Autodesk firması hâlâ korsan kullananlara dava açıyor mu?

sarrowx

Hectopat
Daha fazla  
Bildiğiniz gibi Autodesk maya için bir kere CEO'su açıklama yaptı. İşte kaçak lisans girenleri sistemimize düşüyor ve ilgileniyoruz falan diye. Hatta Rusya'da tutuklanan vardı mayanın korsan sürümünü kullanıyor diye hâlâ bu kadar ciddiler mi? Çevrenizde duyan rastlayan veya başı ağrıyan var mı bundan dolayı?
Not: Sanırsam bireysel için bir sıkıntı yok şirket olarak kullananlar sorun yaşıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bireyselde böyle bir şeyin olabileceğinin mümkün olduğunu sanmıyorum, kişi çok büyük bir proje satışı yapıp şirkete kendini duyurursa şirket bununla tabi uğraşır ama genelde olacağını hiç sanmadığım bir durum.

Şirket içinde zaten bu durumdan kişi değil de şirket zarar göreceği için lisanssız kullanım yasak oluyor.

Bildiğiniz gibi Autodesk maya için bir kere CEO'su açıklama yaptı. İşte kaçak lisans girenleri sistemimize düşüyor ve ilgileniyoruz falan diye. Hatta Rusya'da tutuklanan vardı mayanın korsan sürümünü kullanıyor diye hâlâ bu kadar ciddiler mi? Çevrenizde duyan rastlayan veya başı ağrıyan var mı bundan dolayı?
Not: Sanırsam bireysel için bir sıkıntı yok şirket olarak kullananlar sorun yaşıyor.

Sen kullanırsan bir şey olmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
1662073340007.png

CEO haklı. 10 kişi korsan kullansa bir araba parası kadar zarar ediyor şirketleri.

Piyasada ki kırık serileri illa ki biliyorlardır ve senin kırık lisans ile girdiğini de görüyorlardır ha bireysel olarak nadir ama şirket yada stüdyo bilgisayarlarından kırık lisans üzerinden giriş olursa tabi ki dava açarlar zaten o tarz işleri takip eden sosyal medya uzmanları yada avukatları var bunlar x şirket yada stüdyo bizim programla proje yapmış ama lisansı bizde görünmüyor bu şekilde falan da dava açıyorlar. Yani uğraşmak isterlerse her türlü uğraşırlar :d.

Ya en basiti örnekle ofisi olan bir oyunda veya sosyal medyada birine küfür veya hakaret edersin adam hırs yapar CİMER'e şikayet eder veya bilişim suçlarına başvurur oradan da dava açar ve bulurlar sonra ya tazminat ya hapis :d.

Son düzenleme:
Piyasada ki kırık serileri illa ki biliyorlardır ve senin kırık lisans ile girdiğini de görüyorlardır ha bireysel olarak nadir ama şirket yada stüdyo bilgisayarlarından kırık lisans üzerinden giriş olursa tabi ki dava açarlar zaten o tarz işleri takip edenler var yani x şirket yada stüdyo bir şey çıkarır adamlar bakar bunlar lisanssız bizim programı kullanıyorlar direk avukat dava açar.

Mesela yıllar önce bir müzik yayını için çalıştığım iş yeri bir gün avukatlar, hakim zabıta vs... tarafından basılmış iş yerinde inceleme yapılmıştı. Tarafın şikayetçi olması ve bu durumu harekete geçirmesi için " kaçak lisans girldiğini tespit ettik" demeleri yeterli olacak mı?
Bu durumda firmanın ürün satışı yapmasına gerek yok. Kaçak kullananlara dava açsa cirosunu 35 e katlar. O kadar kolay değil gibi geliyor bana.

Mesela yıllar önce bir müzik yayını için çalıştığım iş yeri bir gün avukatlar, hakim zabıta vs... tarafından basılmış iş yerinde inceleme yapılmıştı. Tarafın şikayetçi olması ve bu durumu harekete geçirmesi için " kaçak lisans girldiğini tespit ettik" demeleri yeterli olacak mı?
Bu durumda firmanın ürün satışı yapmasına gerek yok. Kaçak kullananlara dava açsa cirosunu 35 e katlar. O kadar kolay değil gibi geliyor bana.
E korsan kullanılıyorsa ve bu tespit edilmişse karşı tarafın dava açma hakkı tabi ki var bu masraflı olduğu için ufak işletmeler yanaşmıyor ama büyük işletmeler affetmez açarlar/açıyorlar.

Kullanıcılar mı dava açıyor? Yazdığınızdan bir şey anlamadım. Bir gözden geçirseniz...
Orada karşı taraftan kastım zaten programın sahibi ve bu tazminat ücreti mahkemede ortaya çıkar yani adam isterse 30 bin liralık üründen 100 bin liralık tazminat alsın o adamın hakkı sen zaten illegal iş yapıyorsun dolayısıyla suçlusun mahkemeden çıkacak cezayı kabul etmek zorundasın zaten :d.

Adam programı yapmış ve senden bir ücret talep etmiş dolayısıyla senin onu korsan kullanman direk illegal ve kanunen ülke fark etmez her yerde cezası var bunu sen yada dava eden değil mahkeme belirler. Tabi bunlar masraflı işler dolayısıyla herkes uğraşmıyor ama uğraşan şirketler var adam neden zarara gireyim diyor bunun için bütçe ayırıyor :d.

Orada karşı taraftan kastım zaten programın sahibi ve bu tazminat ücreti mahkemede ortaya çıkar yani adam isterse 30 bin liralık üründen 100 bin liralık tazminat alsın o adamın hakkı sen zaten illegal iş yapıyorsun dolayısıyla suçlusun mahkemeden çıkacak cezayı kabul etmek zorundasın zaten :d.

Adam programı yapmış ve senden bir ücret talep etmiş dolayısıyla senin onu korsan kullanman direk illegal ve kanunen ülke fark etmez her yerde cezası var bunu sen yada dava eden değil mahkeme belirler. Tabi bunlar masraflı işler dolayısıyla herkes uğraşmıyor ama uğraşan şirketler var adam neden zarara gireyim diyor bunun için bütçe ayırıyor :d.
Gene bir şey anlamadım. Sanki nokta, virgül ve cümlelerinizi tekrar okumanız durumu çözecektir. Anlamlar ve taraflar birbirinin içine girmiş. Okuyana eziyet.

Yeni konular

Geri
Yukarı