Çözüldü Atom editor ile Python sorun çıkartıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Egid Dikmen

Hectopat
Yer
Mersin
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Macbook Pro 16" M1 Pro Silver
Meslek
Ağa/Paşa
  • PC'ye Python yazılımı kurulu.
  • macOS işletim sistemi kullanıyorum.
  • Hata veriyor.
Sanırım şu harf sorun çıkartıyor: Ƒ
Neden diye soracak olursanız atom üzerinde option+F yapınca bu harfi yazmadı ancak arama motoruna yazı yazma yerine gelip option+F yapınca oldu ve oradan kopyalayıp atoma yapıştırdım. Syntax'ı tanımıyor olabilir mi?
Not: Ƒ harfinin ne işe yaradığını bile bilmiyorum bana "C" dilindeki "%d" gibi geldi text editor sorunu yaşadığım için hocanın anlattığı 1, 2, 3 ve 4. dersi kaçırdım Python'u tüm sınıf yaparken ben geri kaldım biraz artık bu editor sorununu da çözmek istiyorum.

Ekran Resmi 2021-01-02 20.32.27.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
[CODE lang="python" title="Python"]a = int(input('a : '))
b = int(input('b : '))
c = int(input('c : '))

if a > b and a > c:
print(f"{a} en büyük sayıdır.")
elif b > a and b > c:
print(f"{b} en büyük sayıdır.")
elif c > a and c > b:
print(f"{c} en büyük sayıdır.") [/CODE]

Kod bu haliyle çalışır, hatta emin olmama rağmen test yaptım çalışıyor.
Dosyanin en basina bunu ekler misiniz?

Python:
# -*- coding: utf-8 -*-

Aldiginiz hata encoding hatasi. Eger string interpolation yapmak istiyorsaniz yani f string kullanmak istiyorsaniz bir degisken belirtin. Zorunda degilsiniz. Ama eger bir degisken yoksa gerekmiyor da acikcasi. Bosuna interpreter'i isleme sokmayin :p

Dosyanin en basina bunu ekler misiniz?

Python:
# -*- coding: utf-8 -*-

Aldiginiz hata encoding hatasi. Eger string interpolation yapmak istiyorsaniz yani f string kullanmak istiyorsaniz bir degisken belirtin. Zorunda degilsiniz. Ama eger bir degisken yoksa gerekmiyor da acikcasi. Bosuna interpreter'i isleme sokmayin :p
Hocam invalid syntax hatası verdi yazınca. Bu arada yardımlarınız için teşekkür ederim tüm beynimle anlamaya çalışıyorum ancak string , interpolation , interpreter gibi şeylerin ne olduğunu bilmiyorum şuan hem C hem de Python öğreniyorum temeldeyim :) .
Ƒ, diye bir karakter yok çünkü. Normal "f" harfi kullanılıyor.

"f", kullanımını da @Kerem00 açıklamış.
Hocanın yazdığı örnek bu verdiğim fotoğraftaki. Hoca böyle yazmıştı ben de böyle yazdım.

Hocanın yazdığı örnek bu verdiğim fotoğraftaki. Hoca böyle yazmıştı ben de böyle yazdım.
Normal "f" harfini yazmıştır ama sen yanlış görmüşsündür. Böyle bir harf kullanılmıyor. Normal "f" harfiyle denerseniz sorun çözülecektir.

Normal "f" harfini yazmıştır ama sen yanlış görmüşsündür. Böyle bir harf kullanılmıyor. Normal "f" harfiyle denerseniz sorun çözülecektir.
Yok hocam hatta fotoğrafını da çekmiştim hocanın yazdığının. hoca gerçekten de ƒ yazmıştı ben şimdi değiştirdim normal f yaptım şimdi de böyle diyor.
Ekran Resmi 2021-01-02 20.55.56.png

Yok hocam hatta fotoğrafını da çekmiştim hocanın yazdığının. hoca gerçekten de ƒ yazmıştı ben şimdi değiştirdim normal f yaptım şimdi de böyle diyor.
Eki Görüntüle 1259502
f"a en büyük sayıdır" kısmını f"{a} en büyük sayıdır" olarak değiştirin mesela. Ayrıca Python'da if içinde parantez işareti kullanmanıza gerek yok.

Eki Görüntüle 1259502
Print f içinde yazdığın "a" harfini değişken olarak göstermemişsin. {a} şeklinde göstermen lazım ki onun değişken olduğunu anlayabilsin.

Geri
Yukarı