Aura Sync ile MAG Forge 100R ışıkları kontrol edilir mi?

stzzy

Decapat
Daha fazla  
Yasaktan sonra ilk defa sistem toplayacağım ama fanların ışıklarını nasıl kontrol edeceğimi bilmiyorum da foruma yazdım bir arkadaş, anakartın ARGB desteklemiyor o yüzden kasadan çıkan kontrolcü ile kontrol edebilrsin yazdı, ve kafam karıştı anakart illaki ARGB mi olması gerekiyor, kasa: MSI MAG Forge 100r, anakart: Prime B450M A II.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasanın ışıkları ARGB ise anakart desteklemedikten sonra yapamazsın. ARGB Hub alarak gerekli bağlantılarını yaparsan Windows üzerinden yazılım ile kontrol edebilme şansın doğar.
Anakartınızda ARGB girişi var. Kasanın fanlarını o ARGB girişine takarak Aura Sync üzerinden kontrol edebilirsiniz.
Yanlış bilgi anakartın sitesinden kontrol ettim ARGB yok, RGB desteği var sadece

Anakart ARGB desteklemiyor, RGB destekliyor. Ayrıca kontrolcü ile yapmanız daha kolay ve işlevsel olur. Çünkü birçok kontrolcünün kumandası mevcut. Onun üzerinden istediğiniz rengi (kumanda üzerinde olan), hızı ayarlayabilirsiniz. (Düzenlendi)

PRIME B450M-A II model anakartta ARGB girişi mevcut değil. O kasanın fanları ARGB. Anakartını kullanarak fan LED'lerini kontrol edebilmen mümkün değil.

1620844506820.png

Resimden görüldüğü üzere 4 pinli RGB çıkışı var.
Yanlış bilgi anakartın sitesinden kontrol ettim ARGB yok, RGB desteği var sadece
RGB ile ARGB arasındaki fark nedir bilmeyenler için. (Forumdan alıntıdır.) :D

ARGB'deki A harfi Adreslenebilir anlamına gelmektedir. RGB LED şeritlerde bütün LED'ler aynı renkte yanarken, Adreslenebilir RGB LED şeritlerde LED'ler ayrı renklerde yanabilir. Mesela gökkuşağı efekti ARGB LED'lerde yapılabilir.

RGB
ARGB

ARGB ürünler 5V ile çalışır 3-pin girişlidir.
RGB ürünler 12V ile çalışır 4-pin girişlidir.

Bunu anakarttaki RGB portuna takacağım, değil m? Bir de ARGB desteklemiyorsa ben daha ucuz olan B450M K II alsam fanları nereye takacağım, gene aynı yere mi?

Dosya Ekleri

• 1620827229661.png
    1620827229661.png
    53,1 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleyen: Moderatör:
@stzzy Hayır. Kontrolcüyü anakarta takamazsın. Kontrolcüleri anca MB Sync yapmak için RGB veya ARGB hangisiyse onun kablosunu takarsın ancak senin anakartında da ARGB girişi yok, o yüzden ARGB Sync yapamazsın kasa fanlarının LED'lerini.

Ayrıca PRIME B450M-K II'de de ARGB girişi yok.

Fanların ARGB kablolarını fotoğrafını attığın ARGB kontrolcüye takacaksın. O kontrolcü kasanın dahili kontrolcüsü.
Yalnız kasayı alırsan zaten o kablolar takılı gelir, senin bir şey yapmana gerek yok yani.

Geri
Yukarı