İnceleme Atomic Heart

Bu oyun iyi bir oyun ama beni çileden çıkardığı noktalar da ne güzel oyun dediğim noktalar da çok oldu gerçekten. Neyse incelemeye geçelim.

Hikaye
Hikaye iyi ama sunuma çaba harcanmamış. Hikaye bir olay sonucu hafızasının bir kısmını kaybeden ana karakterimiz P-3'ün teknede gezip elindeki yapay zeka Charles ile konuşması ile başlıyor. Tesis 3826'da bir sorunu kontrol etmek için ana karakterimiz Tesis 3826'ya gidiyor ve olaylar orada başlıyor. Yapay zekalar burada çileden çıkmış ve önlerine ne çıkarsa saldırıyorlar. Ana karakterimiz de bu olayın arkasındaki kişiyi bulmaya çalışıyor. Öncelikle ana karakteri sevdim. Barzoluğu hoşuma gitti. Bunun sebebi muhtemelen son oynadığım oyunlarda çok şehirli beyefendi kafasında ana karakter görmem olabilir. P-3 ile Charles arasında gerçekten güzel muhabbetler dönüyor. Yalnız dediğim gibi ara sahneler çok dandik hissettiriyor. Fragmanlarda çok hoş duruyorlardı. Mimikler falan hoş duruyordu ki fragmanlardaki ara sahneler oyunda var ama daha fazlası yok. Kısaca hikaye güzel sunum kötü.

Atomic-Heart-Twins.jpg

Oyunun Dünyası ve Yan Görevler
Öncelikle bu oyun açık dünya değil. Oyunun dünyasından Tesis 3826 diye bahsedeceğim. İlk olarak buraya geldiğinizde çok çaresiz oluyorsunuz. Her şey sizi rahatlıkla öldürebiliyor fakat bomboş bir dünyaya dönmesi çok uzun sürmüyor. Yan görev olarak sadece Testing Ground adı verilen bölgeler var. Buralar tekrar edebilse de zevkli yerler bence. Oyunun kocaman bir açık dünyası olsa buraya çok geçirirdim ama neyse ki büyük değil. Çok puan kırmayacağım buradan.

Atomic-Heart-Open-World.jpg

Oynanış
Geldik hem hayran bırakan hem de çileden çıkarabilen noktaya. Öncelikle silahları birbirine bağlayarak combo yapmak çok zevkli. Charles'ın bize sağladığı 4 özel gücün kullanımı gayet zevkli ama oyun düşmanların varlığını bazen öyle hissettirmiyor ki alttan alttan hasar yiyip çok iyi oynadığınızı sanarken birden ölebilip 20 dakika önceye atabiliyor oyun. Onun dışında vuruş hissi gayet iyi. Silahları da beğendim. Charles'ın bu sağladığı özel güçlere de değinmek istiyorum. Öncelikle Şok gücü oyunun başında veriliyor ve sersemletmek için çok kullanışlı. Dondurmaya yarayan bir güç var ki benim favorilerimden. Düşmanları donduruyor ve donan düşmanlardan daha fazla eşya düşecek şekilde, ateşleri söndürecek şekilde geliştirebiliyorsunuz. Polimerik Jet denen bir şey var ki karmaşık fakat kullanışlı ama ben kullanamadım. Bu da yere polimer atıyor ve üzerine alev, buz ya da elektrik verebiliyorsunuz. Bunu yaparsanız siz ve düşmanlar buraya gelince bu üç hasar tipinden birini alıyorsunuz. Dördüncü olarak Telekinezi gücü var ve çok zevkli. Düşmanları havaya kaldırıp yere çakmak çok iyi hissettiriyor. Yakın dövüş de gayet güzel. Darbelerin ağırlığını hissedebiliyorsunuz. Platforming de var ki çok rahatsız hissettiriyor. Düzgün çalıştığını söyleyemem. Düşman çeşitliliğine de değineyim buradan. Düşmanlar güzel tasarlanmış. Zorlayıcılar fakat çeşitli değiller. Dağıtılışları da kötü. Bölüm dizaynı da fena değil diyebilirim. Boss savaşları da hoşuma gitti. Çok iyi değiller ama savaşması keyifli.

ss_bb714b96cfcffe29ed4a64ae6e527d76ef7f4ab2.1920x1080.jpg

Teknik Detaylar
Oyunun grafikleri güzel görünüyor. Downgrade söz konusu değil. Benim i5 11400H, RTX 3050M ve 1x16 GB RAM'e sahip laptopta orta ayarlarda DLSS kalitede 60-70 FPS'de çalıştı. Ara sıra FPS düşmesi ve donmalar olsa bile pek takmadım ama bugların fazla olduğunu söyleyebilirim. Özellikle Testing Ground'a girecekken oyunun buga girip haritadan aşağı atması ve 15 dakika geriye gitmem çok sinir bozucuydu. Onun dışında buglar fazla olsa bile rahatsız edici değil. Bu sene PC portu şimdilik düzgün olan tek oyun olduğunu da söyleyebilirim.

Oyunu Ruslar yaptı diye az puan verildiğini düşündüler fakat 77'den fazlasını hak etmiyor bence. Hatta ben biraz daha düşük vereceğim. Game Pass'iniz varsa oyuna bakmamanız için bir sebep yok gayet güzel oyun ama çok bir şey beklemeyin. Beklediğim çoğu şeyi karşıladı oyun.

70/100
@NotAKnightAnymore

Xbox'da oynuyorum, daha doğrusu oynamaya çalışıyorum. Bence zor oyun, ayrıca elimdeki baltayı kaldırana kadar ölüyorum. Ya da ben yaşlanmışım beceremiyorum artık.

Hocam jumpscare çok var mı? İnternette pek baktım birkaç jumpscare için çok gereksiz diyorlar insanlar sizin görüşünüz nedir?

Geri
Yukarı