Autorun.vbs dosyası nedir?

Harici bir bellekten takılmış. Bu bellek sizde yoksa yapabilecek çok bir şey yok. Elinizde olsaydı VT'ye atar, kaynak kodunu da bize gösterirdiniz. Ama böyle bir imkan olmadığı için Malwarebytes ya da Emsisoft yazılımıyla sisteminizi taratabilirsiniz. En azından içinizde kuşku kalmaz.

İlk olarak her sakallı gördüğünüzü babanız zannetmeyin :) Autorun ingilizcesi nedir bir arayın ilk olarak. İçerik önemli olan.
Neyse gelelim konuya servis diye verdiğiniz çakma bakkal bilgisayarcısı ise illegal Windows yüklemişsse onun kısayoludur. Cihaz da sistemden çıktığı için bulamayabilirsiniz. Kendiniz bulamazsınız legal Windows mu değil mi onu öğrenin ilk olarak

Direkt virüs diyemezsiniz. Kafanız mı güzel dosyanın için görmeden virüs diyorsunuz?

Dosyaya sağ tıklayıp düzenle deyin ve içindekileri buraya kod olarak yapıştırın ya da ekran resmi atın.
Ya da dosyayı bir paylaşım servisine yükleyip buraya link bırakın.

Bu arada merhaba.

Edit: Yukarıdaki şakacılar (!) yüzünden odaklanamadım. Dosya başka bir diskte görünüyor.
Bu durumda dosyanın ne olduğundan emin değiliz.
Sonraki sayfadan verdiğim anti-malware aracını kullanabilirsiniz.
Screenshot_4.png

Daha önce neden servise göndermistiniz? Virüs yüzünden mi? Daha önce eğer öyleyse daha önce yüklediğiniz virüslü program yine yüklemisinizidir (torrent falan kulanmayın).

autorun.vbs bir virüs, C ve D klasörlerini açamazsın. Adamda da aynısı olmus.
C bölümündeki klasörlere erişip bir şeyleri kopyalayabiliyor/silebiliyorum.
Arkadaşlar çok hızlı davranıyor, hemen virüs diyorlar, arkadaş atsın içindeki kodu görelim neymiş.

Abartma %100, adam öyle olduğunu söylememiş nereden baktın?
Kod konusundaki erişimi yukarıdaki fotoğrafta gösterdim.
Win Defender da bir tarasana.
Defender zeka sürümüm güncel. Tarattım ve herhangi bir tehdit bulamadı.
Dosya silinmiş olabilir. Belki de harici bir bellekteydi.
Edit: D: diskinde gözüküyor. Format atmak için kullandığınız bir bellekteki dosya olabilir.

Autorun şeklindeki virüsleri de artık hemen hemen çoğu anti-virüs tanıyor.
Endişelenecek bir şey olduğunu sanmıyorum ama içiniz rahat etsin diye bir anti-malware programı indirip tam tarama yaptırabilirsiniz.
Hitmanpro, Malwarebytes ve Norton ile taratacağım.
Dosya flash bellekteki bir dosya olup, bilgisayar buna bir süre önce ulaşmaya çalışmış olabilir. Bu yüzden geçmişte gözüküyordur, ve flash bellek de takılı olmayınca hata verir.
Ya da yanlışlıkla o dosyanın olduğu klasörü sildiniz ya da dosyanın konumu değişti.
Bilgisayarımı bu sürecte 2 kez servise yolladım. İlki Ocağın 29'unda idi ve servise göndermeden önceki 2 ay boyunca bilgisayarımda ilk olarak kaspersky sonra da bitdefender yüklüydü ve o 2 ay boyunca en az 5-6 kez tam tarama ve arka plandaki çalışan uygulamaları vs. tarattım. Hiçbir sorun çıkmamıştı. Ocağın 29'unda bilgisayarımı gönderdim ve elime şu fotoğraftan da göreceğiniz gibi belirtilen tarihte ulaştı:
InkedScreenshot_5_LI.jpg

Eğer autorun'ın oluşturulma tarihine bakacak olursak bilgisayarın bana geliş tarihinin 2 gün sonrasını (11.02.2021) gösteriyor ve ben bilgisayar bana geldikten sonra güvenlik yazılımı yüklemedim. Birincisi o süreç boyunca her gezgine girdiğimde böyle bir dosyanın kullanıldığı bir daha gözükmedi. İlk defa şu anda gözüküyor ve dosyanın datası hakkında bir şeye erişemiyorum. Büyük ihtimal bağlantılı olduğu bir şey kaldırılmış olabilir diye düşünüyorum. Peki neden böyle düşünüyorum? Yazının başında servise 2 kez yolladığımı söylemiştim ve bu bahsettiğim ilk yollayışımdı. İkinci yollayışıma gelecek olursak bu yollayışım sorunumun çözülememesini düşündüğümden dolayı idi. Bu arada bu servise yollamamın sebebi virüs kaynaklı değil bilgisayarımın hoparlöründen kaynaklıydı. Virüsten kaynaklı yollamıştım fakat 5-6 aydan fazla bir süre önce yollamıştım. Ama virüsün tam geçip geçmediğine dair korkularım vardı fakat malwarebytes, norton, hitmanpro, kaspersky, bitdefender gibi piyasadaki bilinen önemli günvelik uygulamalarına tarattığımda ise hiçbir şey algılanmadı. Neyse konudan fazla kaçmayayım. Bilgisayarı 2. kez yolladım(15.02.2021) ve servisten elime 21.02.2021 tarihinde ulaştı. Bilgisayar elime gelince format atılmış zannettim çünkü dosyalarım silinmişti fakat benim yüklediğim driverlarım duruyordu. Soracak olursanız nereden biliyorsun format atılmadığını diye, sebebi şu:
Screenshot_6.png

Nox player'ı (android emülatörü) yüklerken sıkıntı çıkarsa antivirüsü devre dışı bırakmam gerektiğini söylemekteydi ve ben bırakmadım fakat her nox player yüklenirken şöyle bir şey ile karşılaşıyor bilgisayar ve siliyor:
Screenshot_7.png

Kısacası sizlere daha fazla fikir sunabilmek için böyle bir çözümleme yaptım.
Harici bir bellekten takılmış. Bu bellek sizde yoksa yapabilecek çok bir şey yok. Elinizde olsaydı VT'ye atar, kaynak kodunu da bize gösterirdiniz. Ama böyle bir imkan olmadığı için Malwarebytes ya da Emsisoft yazılımıyla sisteminizi taratabilirsiniz. En azından içinizde kuşku kalmaz.
Dediğinizi uygulayıp size geriş dönüş sağlayacağım.

@RazerKing paylaştığınız hiçbir ek açılmıyor.
Ekleri gözükmediğini gördüm. Tekrardan mesajı düzenleyip paylaştım. Sayfayı yenileyip tekrar bana bildirir misin?
Ek not olarak servis ile iletişime geçtim bu dosya konusunda bilgi almak için. Geri dönüşlerini de bekliyorum şu anda.
İlk olarak her sakallı gördüğünüzü babanız zannetmeyin :) Autorun ingilizcesi nedir bir arayın ilk olarak. İçerik önemli olan.
Neyse gelelim konuya servis diye verdiğiniz çakma bakkal bilgisayarcısı ise illegal Windows yüklemişsse onun kısayoludur. Cihaz da sistemden çıktığı için bulamayabilirsiniz. Kendiniz bulamazsınız legal Windows mu değil mi onu öğrenin ilk olarak
Hp Türkiye Bölge Onarım Merkezi tarafından işleme alınıp bilgisayar garanti kapsamında işlem görmüştür.
Screenshot_8.png

Dosya üzerine tarama yaptım, şüpheli bir şey bulamadı. Şimdi bilgisayarda tam tarama yaptıracağım.
Güncelleme: servis görevlisi de virüs taraması yapmam gerektiğini söyledi. Çok bir şey değişmedi. İsterseniz bilgisayarınızı da sıfırlayabilirsiniz dedi. Bu kadar :/

Autorun.vbs programların ikon tipi, exe dosyası gibi değerleri tutmaktadır. Çoğu zaman virüs değillerdir.Autorun.inf ise genelde USB belleklerde olur USB sisteme takıldığı anda devreye girer. Virüs olup olmadığı şu an dosyanın belli değil. Eğer virüs ise çok amatörce. @24099

Hp Türkiye Bölge Onarım Merkezi tarafından işleme alınıp bilgisayar garanti kapsamında işlem görmüştür.
Sistem legal lisanslıysa servis işlem dosyaıdır veya İntelllerden kaynaklı. Boşuna şüphe etmeyin Kaspersky ile taramışssınız zaten. Kullanamaya devam edebilirsin sistemi.

Sistem legal lisanslıysa servis işlem dosyaıdır veya İntelllerden kaynaklı. Boşuna şüphe etmeyin Kaspersky ile taramışssınız zaten. Kullanamaya devam edebilirsin sistemi.
Evet güncelleme yapmak istiyorum bunun üzerine olarak. Malwarebytes, Emsisoft, Hitmanpro, Norton givi antivirüslerin hepsi ile taradım bilgisayarı. Bilgisayarda virüs diye bir kalıntı bile bulamadılar. Sanırım etkisiz bir dosya (bir sürücüden kalma vs olabileceğini düşünüyorum.). Tek sıkıntı silinememesi. Ondan da bi sıkıntı olur mu onu sizlerin takdirine bırakıyorum ve daha bu dosya konusunda fikiri olan var ise fikirlerini bekliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı