İnceleme AttackShark X3

20230827_163301.jpg

Kutu İçeriği​

Kutudan fare, 1.6 metrelik örgü kablo ve kullanım kılavuzu çıkıyor. Yedek switch, skatez veya sticker yok ama büyük bir problem değil.
20230902_153349.jpg

20230902_153358.jpg

Kablo​

Kablosu beklediğimden daha kaliteli, kullanımda kablolama deliğinde veya açık alanda takılma yaşamadım. Kablo 1.6 metre uzunluğunda.

20230902_141832.jpg

20230902_141906.jpg

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kutu içeriği ile ilgili artı ve eksiler:
+ Kaliteli kablo
- Yedek switch, skatez gibi hediyeler yok

Tasarım​

Görünüş & Ergonomi​

Farenin üzerinde herhangi bir ışıklandırma yok, zaten farede çok bakılacak bir şey de değil.
Tasarım olarak Logitech G Pro X Superlight'in yarım santim daha kısa hali diyebilirim. 118mm uzunluk, 40mm yükseklik ve 61mm genişliğe sahip. Fare simetrik bir yapıda olduğu için hem sağ hem sol el ile kullanılabilir, tabii sol el ile yan butonları maalesef kullanamıyorsunuz.
Palm tutuşta pek rahat edemedim, özellikle büyük bir eliniz varsa ve palm tutmayı seviyorsanız önermem. Büyük eller için fingertip ve claw en uygun tutuş şekilleri, hangisi size daha uygunsa o şekilde zorluk çekmeden kullanabilirsiniz. Karşılaştırma için Razer Viper Mini ile olan görsellerini ve tutuş şekillerini aşağıya bıraktım.

20230827_163937.jpg

20230827_164025.jpg

20230827_164112.jpg

20230827_164213.jpg

El uzunluğu 20cm:

Palm

20230827_164406.jpg

Claw​

20230827_164415.jpg

Fingertip​

20230827_164420.jpg

Butonlar​

Farenin yan tarafında yazılım üzerinden özelleştirilebilir butonlar var, fabrika çıkışı olarak sayfa ileri-geri yapmak için programlı. Farenin altında ise kablosuz modu değiştirme anahtarı, Bluetooth sürümü değiştirme butonu ve DPI değiştirme butonu var.

20230827_170518.jpg

Farenin tasarımı ile ilgili artı ve eksiler:
+ G Pro X Superlight tarzı tasarım
+ Claw ve Fingertip için uygun
+ Çift el kullanım için uygun

- Palm için pek uygun değil

Üretim Kalitesi ve Ağırlık

Malzeme​

Farenin malzemesi gerçekten ilginç. Sağlamlık olarak gayet kaliteli, farede hiçbir esneme yok fakat hissiyat olarak oyuncak hissiyatı veriyor ve biraz terletiyor. Tabii oyun oynarken bunlar pek gözünüze batmadığı için fare malzeme kalitesi olarak tahmin ettiğimden çok daha iyi bir iş çıkarıyor diyebilirim.
Genel üretim kalitesi olarak, fareyi sallayınca içinden hafif bir ses geliyor. Muhtemelen batarya tam olarak sabitlenmedi. Sadece yakından duyulabilecek bir ses harici bir problem oluşturmadı. Son olarak farenin Type C portu fazla dar fakat bir süre sonra açılıyor. Açılana kadar kabloyu çıkarması aşırı zor.
Farenin iyi bir kalite kontrolden geçtiğini düşünmüyorum açıkçası, diğer ürünlere göre problemlerle karşılaşma olasılığınız biraz daha yüksek.

Ağırlık​

Fare için 49 gramlık bir ağırlık gösterilmiş. Maalesef ki hassas tartı bulamadığım için farenin ağırlığını direkt olarak ölçemiyorum fakat 61 gramlık Razer Viper Mini ile karşılaştırınca gerçekten de daha hafif hissettiriyor, bu yüzden ağırlığın doğru olduğunu düşünüyorum. Tabii birkaç gram fark etmesi olası.
Farenin üretim kalitesi ve ağırlığıyla ilgili artı ve eksiler:
+ Sağlam fakat - kalitesiz hissiyatlı malzeme
+ Ekstrem hafif tasarım
- Yetersiz kalite kontrol

Sürücü

Farenin dahili hafızası yok onu söylemekle başlayayım. Yani fareyi başka bir sistemde kullanırsanız DPI ve LOD ayarlarınız, makro profilleriniz sıfırlanıyor. Çok fazla sistemde aynı fareyi kullanmayı planlıyorsanız can sıkıcı olabilir fakat ev kullanımı için çok büyük bir dert değil. Sürücüde tuş görevlerini değiştirip makro atayabilirsiniz. Ayrıca 1mm ve 2mm olmak üzere 2 farklı LOD seçeneği destekliyor. Farenin DPI'ını 50'şer arttırıp azaltabiliyorsunuz.
Razer Synapse gibi uygulamalar kadar gelişmiş olmasını tabii ki bekleyemeyiz fakat ihtiyacınızı görecek bir sürücüsü var.

Ekran görüntüsü 2023-09-01 164357.png

Farenin sürücüsüyle ilgili artı ve eksiler:
+ Sade ve ilkel de olsa iş görüyor
- Gelişmiş sensör kalibrasyonu tarzı özellikleri yok

Teknik Özellikler

Sensör

Farede Pixart PAW 3395 sensör kullanılmış fakat PCB'nin kalanıyla alakalı çok bir bilgiye ulaşamadım maalesef. Sensör ve sensöre yardımcı bileşenler tarafından oluşabilecek potansiyel hataları (ani çevirmede takılmalar, piksellik ayarlamalar vs.) el ile test ettiğim zaman aklıma gelen ve denediğim hiçbir senaryoda problem yaşamadım.
Sensör maksimum 26.000 DPI'a kadar destekliyor ve 650IPS tarama, 50G hızlanma değeri var. İnsan gücüyle bu sınırlara yaklaşmak bile neredeyse imkansız. Maksimum 1000Hz'e kadar polling rate destekliyor. Piyasada bulabileceğiniz en iyi sensör demek yanlış olmaz.

Switchler

Kailh GM 8.0 Black Mamba switchler kullanılmış. Switchler her ne kadar aşırı kaliteli de olsa, travel mesafesi biraz uzun olduğu için bazı durumlarda yüksek CPS'lere çıkmanızı engelleyebilir. Çift tıklama gibi problemler yaşatması en düşük switchlerden biri ve 80 milyon tahmini tıklama ömrüne sahip.

Ses testi için:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Wireless​

Farede Beken BK3633 Wireless kontrolcü kullanılmış. Hakkında çok detaylı bilgiler bulamasam da pratik olarak test ettiğimde kablolu ile 2.4GHz modu arasında hissedilir hiçbir fark göremedim.

Skatezler

%100 PTFE'den yapılmış ve Klasse PRO Black Edition mousepad üzerinde gayet pürüzsüz kaydı, hiçbir takılma yaşamadım. Farklı mousepadler üzerinde farklı sonuçlar verebilir.

20230827_170518.jpg

Batarya

2.4GHz modunda 1700DPI, 2mm LOD ve 1000Hz polling rate modunda yaklaşık olarak 60-65 saat gibi bir kesintisiz kullanım süresi aldım. Çok iyi olmasa da ortalama bir batarya ömrü var.

Kaydırma Tekerleği​

24 kademeli tırtıklı bir tekerleğe sahip ve TTC tekerlek kodlayıcı kullanıyor. Gayet yumuşak bir tekerlek ve scroll jumping gibi problemleri yok.

Farenin teknik özellikleriyle ilgili artı ve eksiler
+ Flagship sensör
+ Düşük Wireless gecikmesi
+ Uzun ömürlü switchler
+ Pürüzsüz skatezler
+ TTC tekerlek kodlayıcı

- Switchlerin travel mesafesi bazı durumlarda dezavantaj yaratabilir

Notlar

Farenin genel özelliklerinden ve performansından memnun kalsam da belirtme ihtiyacı duyduğum ufak noktalar var. Bunlardan biri farenin çok kısa sürede uyku moduna geçmesi ve uyanmasının uzun sürmesi. Yaklaşık olarak 10-15 saniye içerisinde uykuya geçiyor fare. Uyanması da 1 saniye civarı sürüyor, bazı durumlarda can sıkıcı olabilir.
Önemli not: Farenin geçtiği kalite kontrol uygulamaları muhtemelen pek sağlıklı değil. Elinize gelecek üründe problem oluşma ihtimali diğer çoğu ürüne göre biraz daha yüksek olur, bunun bilincinde olarak almanızı tavsiye ederim. Bunun gibi durumlarda Amazon size iade hakkı tanıyor.

Puanlama ve Genel Görüşler​

Kutu İçeriği: 6/10

Görünüş & Ergonomi: 8/10

Üretim Kalitesi: 6/10

Ağırlık: 10/10

Sürücü: 6/10

Sensör: 10/10

Switchler: 9/10

Wireless: 10/10

Skatezler: 8/10

Bazı pürüzleri olsa da 1000 lira bütçede şahsen önerebileceğim bir fare olur. Fare hakkında şüphelendiğim bazı noktalar vardı fakat bu noktalarda tahmin ettiğimden daha iyi iş çıkardı. Bütçesindeki diğer farelere göre daha hafif olması ve flagship bileşenler içermesi bence tercih edilmesi için bir neden. Tabii incelemenin tamamında artıları ve eksileri yazıyor, kendiniz ölçüp tartıp kararınızı verebilirsiniz.
Sipariş verdiğim link:
AttackShark X3 olarak isimlendirilmiş link:

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim :) Ekstra sorularınız olursa beni etiketleyerek sorabilirsiniz, elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım.

Konuya ufak da olsa ekleme yapayım. Skatezleri 10da 8 değildir bence. Skatezleri yok saymak bile gerekir. Çok dandik bir skatez var ve skatezlerini kesinlikle yok sayarak almalısınız alırken.

Hocam arkadaşların - olarak nitelendirdiklerini kısaca siz de deneyimlerinizle düzenler misiniz :D

Farenin shape i tam istediğim gibi. Logitech G300s'den geçmiştim aşırı rahat. Aktif FPS oynuyorum gecikme gibi bir sorun da yaşamadım. İlk PTFE skatezli farem olduğundan olabilir ama arkadaşların aksine skatezlerini de çok beğendim. Sanırım herkes e-spor performansı bekliyor bu fareden. 3395 sensörlü en ucuz fare piyasadaki ne bekliyorlar onu anlamadım :D eksi yönlerine gelecek olursak Caps Lock tuşuna basınca takılıyor. Şarjı vadedilen kadar uzun gitmiyor ama 1 hafta götürüyor beni. Yazılımı çok kötü o yüzden kullanmıyorum bile. Arka tarafı öne göre daha hafif, dengeli değil ama beni çok rahatsız etmedi. Claw tuttuğum için sorun yaşamadım ama fingertip denedğimde biraz boşluk kalıyor kliklerde. Onun haricinde aşırı hafif bir fare. Dediğim gibi ben yaklaşık 5-6 aydır kullanıyorum gayet memnunum.

Farenin shape i tam istediğim gibi. Logitech G300s'den geçmiştim aşırı rahat. Aktif FPS oynuyorum gecikme gibi bir sorun da yaşamadım. İlk PTFE skatezli farem olduğundan olabilir ama arkadaşların aksine skatezlerini de çok beğendim. Sanırım herkes e-spor performansı bekliyor bu fareden. 3395 sensörlü en ucuz fare piyasadaki ne bekliyorlar onu anlamadım :D eksi yönlerine gelecek olursak Caps Lock tuşuna basınca takılıyor. Şarjı vadedilen kadar uzun gitmiyor ama 1 hafta götürüyor beni. Yazılımı çok kötü o yüzden kullanmıyorum bile. Arka tarafı öne göre daha hafif, dengeli değil ama beni çok rahatsız etmedi. Claw tuttuğum için sorun yaşamadım ama fingertip denedğimde biraz boşluk kalıyor kliklerde. Onun haricinde aşırı hafif bir fare. Dediğim gibi ben yaklaşık 5-6 aydır kullanıyorum gayet memnunum.
Sağ olun hocam. Deathadder essentials almıştım 550 tl ye 5 gün önce, mouse u çok beğendim tam elime oturuyor ama kablosuza geçmek istiyorum önerir misiniz?

Sağ olun hocam. DeathAdder essentials almıştım 550 TL'ye 5 gün önce, fareyi çok beğendim tam elime oturuyor ama kablosuza geçmek istiyorum önerir misiniz?

Essential biraz problemli bir mouse hocam. İade etme imkanınız varsa edip alabilirsiniz. Ama şöyle bir sıkıntı var, eğer Essential elinize oturuyorsa attackshark tamamen farklı bir shape de. Ergonomik mouse tercih etmenizde fayda var.

Essential biraz problemli bir mouse hocam. İade etme imkanınız varsa edip alabilirsiniz. Ama şöyle bir sıkıntı var, eğer Essential elinize oturuyorsa attackshark tamamen farklı bir shape de. Ergonomik mouse tercih etmenizde fayda var.
Gümrükten geçiyor x3, muhtemelen iade etmem alışırız artık :(

Bu arada 1200 küsüre denk geldi logitech g305 alsam daha mı mantıklıydı?

Son düzenleme:
Gümrükten geçiyor x3, muhtemelen iade etmem alışırız artık :(

Bu arada 1200 küsüre denk geldi logitech g305 alsam daha mı mantıklıydı?
G305 ve Essential ile kıyaslanamaz bu mouse 3ünüde kullandım ASX3 net olarak daha önde bu seçeneklerden. Capslock sorunu vardı bir güncelleme insanlarda çözmüştü ama bendekini brick haline getirdi.

Hocam Vxe R1 Se modeli ile arasında kaldım, MCU'su problemli diyorlar ne diyorsunuz? Hangisini tercih etmek mantıklı olur?

Geri
Yukarı