Çözüldü AutoCAD dosyasını CNC kesime hazırlama

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

blenxi

Kilopat
Daha fazla  
CNC kesim ve AutoCAD ile ilgili tüm başlık ve mesajlara baktım ancak maalesef imalat üzerine bir konu yok. Sanırım bu ilk olacak, umarım tecrübesi olan vardır.

CNC'de MDF kesim için çeşitli 2 boyutlu objeler çizdim. Çok basit şeyler olduğu için 3 boyutlusuna şimdilik gerek yok. Dosyayı kesime göndermeden önce çizim üzerinde yapılması gereken işler var mıdır? Blok yapmak, Line'dan çıkarmak, Polyline'a geçirmek, Join'lemek gibi?

Ayrıca malum program birim üzerinden çalıştığı için ölçüleri objelere yazmak mı gerekiyor yoksa usta kişisi yaparken birimlere bakıp ona göre mi uzunluk belirliyor? Örneğin: 100x150 birimlik çizim, kullanımına göre metre ya da CM olamayacağı için mm'dir. Tek obje 10x15 cm. vb gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam şu video yardımcı olabilir. Hiç kesime çizim göndermediğimden çok bilgim yok ama videoyu biraz izledim. Ölçüler hakkında bazı noktalara ve joinleme yapmaya değiniyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam şu video yardımcı olabilir. Hiç kesime çizim göndermediğimden çok bilgim yok ama videoyu biraz izledim. Ölçüler hakkında bazı noktalara ve joinleme yapmaya değiniyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Çözüm
Teşekkürler izleyeceğim. İnternette çok araştırdım ancak eski videolar var, program versiyonları farklı olduğu için önerilen metotları yapamadım. Birkaç sorum daha var videodan sonra onları da yazacağım.

Teknik resim, projeler, dosyalar, metalorji bilgileri eksizsiz olmalı.

Teknik resim içinde ölçüler verilmeli vida ve kovan varsa milim boyutu geçerli kovan boyutu girilmelidir.

Kovan ve vidalar üstü çizik daire olarak gösterilir.

Malzeme ve boyuta gelirsek 150x100 yaptıysanız ve teknik resim içinde geçerli ölçüleri verin çrneğin:150x100 gibi ve 15x10.

Bu tam anlamıyla aradığım videoydu. Tahmin ettiğim gibi tezgaha girmeden önce join'lemek gerekiyormuş yoksa bıçak atlayarak kesiyormuş. Çok teşekkürler, nokta atışı oldu.

Teknik resim, projeler, dosyalar, metalorji bilgileri eksizsiz olmalı.

Teknik resim içinde ölçüler verilmeli vida ve kovan varsa milim boyutu geçerli kovan boyutu girilmelidir.

Kovan ve vidalar üstü çizik daire olarak gösterilir.

Malzeme ve boyuta gelirsek 150x100 yaptıysanız ve teknik resim içinde geçerli ölçüleri verin çrneğin: 150x100 gibi ve 15X10.

Kovan boyutu vs dediğinizi anlamadım ama ölçü olarak yine de çalışmada belirteceğim. Teşekkürler.

Geri
Yukarı