Attack on Titan neden bu kadar seviliyor?

threefold

Picopat
Yer
Ankara
Öncelikle yazımda ağır AoT 4. sezon spoilerı var sürprizbozanı ona göre açın. Diğer karakterler üzerinde fazla uğraşılmamış ve çoğunun kararları ve düşünceleri sadece mangaya sadık kalma amacıyla yazılmış gibi. Eren küçük yaşlarından beri çok hırçın bir kişiliğe sahipken Levi'yi gösterdiklerinden beri her denilene tamam diyen bir karaktere dönüştü. Ana karaktere odaklanmaktansa anime zaten sonradan ölecek olan karakterleri sevdirmeye çalışıyor izleyiciye ve açıkçası aşırı bayıyor bu durum. Şu an 4. sezon hala yayınlanmıyor olsa çoğu karakterin ismini bile hatırlamakta zorlanırdım çünkü hepsi çok sıkıcı.

Kimliği gizli olması gereken Annie'nin Titan formunun ona çok benzer olacak şekilde çizdikleri için izleyicinin "Abi bariz bu karakter işte neden kimse bilmiyormuş gibi davranıyor?" sorusunu sormasına neden oluyor. 4. sezonda Eren'in amacı Titanları katletmekten insanlığı katletmeye dönünce şu ana kadar yaşanan her şey boşa olmuş gibi hissettiriyor. Ayrıca Gabi'nin çok saçma yazılmış olduğunu düşünüyorum. Eren gibi bir karakter bile çocukluğunda Titanlarla karşılaştığında ağlamaktan başka bir şey yapamazken bu velet nasıl böyle davranabiliyor anlamıyorum. Hele son bölümde spazm taklidi yapıp gardiyan geldiğinde kendisinin yaptığı bir silahla onu öldürdüğünde aşırı sinir olmuştum. Bu kadar küçük bir çocuk ne kadar fazla eğitimden geçmiş de olsa bugüne kadar şeytan olarak tanıdığı Eldian'ların yaşadığı ve bilinmeyen bir adada mahkum olarak tutuluyor ve böyle hareketlerde bulunabilmesi aşırı saçma.

Attack on Titan'ın kötü olduğunu düşünmüyorum ama neden MyAnimeList'te bu kadar yüksek puanlara sahip anlamıyorum. Bu kadar insan severken neden sevemediğimi kendime soruyorum ve gerçekten cevap bulamıyorum. Bu anime neden bu kadar seviliyor?

Çünkü farklı. Diğer animelerdeki gibi kötüler çok kötü simsiyah iyiler arkadaşlığın gücüü diye bağırıp saçma sapan güçler kazanıp bembeyaz ve kusursuz kişiler değiller. İyiler de masumları katlediyor. Gerçek hayatın sorumlulukları herkesin sırtında. Bunlar bayağı önemli ayrıntılar. Animede herkes iyi aslında, sadece geçmişleri yüzünden bu haldeler. Spoiler vermeden bu kadar açıklayabilirim sanırım, ama hakettiği yerde olan bir anime. Daha iyisini söylersen ona göre kıyaslayabilirim ama çok az var gerçekten. Onlar da kendsini aşmış türünde başyapıt animeler.

Crunchyroll'da Jujutsu Kaisen'in yılın animesi seçilmesi gibi Aot'un Myanimelist puanı da popülarite ve herkesin 10 puan basmasından ibaret. Şu anda puanı en yüksek anime 4. sezon, bir nevi IMDB'nin End Game vakası gibi bu da.

Çünkü farklı. Diğer animelerdeki gibi kötüler çok kötü simsiyah iyiler arkadaşlığın gücüü diye bağırıp saçma sapan güçler kazanıp bembeyaz ve kusursuz kişiler değiller. İyiler de masumları katlediyor. Gerçek hayatın sorumlulukları herkesin sırtında. Bunlar bayağı önemli ayrıntılar. Animede herkes iyi aslında, sadece geçmişleri yüzünden bu haldeler. Spoiler vermeden bu kadar açıklayabilirim sanırım, ama hakettiği yerde olan bir anime. Daha iyisini söylersen ona göre kıyaslayabilirim ama çok az var gerçekten. Onlar da kendsini aşmış türünde başyapıt animeler.
Steins Gate gibi bir baş yapıtı geçmesi aşırı saçma.

Gabinin devlerden korkmamasının nedeni bence devleri Marley'lerin yani kendi ülkesinin kontrolünde bir sürü Titan olması, ordusunun güçlü olması ve devleri Marley devletinin yaratması. Kendisinin aslında bir Eldia'lı olmasını umursamıyor hatta sevmiyor. Gerçi eminim korkuyordur ama cesareti ve Paradis Adası halkını yok etme isteği, bu korkuyu bastırıyordur ve kaçmak yerine saldırıyor. Özellikle de aile bireylerini ve yakın arkadaşlarını kaybetmek istememesi sebebiyle.

İlk defa anime izlemeye bu dizi ile başladım. Ne kadar bazı saçmalıklar olsa da sonuçta amaç burada gerçeklik yaratmak değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı