Avusturya GP Sıralama 2

Makaleler
12
Daha fazla  
Bu hafta tekrardan Avusturya pistinde F1 sezonunun ikinci yarışı yapılacak. Yoğun yağmur nedeniyle 3. antremanlar iptal edildi. Sıralama turları da gecikmeli de olsa yağmur altında oldu ve son derece çekişmeli, heyecanlı bir sıralama seansı izledik. Sıralama sonuçlarına gelelim.

1) Hamilton-1.19.273
2) Verstappen-1.20.489
3) Sainz-1.20.671
4) Bottas-1.20-701
5) Ocon-1.20.922
6) Norris-1.20.925
7) Albon-1.21.011
8) Gasly-1.21.028
9) Riccardo-1.21.192
10) Vettel-1.21.651
11) Leclerc
12) Russell
13) Stroll
14) Kyvat
15) Magnussen
16) Raikkonen
17) Perez
18) Latifi
19) Giovinazzi
20) Grosjean

Lewis Hamilton muazzam bir turla pole aldı ve en yakın rakibine 1.2 saniye fark attı. Hamilton'un seversiniz sevmezsiniz ama çok iyi bir pilot, ben şahsen pek haz almam ama saygı duyarım. İyi pilotlar yağmur altında kendini gösterir Schumacher ve Senna gibi, Hamilton da onlar gibi yağmur ustası bir pilot.

Verstappen iyi bir sıralama geçirdi, o da yağmurda çok iyi olan pilotlardan. Son turunda hata yapıp tamamlayamadı ama tamamlasaydı da Hamilton'un son tur derecesinden daha iyi bir derece yapamıyordu zaten.

Sainz'in yağmurda bu kadar sürpriz yapacağına kimse ihtimal vermemiştir herhalde. Geçen hafta tempo olarak kötüydü, bu hafta fabrika ayarlarına dönmüş umarım yarışta da çok iyi bir sonuç alır.

Bottas Q1 ve Q2 seanslarında iyiydi, Q3 seansında Bottas çok kötü bir performans sergiledi.

Sainz ile birilkte günün en büyük sürprizlerinden biri Ocon idi. Geçen haftaki sıralama seansına göre çok daha iyi bir sonuç aldı, alkışı hak ediyor.

Norris Q3 seansında sonlara doğru gerilere düştü başta çok iyiydi, 3 sıra grid cezası var yarın yarışa 9. sıradan Vettel'in önünden başlayacak.

Albon'un performansı hayal kırıklığı oldu, saliselerle Gasly'nin önünde bitirdi.

Gasly yağmurda iyi bir iş çıkardı, kuru zeminde bu sonucu elde edemezdi. Kvyat kötü bir performans sergiledi.

Riccardo iyi bir sıralama seansı geçirmedi Ocon'a göre daha iyi bir sonuç beklerdim açıkçası.

Günün en büyük hayal kırıklığı Racing Point takımı oldu, kuru havada çok hızlıydılar. Yağmur işlerine yaramadı, Perez yağmurda döküldü, berbat bir performans sergiledi.

En son olarak ise Ferrari'ye değinelim, bu rezilliği nasıl anlatmak lazım bilemiyorum. Kuru, ıslak pist fark etmiyor Ferrari bu sene her koşulda aşırı yavaş. Mercedes'ten 2 saniye fark yedi, inanılır gibi değil. Binotto'nun takımı getirdiği nokta içler açısı, galibiyet savaşı veren bir takım orta mücadele savaşı veriyor, az kalsın Russell bile Leclerc'i geçiyordu. Bu rezillik karşısında daha fazla konuşmak istemiyorum, Binotto'yu duydukça, gördükçe sinirlerim tepeme çıkıyor.

Russell da bugün iyi bir performans sergiledi, onu da kutlamak gerek.

Ferrari güncelleme ile ikinci yarışa gelmişti, güncellemeler işe yaradı mı bu tespitleri yapmak için hala erken. Yağmur altında bir seans olduğu için güncellemelerin çalışıp çalışmadığını bilmiyoruz. Dün Vettel ve Leclerc performansta iyileşme olduğunu söylüyordu, özellikle Vettel eskiye göre çok daha rahat hissettiğini söyledi.

McLaren şu anda en iyi (ya da en hazır diyelim) 4. araca sahip gibi görünüyor, hatta 3. sırayı başka bir araçla paylaşıyor bile olabilirler.

Sainz'ın geçen yılki adaptasyonunu gördükten sonra bu yağmur performansı beni çok şaşırtmadı açıkçası. Bottas'ın ardından 4. olmasını beklerdim ama 3. sırayı almayı başardı ancak geçen yarışta olduğu gibi bir tempo eksikliği yaşamaması gerekiyor podyuma çıkmak için. Mercedes'ler hâlâ çok güçlü, Hamilton ve Bottas ikilisinin podyumda olma ihtimali yüksek. Kalan 1 kişilik podyum için de Verstappen ve takım arkadaşı Norris ile yarışacak bir sorun olmazsa. Verstappen'in aerodinamik sorunu olan aracıyla zorlarken hata yapmaya müsait olması McLaren için bir şans. Ricciardo ve Albon'dan bir sürpriz beklemiyorum, yarın şartlar uygun olursa Ferrari'den de üste tırmanmak için iyi bir mücadele görebiliriz.

Geçen sefer biraz şansına da olsa tahmin ettiğim gibi McLaren podyumu gördük, formda sürücüler ile bu yarışta da neden olmasın?

Varsa F1 2019 oynayan beraber yarışalım.
2020'deki takım yönettiğim kariyerimden sıkılınca düşünebilirim.

Son düzenleme:
Yarın kuru hava olursa Ferrari'nin güncellemeleri nasıl çalışacak merak konusu. Sainz geçen hafta gibi sürmemeli, yarış temposu olarak iyi bir iş çıkarmalı. Norris'e göre artı noktası geçen sene yarış performansıydı, yoksa tek turda Norris geçen sene 11-10 Sainz'i geçmeyi başarmıştı daha ilk senesinde. Bu sene de tek turda Norris iyi başladı, bu hafta yağmurlu olmasaydı Norris, Sainz'i sıralamalarda geçebilirdi diye düşünüyorum.

Perez ve Leclerc gerilerden başlıyor yarışa heyecan getirebilirler. Perez getirir de, bu ölü SF1000'den pek bir umudum yok. Kaoslu bir yarış olursa geçen haftaki ancak o zaman Ferrari'ye şans doğar.

Ocon ne yapacak onu da merak ediyorum, geçen hafta sıralamalarda berbattı, bu defa yağmurda çok iyiydi. Albon'dan sürpriz ben de beklemiyorum.

Perez getirir de, bu ölü SF1000'den pek bir umudum yok.
Geçen yarışta Leclerc herkesi şaşırttı, güncelleme ile sürüş daha kolay hale gelmişse yarın güzel bir mücadele beklenebilir. Geçen yarışta Sainz'ı geçerken arabanın arkasına dikkat etmişsindir, orada arkayı bir anda kaybediyor ama odaklanma konusunda başarılı olduğu için kontrayı tam zamanında verdi.

Bakalım Vettel ne yapacak onu görelim bir de. Geçen yarışta çok uzun zamandır olmayan etkenler bir araya geldi ve şansına puan almayı başardı. Yoksa puan yüzü göremeyecekti Leclerc podyuma çıkarken.

Geçen yarışta Sainz'ı geçerken arabanın arkasına dikkat etmişsindir, orada arkayı bir anda kaybediyor ama odaklanma konusunda başarılı olduğu için kontrayı tam zamanında verdi.
Evet fark ettim.

Geçen yarışta Leclerc herkesi şaşırttı.
Racing Point ve Mclaren'e göre Ferrari lastiklerini daha çabuk ısıtıyor ikisini o sayede geçti Leclerc. Temposu ve mücadelesi çok iyiydi, hatasız bir sürüş gerçekleştirmişti.

Vettel araç eskisine göre çok daha iyi dedi, bakalım ne yapacaklar. Eskisine göre sürüşü iyileşse de araçta hız yok.
Geçen yarışta Sainz'ı geçerken arabanın arkasına dikkat etmişsindir, orada arkayı bir anda kaybediyor ama odaklanma konusunda başarılı olduğu için kontrayı tam zamanında verdi.
Evet fark ettim.

Geçen yarışta Leclerc herkesi şaşırttı.
Racing Point ve Mclaren'e göre Ferrari lastiklerini daha çabuk ısıtıyor ikisini o sayede geçti Leclerc. Temposu ve mücadelesi çok iyiydi, hatasız bir sürüş gerçekleştirmişti.

Vettel araç eskisine göre çok daha iyi dedi, bakalım ne yapacaklar. Eskisine göre sürüşü iyileşse de araçta hız yok.

Geri
Yukarı