikle insanlara Allah yok demek başka, Allah'a inanmıyorum demek başka bir şey. Bence ailenle bunu düzgün bir şekilde konuşman lazım. Ailen müslüman ise inançları gereği seni bu fikirden döndürmeye çalışacaklardır. Eğer kendi fikrine bağlı kalmak istiyorsan ailene açıkça söyle. Din'de zorlama yoktur.

Dostum söyle diyenlere bakma, Müslüman aile yapısını genel olarak tanıyorum çok gözlemledim. İstisnalar olmakla birlikte çok başın ağrır evde harp çıkar gibi bir şey. Kimseye dini görüşünü açıklamak zorunda değilsin, boşver.

Açıklayacak cesaretin yoksa konuyu açma. Bir de ne yapıyorsan yap, annen baban da olsa kimseyi ilgilendirmiyor.

Beni en çok irite eden Ateistlerin, inananlardan çok Allah ve türevi şeyler demesi. Çoğu marjinal olayım derken daha neye girdiğini bilmiyor, yazık.

Ailesi oğlum kalk namaz kıl dediğinde bir açıklama yapması gerekmiyecek mi? Bence ailenle oturup bu konuyu tartışmalısın.

nasıl bu kadar uzun süre inanmışım diye sormadan edemedim doğrusu
Annen, baban, içinde yaşadığın toplum inandığı için. Tamamen coğrafya ve tarih meselesi.

Aileni tanıyorsundur, bildiklerine göre hareket et. Bana kalırsa söylemek zorunda değilsin. İnsanların dogmatik düşüncelerini belli bir yaştan sonra değiştiremezsin. Değiştirebileceğini sanma, imkansıza yakın. Çok nadirdir bu. Eğer 18 yaşının altındaysan yani kendi ayakların üzerinde duramıyorsan diyeyim, hiç söyleme. İçinde kalsın, şart değil. Saçma bir konu yüzünden ailenle aranı bozmana gerek yok, inan bana.

Ben de deistim ama aileme söylersem üzülürler. Ramazanda oruç tutmak veya arada bir cumaya gitmek de sorun olmuyor benim için. Zaten şu zamanlar kaç kişi gerçekten Müslüman ki? Herkes Müslümanım diyip dinsiz hayatı yaşıyor yani ibadet yaptıkları yok. Ama ben Müslüman değilim desen herkes yadırgar. Gariptir ki siz de ibadet yapmayacaksınız onlar da yapmıyor zaten :d
Çevrendekilerin (daha çok ailenin çünkü arkadaşlarım da deist genelde) tepkisini almamak için söylemeyiver ne olacak?
Güzel söylemişsiniz. Açıkça söylemek gerekirse, ailem katı bir müslümandır ancak kuranı anlayarak hiçbir zaman okumadılar. Onlara kuranı neden anlayarak okumuyorsunuz diye sorduğumda ise azar işitiyorum. :D İnsanlar arasında da kuranı gerçekten anlayarak müslüman olan insanlar olduğun zannetmiyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı