Avusturya GP sıralama

Yetenek açısından kıyas yapmıyorum, yeteneksiz bir sürücü 4 şampiyonluk alamaz fakat Hamilton'ın mental avantajını ve takımının çok daha iyi iş çıkarmasını iyi kullandığı ortada. Fırsatları iyi değerlendiren taraf Hamilton oldu, Vettel eğer mental açıdan daha dayanıklı biri olsaydı 2 şansından 1 tanesinde kırmızılarla şampiyonluk alabilirdi.
Aynı görüşteyim zaten.

Bence 2017 ya da 2018 aracıyla Alonso alabilirdi.
2017 için Vettel'i suçlamak yanlış, 2018 için haklısın. Alonso 2010 ve 2012 sezonlarında Vettel'e kaybetti ama bunu da biliyorsundur. 2018 yılında koltukta Alonso olsaydı Ferrari bana göre şampiyon olabilirdi, Vettel'in kendisi bile mental olarak çökmeseydi o da şampiyon olurdu ama adam çöktü maalesef.

Yetenek yarış kazandırır ama konsantrasyon ve hırs uzun vadede şampiyonluklar kazandırır. İşte Vettel bu diğer etkenlerden uzak şu anda, sorunu yetenek değil.
Kesinlikle.

Alonso gibi bir sürücüye karşı yanlış hatırlamıyorsam eşit puanla bitirmişti o sezonu.
Doğru her ikisi de aynı puanla sezonu tamamladı, Raikkonen 1 puan farkla şampiyonluğu bu ikisinin elinden aldı.

Aynı görüşteyim zaten.

2017 için Vettel'i suçlamak yanlış, 2018 için haklısın. Alonso 2010 ve 2012 sezonlarında Vettel'e kaybetti ama bunu da biliyorsundur. 2018 yılında koltukta Alonso olsaydı Ferrari bana göre şampiyon olabilirdi, Vettel'in kendisi bile mental olarak çökmeseydi o da şampiyon olurdu ama adam çöktü maalesef.

Kesinlikle.

Doğru her ikisi de aynı puanla sezonu tamamladı, Raikkonen 1 puan farkla şampiyonluğu bu ikisinin elinden aldı.

2017 ve 2018'de takım cidden 2. yarıda geriye gitti. Bana göre 2018'in 2. yarısında Vettel, bu kadroyla olmayacağını anlayıp kafadan bitirdi işi. Şimdiki hallerini görünce, 2018'de başka bir pilotla dahi şampiyonluğun geleceğine inanmıyorum artık.

İtalyan milliyetçiliğinden kurtulmaları gerek. Sergio Marchionne öldüğünden beri takım çöküyor. Binotto, Arrivabene'yi türlü oyunlarla gönderdi ama onun da gidişi yakındır.

Vettel'in ayrıldığına seviniyorum artık, bir nebze. Ferrai ile mutsuz olup hem kendini hem de bizleri üzeceğine, varsın emekli olsun. Zaten kendisi de bırakırsa tam bırakacağının mesajını vermişti. Ben de sene sonu emekli olur diye bekliyorum.

Son düzenleme:
F1'de hırs ve konsantrasyonun, doğru şartlar sağlandığında yetenekten daha önemli olduğunu gösteren çok önemli bir sezon var; 2009 F1 sezonu ve Jenson Button. Button aslında kötü bir sürücü değil, gayet iyi ama ortalamanın biraz üstü denilebilir ancak. O sezonda yetenek anlamında kendisinden daha üst düzeyde olan 4-5 sürücü vardı ama aracının sezonun ilk yarısındaki (hatta ilk 1/3'ü) şaşırtıcı performansını iyi kullanmayı başardı ve sonrasındaki gayet kötü performans serisine rağmen o yılın puanlama sistemine göre gayet rahat şekilde şampiyon oldu.

Button'ın bu şampiyonluktan önce Top Gear programındaki bir anına tanık olmuştum. Jeremy, Button'a şampiyonluk için neleri feda edebileceğini sordu ve adam her soruya hiç tereddütsüz "gözümü kırpmadan" demişti. İşte 2009 yılının şampiyonluğunun anahtar noktası buydu, önceki rezil sezonuna rağmen konsantrasyonunu ve hırsını kaybetmedi. Vettel'i 2017 için yarı yarıya suçlu görüyorum ama 2018 Almanya'dan sonra bu iki özelliğini tamamen kaybetti.

Vettel'in Ferrari ile şampiyon olmasını ister miydim? Hayır. :D Hem Ferrari'ye feci bir antipatim var hem de 2010 ve 2012 sezonlarından dolayı Vettel'e biraz uzağım. :D

Bana göre 2018'in 2. yarısında Vettel, bu kadroyla olmayacağını anlayıp kafadan bitirdi işi. Şimdiki hallerini görünce, 2018'de başka bir pilotla dahi şampiyonluğun geleceğine inanmıyorum artık.
Bu bir mazeret olmamalı bana göre, Vettel o yıl çok hatalıydı. Elbette o sezon Singapur yarışından sonra güncellemelerle geriye giden bir Ferrari vardı, Vettel'in kendisi de bunu itiraf etmişti. 2017 için Vettel'e yüklenmek anlamsız, Singapur'daki kaza yüzünden şampiyonluk gitmedi o sezon. O sene hayatının en iyi sezonlarından birini geçirdi, gerçekten çok iyiydi. 2018 yılında bu koltukta olsaydı şampiyon olurdu demek sadece bir tahmin. Aynı Alonso 2010 sezonunu Vettel'e karşı kaybetti, 2012 sezonunda da Vettel'e kaybetti, 2012 sezonundaki Ferrari 2010 modeli kadar rekabetçi değildi. Onu saymayabiliriz.

Aynı Alonso 2010 sezonunu Vettel'e karşı kaybetti, 2012 sezonunda da Vettel'e kaybetti, 2012 sezonundaki Ferrari 2010 modeli kadar rekabetçi değildi.
Ferrari'de bile olsa şampiyon olmasını isteyeceğim kişiydi Alonso. Android'in 5 yıllık serisini bitiren sürücüydü ve McLaren taraftarı olarak müthiş bir sempatim oluşmuştu. Keşke McLaren ile sürünmeseydi ama yapacak bir şey yok. Vettel o sezonlarda hakkıyla aldı, zaten hakkı olmadan şampiyonluk gelmez ama o 2 yıl nedeniyle Vettel'e biraz garezim olabilir. 😇

@Yararsız Üye F1 hem takım hem de pilotun birleşimidir esasında. Komple bir pilot ve sağlam bir aracı durdurmak zordur. Senna'nın Mp 4/4'ü (hoş Senna her kullandığı araçla uçuyordu), Mansel'in F14B'si, Schumacher'in F2004'ü, Alonso'nun R25'i, Button'ın BGP001'i, Vettel'in RB 9'u, Hamilton'un W05'i...

Dediğiniz gibi, ciddi anlamda konsantrasyon, çalışma, azim, istek ve kararlılık istiyor. Button'un da 2009 zaferi Double Diffuser'e rağmen hak ettiği bir şampiyonluktur zira araba kadar o da mükemmel sürdü. :)
Bu bir mazeret olmamalı bana göre, Vettel o yıl çok hatalıydı. Elbette o sezon Singapur yarışından sonra güncellemelerle geriye giden bir Ferrari vardı, Vettel'in kendisi de bunu itiraf etmişti. 2017 için Vettel'e yüklenmek anlamsız, Singapur'daki kaza yüzünden şampiyonluk gitmedi o sezon. O sene hayatının en iyi sezonlarından birini geçirdi, gerçekten çok iyiydi. 2018 yılında bu koltukta olsaydı şampiyon olurdu demek sadece bir tahmin. Aynı Alonso 2010 sezonunu Vettel'e karşı kaybetti, 2012 sezonunda da Vettel'e kaybetti, 2012 sezonundaki Ferrari 2010 modeli kadar rekabetçi değildi. Onu saymayabiliriz.
Yok ben mentallik açısından değindim. Yoksa Bakü, Almanya, İtalya, Japonya, Amerika pistlerinde yaptığı gibi hataları mazeret kabul edemez.
Ferrari'de bile olsa şampiyon olmasını isteyeceğim kişiydi Alonso. Android'in 5 yıllık serisini bitiren sürücüydü ve McLaren taraftarı olarak müthiş bir sempatim oluşmuştu. Keşke McLaren ile sürünmeseydi ama yapacak bir şey yok. Vettel o sezonlarda hakkıyla aldı, zaten hakkı olmadan şampiyonluk gelmez ama o 2 yıl nedeniyle Vettel'e biraz garezim olabilir. 😇
Android ama ne android... :D Gelmez öylesi bir daha. Öyle manyakça, dört elle sarılanları yok artık... DC'yi neredeyse AC'ye çevirecekti 98 SPA'da... :D

Vettel'i 2017 için yarı yarıya suçlu görüyorum ama 2018 Almanya'dan sonra bu iki özelliğini tamamen kaybetti.
2017 sezonunda Vettel'i yarı yarıya suçlamak saçmalık. Antipatin var bu yorumun tarafsız değil. 2018 için dediklerine sonuna kadar katılıyorum.

Hem Ferrari'ye feci bir antipatim var hem de 2010 ve 2012 sezonlarından dolayı Vettel'e biraz uzağım.
O iki sezonda ben de Vettel'den nefret ediyordum doğruya doğru, Alonso'yu tutuyordum doğal olarak Ferrari yüzünden. Benim için Ferrari pilotlardan önce gelir her zaman.

2009 çift katmanlı difüzör büyük etkisi var Button'un şampiyonluk elde etmesinde. Button aynı araçta Hamilton'u da yenmiş bir pilot. Hamilton yenilmez değil, çok çok hızlı ama asla yenilmez değil HAM.
Vettel o sezonlarda hakkıyla aldı,
Alonso, Petrov'a toslamıştı, yoksa alabilirdi, ama o sezonlar Vettel de çok iyiydi.

Olabilir RBR yıllarında kendisinden nefret ederdim, kim Ferrari'ye geçerse ister istemez insanın ona kanı kaynıyor, sevmeye başlıyor. Alonso 2005-2006 yıllarında şampiyonluğu Schumacher'den alınca Alonso'dan nefret ederdim, Ferrari'ye geçti Alonso sevdiğim pilotların başında gelir kendisi artık.

2017 sezonunda Vettel'i yarı yarıya suçlamak saçmalık. Antipatin var bu yorumun tarafsız değil.
Vettel için kalbimi kırdığına değer mi? :D Vettel'in şu ana kadarki en büyük 5 hatasını saysak 2 tanesi 2017 yılından çıkar, bence yarı yarıya suçlu sayılması için yeterli çünkü özellikle 1 tanesi Vettel'in kontrolden ne kadar kolay çıkabildiğini gösterdi herkese. Özellikle de rakiplerine.

Hem Vettel'e antipatim var dediğime bakma, Hamilton'a daha da büyük antipatim var. :D Hele hele McLaren dönemindeki ergen tavırları aklımdan gitmeyen Hamilton'ın serisini bozacak olan sürücünün fanı olacağım, tüm ürünlerini alacağım, yılda en az 2-3 yarışa gidip destek vereceğim... :D Mesela Nico F1'e dönse ve Hamilton'ın façasını tekrar bozsa sezon arasında Monaco'ya gidip apartmanının önünde pankart açacağım o kadar diyeyim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı