Avrupa'ya en kolay nasıl gidilir?

Cevabı çok uzatmaya gerek yok.

1) Zenginsen yatırım ile kolay bir şekilde çoğu ülkeden oturum izni, sonrasında da vatandaşlık alırsın.

2) Zengin değilsen ya gerçek bir evlilik yoluyla gidebilirsin ya da Türkiye'de iyi bir eğitim alıp, tecrübe kazanarak gidebilirsin.

3) Kaçak olarak gidip dönmeyebilirsin ama hiçbir resmi belgen yokken doğru düzgün kurumsal iş bulamazsın. Bulduğun kaçak işlerden az para kazanırsın. Mülteciden kötü şartlarda yaşamayı, yakalandığında da doğrudan postalanmayı göze alıyorsan deneyebilirsin.

Portekizce ve İspanyolca gayet benzer diller birbirlerine. Yani illa yurtdışında yaşayayım diye Portekizce öğrenmek yerine iş olanakları daha fazla olan İspanyolca çok daha iyi bir seçenek. Ayrıca, Portekiz hakkında daha fazla araştırma yapmanızı öneririm eğer çok istekliyseniz. Güllük gülistanlık bir ülke değildir ekonomik olarak.
Portekiz daha iyi bir ekonomiye sahip ulkedir. Ancak, Latin Amerika avantajindan dolayi Ispanyolca daha cok is imkanlari sunar size.
Yurtdışına gidilecekse nitelikli adam olarak gidilmesi lazım. Niteliksiz olarak gittiğinde buradaki suriyelilerin gördüğü muamelenin bir benzeriyle karşılaşman muhtemeldir. Irkçılık anlamında, türk olduğun için vs. değil, hiçbir vasfı olmayan bir insan olarak geldiğin için.
Yanlis hocam. Turkiyeden daha insancildir oralar. Insana saygi vardir ancak herkes kendine muslumandir. Bugun seni idare etti diye yarin seni idare edeceklerini dusunme etmezler.

Kendi fikrim: Kosta Rikadir, ucuz ulke ve gecinmesi kolay. 5 yilda vatandaslik alabiliyorsun. Durumlari, alim gucu paritesi Turkiye'den cok daha iyi. En kolay oturma izni veren ve bunu yapan en duzgun ulkelerden.
Eger hedef kesinlikle Avrupa ise; Karadag, 200 bin euroya konut alinca vatandaslik veriyor. Ustelik, yakinda Avrupa Birligine girecek.
Avrupa'da en kolay 2.secenek ise Almanyadir. Ozellikle egitim yoluyla.
3.secenek Portekiz. Arkadaslar yazmis zaten bunu.

Ozellikle Kanada, ABD onermem cunku cok pahali yerler.

Son düzenleme:
Kanada pahalıdır. Okumak için gidip orada kalacağını varsayarsak okullar ücretli. Her yıl nereden baksan 20 bin kanada doların okula gidecek. Burs imkanları da kısıtlı olduğu için burslu okumak da kolay değildir diye düşünüyorum. Para lazım kısacası. Paran varsa çok da bir derdin yok her şeyde olduğu gibi.
Portekiz daha iyi bir ekonomiye sahip ulkedir. Ancak, Latin Amerika avantajindan dolayi Ispanyolca daha cok is imkanlari sunar size.
Ben hem İspanya hem Portekiz'in ekonomik açıdan refah bir ülke olmadıklarını biliyorum şu an için hocam. Kiminki daha kötüdür iyidir orasını bilmiyorum.

Yanlis hocam. Turkiyeden daha insancildir oralar. Insana saygi vardir ancak herkes kendine muslumandir. Bugun seni idare etti diye yarin seni idare edeceklerini dusunme etmezler.

Kendi fikrim: Kosta Rikadir, ucuz ulke ve gecinmesi kolay. 5 yilda vatandaslik alabiliyorsun. Durumlari, alim gucu paritesi Turkiye'den cok daha iyi. En kolay oturma izni veren ve bunu yapan en duzgun ulkelerden.
Eger hedef kesinlikle Avrupa ise; Karadag, 200 bin euroya konut alinca vatandaslik veriyor. Ustelik, yakinda Avrupa Birligine girecek.
Türkiyeden daha hoşgörülü olabilirler. Ama genel olarak acımasız davranacaklardır. Şimdi işin içine bir tık coğrafya da giriyor hocam. Avrupa'da insanlar tarafından genel olarak orta doğulu damgası yiyeceksin. Bir de sırf ülkenden kaçmak için, boş beleş gezen biri olduğunu düşündüğünde olumsuz bir imaj çiziyorsun yani. Genelleme yapmak yanlış kaçıyor ama genel olarak ben durumun böyle olduğunu düşünüyorum, ben böyle davranırdım yani. Dediğim gibi coğrafyayla bağlantılı bana kalırsa bu olay. Elin İsveçlisi vasıfsız gelse, bir de Türk bir vatandaş vasıfsız gelse İsveçlinin genel anlamda daha iyi bir imaj çizeceğini düşünüyorum. Yani işi garantiye almak için, sonradan pişman olmamak için buradan gidilecekse nitelikli işçi olarak gitmeyi uygun buluyorum. Eğer vasıfsızsam ben kendi ülkemde kalmayı yeğlerim.

Son düzenleme:
Hayatta kolay yol yok. Onu da öncelikle aklınıza sokmanız gerekiyor. Okumak için gidecekseniz "Töfl" denen bir puanlama sistemi var. Dünyanın her yerinde geçer. Onu yüksek olarak kazanın, istediğiniz yere gidebilirsiniz. Hatta burs bile alabilirsiniz.

Ben hem İspanya hem Portekiz'in ekonomik açıdan refah bir ülke olmadıklarını biliyorum şu an için hocam. Kiminki daha kötüdür iyidir orasını bilmiyorum.
Hocam ben Portekiz ve Ispanyayi karsilastirdiginizi sandim. 2si de bir Almanya, Fransa degildir. Hele Danimarka, Isvec hic degildir. Haklisiniz.
Türkiyeden daha hoşgörülü olabilirler. Ama genel olarak acımasız davranacaklardır. Şimdi işin içine bir tık coğrafya da giriyor hocam. Avrupa'da insanlar tarafından genel olarak orta doğulu damgası yiyeceksin. Bir de sırf ülkenden kaçmak için, boş beleş gezen biri olduğunu düşündüğünde olumsuz bir imaj çiziyorsun yani. Genelleme yapmak yanlış kaçıyor ama genel olarak ben durumun böyle olduğunu düşünüyorum, ben böyle davranırdım yani. Dediğim gibi coğrafyayla bağlantılı bana kalırsa bu olay. Elin İsveçlisi vasıfsız gelse, bir de Türk bir vatandaş vasıfsız gelse İsveçlinin genel anlamda daha iyi bir imaj çizeceğini düşünüyorum. Yani işi garantiye almak için, sonradan pişman olmamak için buradan gidilecekse nitelikli işçi olarak gitmeyi uygun buluyorum. Eğer vasıfsızsam ben kendi ülkemde kalmayı yeğlerim.
Yabanciysaniz her yerde problem ancak oralar medeniyetin oldugu yerler. Irkcilik falan cok nadir olur. Ne kadar vasifli oldugunuzun da onemi yoktur bu arada cunku oranin copcusu bile araba, ev alabiliyor. :D
Tek olay yabanci olmaniz ama o kadar problem etmezler. Hosgoru ve insanlik var. Insana saygi var. Turkiye'den daha iyi durumda olursunuz.

Son düzenleme:
Aslında güzel bir ülke, ama 5 yıl boyunca 10 günlüğüne tatile gidip vatandaşlık almak iyiymiş.
İngiltere Avustralya falan deneme bile. Hayatta vize veya oturma izni vermezler. Gidebileceğin en kolay İngiliz ülkesi Kanada oda Avrupa'da değil.
Dili kolay bakımından ise, İrlanda diğer AB ülkelerine göre daha fazla İngilizce konuşuluyor.

İrlanda da 1 yıl party time veya Full time fark etmeden 1 yıl boyunca çalışınca stamp 1 vizesine başvurabilirsiniz. Bu stamp 1 vizesi sayesinde 1 yıl boyunca Full time çalışma izniniz oluyor. Bu stamp 1 vizesini 3 kez tekrarladıktan sonra stamp 4'e başvuruyorsunuz. Stamp 4 ile 1 sene geçirdikten sonra stamp 5'e yani vatandaşlığa başvuru imkanınız bulunuyor. Fakat bazı şartlar var. Bu şartlardan en önemlisi stamp 4 vizesi alana kadar aynı iş yerinde çalışmalısınız. İşin ne olduğu önemsiz fakat Uber tarzı şeyler olmuyor. Stamp 4'ten sonra isteğiniz işe girip çıkabilirsiniz. Şimdi en önemli sorunun cevabına geldi: Nasıl stamp 1 vizesi alana kadar 1 yıl boyunca çalışacağım? Bunun yöntemi İrlanda da uzun dönem yani 25 haftalık dil kurs almanız gerekiyor. Bu kurs sayesinde 6 ay party time 2 ay da Full time çalışma izniniz oluyor fakat Full time çalışma iznini okulun tatil olduğu döneme getirmelisiniz. Diğer türlü sadece 6 aylık party time izniniz olur. Neyse diyelim okulun tatil olduğu döneme denk getirdiniz bu sayede toplam 8 aylık çalışma izniniz oluyor yani 4 ay daha çalışmanız gerekiyor bunun için yeniden 25 haftalık bir dil okuluna kayıt olmanız gerekiyor. Neden 25 hafta derseniz bu süre haricî çalışma izni verilmiyor dil okulu için. Yani toplamda 2 kez 25 haftalık dil okuluna gidiyorsunuz ve stamp 1 vizesi için başvuru hakkınız bulunuyor. Tüm bu dil okulu işlemeleri falan için 15k euro paranızın olması gerek. Bu miktar net değil fakat dil okulları ortalama 3-4K euro arası yani sizin için 6-8k euro dil okulu. Ayrıyeten İrlanda dışında ikamet ettiğiniz için 7K euro da hesabınızda göstermelisiniz. Uçak bileti çartı curtu 15k euro en az tutar. İrlanda'nın avantajı ana dilinin İngilizce olması ve sosyal bir devlet olması. 2.si ise global yazılım, sosyal medya ve teknoloji şirketlerinin Avrupa ofisleri İrlanda'nın başkenti dublin de bulunuyor. Ekonomisi de gayet iyi bir ülke. Fakat önemli bir sorunu var ev bulmak zor ve kiralar yüksek. Gitmeye karar verirseniz bunu unutmayın derim.

Üniversite kabul sınavı değildir, TOEFL çok yüksek diye burs verilmez ya da üniversiteye kabul edilmez, belirlenen seviye puanının üstünde olması yeterlidir. SAT gibi sınavlarla kabul alınan üniversitelerin istediği dil yeterlilik seviyesini gösteren bir sınavdır sadece.
Avrupa universiteleri icin de gecerlidir. Sadece SAT isteyen universriteler icin degil.
Ve sadece TOEFL isteyen universiteler de vardir. Giris sinavi yoktur. Ornegin: Vilnius Tech.

Bu arada, TOEFL yerine IELTS'i oneririm daha insancil bir sinavdir.

Geri
Yukarı