Avensis 1.6 D-4D vs Latitude 1.5 DCi

Ella Freya

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
14
3 sene sonrası için araba bakıyordum keyfine. Artık D segmentine geçsek diyordum babama falan sonra yanlışlıkla Avensis'in yeni modelini buldum. Sahibinden'de 2015 model ve üzeri olanlar genelde 450-475 bin gibi bir fiyatı var. Latitude makyajlı olanında (ilk kasada süspansiyon problemleri var hayatta aldırmam) EDC otomatik şanzuman var (o zamanda paraya bağlı). Ama benim bu konuyu açmamın en büyük sebebi Avensis'in bu modelinde ilanda sadece 60'a yakın ilan var yani sokakta bile ben 1-2 kez gördüm ömrümde. Bu yüzden bunu alınca satmak ve parça olayları sıkıntı olabilir. Latitude için çok güzel bir araba diyorlar zaten Talisman da öyle oldu. Şuan Megane 2 DCi var ve 20 senelik sanırım Renault ustamız da var o yüzden Latitude garanti cepte.

Bu arada Latitude gerçekten güzel arabadır. Öyle Megane gibi modellere benzemiyor. Marka ön yargısı ile yazacaklar hiç zahmete girmesin. 2.0 DCi modeli de var da mazot artık 20 lira üstünde onu almak mantıklı değil.

Sizce neden Avensis satılmamış Türkiye'de. Tamam D segment sevilmiyor pek ama sorunlu Mondeolar bile sokakta dolaşırken hiç bu güzeller güzeli Avensis'i görmemek üzücü.

Örnek 2 adet ilan bırakıyorum. Not: Araba tecrübeli arkadaşlar yazarsa daha iyi olur.

KM ve kazaları varsa umursamayın. Biz alırsak max 150-175K KM alırız tahmini.

D segmentte senelerdir Passat lider olduğu için (satış adedi olarak) rakipleri Talisman, Avensis, Mondeo vb arabaları insanlar satarken zorlanırım diye tercih etmiyor. Çünkü Passatı satmak bunlara göre çok daha kolay. Diğer markalar kötü olduğu için değil yani. Ben yerinizde olsam ister Latitude ister Avensis eğer satma derdim yoksa 3-5 sene binmeyi düşünüyorsam alırım.

@izmirkartali Babam genelde dizel seviyor.

@Ercan OZAN Bizim aldığımız genelde 3-4 sene bindiriyor. Daha sonra para oldukça değiştiriyorduk. Fluence almıştık düğün için satınca geri bu megana düştük 2016'ya geri döndük. Nefret ettiğim senaryo kimse ye önermem.

Bu kadar ilan azlığını görünce Avensis'ten soğudum açıkcası. Latitude bile daha kolay elden çıkar + mükemmel bir ustamız var. Adam en ufak parçayı bile ölene kadar kullandırıyor bu daha gider diyerek. Bu durumda Alman D segmentini pek aldıramıyorum. SuperB önceki kasası var 2013 gibi olanlar onların da 1.6TDI aldırmak istemem o yıllarda emisyon sorunu vardı. Ayrıca hiç çekmiyor ya SuperB neden öyle? Adamlar hiç beygir tork işine girmemiş. 1.4TSI desem belki düşünülür.

D segmentte senelerdir Passat lider olduğu için (satış adedi olarak) rakipleri Talisman, Avensis, Mondeo vb arabaları insanlar satarken zorlanırım diye tercih etmiyor. Çünkü Passatı satmak bunlara göre çok daha kolay. Diğer markalar kötü olduğu için değil yani. Ben yerinizde olsam ister Latitude ister Avensis eğer satma derdim yoksa 3-5 sene binmeyi düşünüyorsam alırım.
Doğulu Passat'ı hayatta aldırmam. Bir araba bu kadar ironik olamaz.

Ben de dizel seviyordum ama tadı kaçtı. Bir defa yakıt fiyatı çok yüksek.
Sonra AB uyum çalışmaları devam ederse en azından şahsi dizel araç kullanımı kısıtlanabilir. Ki iktidar değişikliği ile böyle bir durum gayet olası...

Yeni konular

Geri
Yukarı