Attack on Titan neden bu kadar seviliyor?

Çünkü farklı. Diğer animelerdeki gibi kötüler çok kötü simsiyah iyiler arkadaşlığın gücüü diye bağırıp saçma sapan güçler kazanıp bembeyaz ve kusursuz kişiler değiller. İyiler de masumları katlediyor. Gerçek hayatın sorumlulukları herkesin sırtında. Bunlar bayağı önemli ayrıntılar. Animede herkes iyi aslında, sadece geçmişleri yüzünden bu haldeler. Spoiler vermeden bu kadar açıklayabilirim sanırım, ama hakettiği yerde olan bir anime. Daha iyisini söylersen ona göre kıyaslayabilirim ama çok az var gerçekten. Onlar da kendsini aşmış türünde başyapıt animeler.
Code Geass, Evangelion, Death Note. Yani sıradan bir Shonen anime gibi geliyor bana Attack on Titan.
Eren'in amacı zaten keşif birliğine katılmak ve devleri yok ederek özgürlüğe kavuşmaktı. Yani zaten keşif birliğinin emri altında savaşmak istiyor.
Hırçın olmaması gayet normal. Ayrıca henüz 14-15 yaşında bir ergen olup, çok şey yaşadığını unutma. Attack on Titan'ın sevilmesinin sebebi derin konusu, insanın izlemeye devam etmesini sağlayacak merak uyandırması, herkese uygun bir karakterin var olması diyebiliriz. Ayrıca acı, korku, savaş gibi temaların harika işlenmesi, çizimlerin müthiş olmasını unutmayalım. Sevmemen gayet normal. Herkese hitap edecek diye bir şey yok.
Herkese hitap etmeyeceğini biliyorum. Bu güne kadar yapılmış herhangi bir kitap, film ya da anime zaten herkese beğendiremez kendisini. 4. sezon çizimleri çok bayıcı. Herkese uygun bir karakter yok bence çünkü hepsi günün sonunda somurtkan tipler. 1995 yapımı olan Evangelion karakterlerin sorunlarını ve psikolojik durumlarını çok daha iyi anlatıyor. Korku temasının işlendiğini bile düşünmüyorum. Karakterleri korkutacak bir durum yaşandığında tek yapılan gözlerinin üstüne birkaç karalama yapılması ve gözlerinin büyümesi.

Code Geass, Evangelion, Death Note. Yani sıradan bir Shonen anime gibi geliyor bana Attack on Titan.

Herkese hitap etmeyeceğini biliyorum. Bu güne kadar yapılmış herhangi bir kitap, film ya da anime zaten herkese beğendiremez kendisini. 4. sezon çizimleri çok bayıcı. Herkese uygun bir karakter yok bence çünkü hepsi günün sonunda somurtkan tipler. 1995 yapımı olan Evangelion karakterlerin sorunlarını ve psikolojik durumlarını çok daha iyi anlatıyor. Korku temasının işlendiğini bile düşünmüyorum. Karakterleri korkutacak bir durum yaşandığında tek yapılan gözlerinin üstüne birkaç karalama yapılması ve gözlerinin büyümesi.
MAL puanını hiç hak etmiyor ayrıca. O listede tonla efsane varken AOT gibi ortalama üstü bir animenin 2. sırada olması güldürüyor sadece.

Gabinin devlerden korkmamasının nedeni bence devleri Marley'lerin yani kendi ülkesinin kontrolünde bir sürü Titan olması, ordusunun güçlü olması ve devleri Marley devletinin yaratması. Kendisinin aslında bir Eldia'lı olmasını umursamıyor hatta sevmiyor. Gerçi eminim korkuyordur ama cesareti ve Paradis Adası halkını yok etme isteği, bu korkuyu bastırıyordur ve kaçmak yerine saldırıyor. Özellikle de aile bireylerini ve yakın arkadaşlarını kaybetmek istememesi sebebiyle.

İlk defa anime izlemeye bu dizi ile başladım. Ne kadar bazı saçmalıklar olsa da sonuçta amaç burada gerçeklik yaratmak değil.
Zaten bu kadar absürt bir konuyu işleyen bir animeden gerçeklik beklemiyorum. Ama karakterlerin çoğu gerçekçi kişilik özelliklerine sahipken bu kızımızın hareketleri devlerin insan yemesinden bile daha saçma geldi bana.

Steins gate gibi bir baş yapıtı geçmesi aşırı saçma.

Steins gate özel bir kitleye hitap ediyor bilim kurgu animesi, doğal geride kalması. Geniş kitleye oynayan daha kötü bile olsa genelde kazanır. Ben de daha çok severim steins gateyi ama normal geride kalması.
Code geass, evangeliyorn, death Note. Yani sıradan bir shonen anime gibi geliyor bana attack on titan.

Bunlar gerçekten başyapıtlar siz başyapıtlarla kıyaslıyorsunuz. Bir tık kötü olabilir veya eşit olabilir fakat eminim pek çok kişi code geassı 1. bölümde bune robot dolu deyip 1/10 verip kapatmıştır. Bunun gibi şeyler snk de olmaz çünkü daha açıklayıcı 7-70yaş arası izler anlar. Mesela ben death Note'yi hiç sevmem mantıksız ve basit geliyor ama diğer saydıklarınızı çok severim fakat üçüde özel taglı animeler, yani saf savaş yok. Birisi mecha diğeri felsefe sonuncusu puzzle.

Steins gate özel bir kitleye hitap ediyor bilim kurgu animesi, doğal geride kalması. Geniş kitleye oynayan daha kötü bile olsa genelde kazanır. Ben de daha çok severim steins gateyi ama normal geride kalması.

Bunlar gerçekten başyapıtlar siz başyapıtlarla kıyaslıyorsunuz. Bir tık kötü olabilir veya eşit olabilir fakat eminim pek çok kişi code geassı 1. bölümde bune robot dolu deyip 1/10 verip kapatmıştır. Bunun gibi şeyler snk de olmaz çünkü daha açıklayıcı 7-70yaş arası izler anlar. Mesela ben death Note'yi hiç sevmem mantıksız ve basit geliyor ama diğer saydıklarınızı çok severim fakat üçüde özel taglı animeler, yani saf savaş yok. Birisi mecha diğeri felsefe sonuncusu puzzle.
Attack on Titan Code Geass ve Evangelion'a göre daha saçma kalıyor ki zaten. Teknolojinin gelişmesi ve insanlığın ilerlemesi sonucu robotların ortaya çıkması, amaçsızca insan yiyen devlere göre daha olası. Benim saydığım yapımlar özel bir kitleye hitap ediyorsa Attack on Titan daha da küçük bir kesime hitap ediyor olsa gerek dediğiniz gibi düşününce. Sonuç olarak MyAnimeList puanlarını kullanıcılar belirliyor ve bir yapımın kalitesini tam olarak yansıtmadığını hepimiz biliyoruz ama buna rağmen Attack on Titan çok overrated.

Ben bu zamana kadar neon genesis evangeliondan daha baba bir anime izlemedim, attack on titan da büyük ihtimalle bu tarz bir anime izlemedim henüz ama oda iyidir kesin.

Attack on titan code geass ve evangeliyorn'a göre daha saçma kalıyor ki zaten. Teknolojinin gelişmesi ve insanlığın ilerlemesi sonucu robotların ortaya çıkması, amaçsızca insan yiyen devlere göre daha olası. Benim saydığım yapımlar özel bir kitleye hitap ediyorsa attack on titan daha da küçük bir kesime hitap ediyor olsa gerek dediğiniz gibi düşününce. Sonuç olarak myanimelist puanlarını kullanıcılar belirliyor ve bir yapımın kalitesini tam olarak yansıtmadığını hepimiz biliyoruz ama buna rağmen attack on titan çok overrated.

Attack on titan shounen bir anime ana karakteri kendimiz yerine koyup güçlenişini izliyoruz onunla birlikte gaza geliyoruz düşünmeden rahatça izlenebilir. Sonuçta levi kesiyor biz izliyoruz. Evangeliyonda ise biyolojik robotların fonksiyonları nasıl çalışabilir, eski kayıp lahitlerdeki sırlarla dünyadaki acı son bulabilir mi gibi konular var. Sizce gerçekten evangeliyon her kitleye hitap edebilir mi snk kadar. Bunu sadece robotlar mümkün ya da insan lap diye canavara mı dönüşür o daha saçma olarak düşünmeyin elbette fizik yasalarına göre biolojik robotlar mümkün fakat 80 kilo insanın enerji yoktan varolamayacağına göre 800 kiloluk bir titana dönüşmesi imkansız ama bu bir anime. İşleniş ve sunum her şeydir. Çoğu kişi shinjiye sövüyor onun psikolojik çöküşünü ve nedenlerini bile anlamamış insanlar shinji robota binsin de tüm kötüleri yensin diye bekliyorlar halbuki animede kötü bile yok. Melekler zaten bambaşka canlı formları ve dolaylı olarak insanları kurtarmaya çalışıyorlar. Robotları yapan sinsi organizasyon desek dünyadaki acıları bitirmenin kusursuz bir yolu var mı onu arıyorlar. sonuçta insanlar fakir kalınca fakirlikten acı çekiyor zenginleşince intihar ediyor. 25. evren deneyini okumanızı tavsiye ederim kısacık ve önemli bir deney. gerçekten büyüleyici konular. Ama çok özel konular umursamayan insanları suçlayamazsınız 1/10 verip geçiyor çoğu kişi çizimlerin donukluğu apayrı bir mesele. Ben sanatsal buluyorum başkası eski. Eski diyene de bir şey diyemem çünkü eski, haklı.

İyi de Attack on Titan'ın ilk sezonunun çoğunda Levi gözüktükten sonra Eren'i ekranda bile göremez oluyoruz. Levi kesiyor biz izliyoruz ama Levi ana karakter bile değil. Yani dediğinize göre bir Shonen olarak bile yetersiz kalıyor Attack on Titan. Eren'in gerçekten geliştiğini göremiyoruz bile çünkü 4. sezonda direkt olarak gelişmiş hâliyle karşılaşıyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı