Avusturya'da üniversite okumak

sedo2021

Decapat
Arkadaşlar Avusturya'da üniversite okumayı düşünüyorum. Okurken çalışabiliyor muyum veya çalışabiliyorsam maaşlar nasıl? Ve dil az bilerek hangi meslekleri yapabilirim bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

Çalışabilirsin ancak bir sınırlama vardır. Çoğu ülke, öğrencilere haftada ort 20 saat çalışma izni veriyor. Hedeflediğin üniversitenin websitesinde tüm gerekli bilgiler yazacaktır.

Avusturya'da garsonluğa saatlik ortalama 13 € veriliyor, ayda ise 1000 € civarı bir para yapıyor eğer 20 saatten hesaplarsak. İngilizce işini görür diye düşünüyorum ancak belki garsonluk için vs. Almanca da isteyebilirler. Kendin araştır artık orayı.

Çalışabilirsin ancak bir sınırlama vardır. Çoğu ülke, öğrencilere haftada ort 20 saat çalışma izni veriyor. Hedeflediğin üniversitenin websitesinde tüm gerekli bilgiler yazacaktır.

Avusturya'da garsonluğa saatlik ortalama 13 € veriliyor, ayda ise 1000 € civarı bir para yapıyor eğer 20 saatten hesaplarsak. İngilizce işini görür diye düşünüyorum ancak belki garsonluk için vs. Almanca da isteyebilirler. Kendin araştır artık orayı.

Vallahi çok sağ ol cevap verdiğin için bir de orada Uber eats falan yapabiliyor muyum o 20 saatlik çalışma izniyle ve araba alabilir miyim öğrenci vizesiyle bir bilgin var mı?

Ve dil az bilerek hangi meslekleri yapabilirim bilgisi olan yardımcı olabilir mi?
En başında az dil bilerek Avustralya'ya gidemezsiniz.
Bildiğim kadarıyla IELTS sınavından en düşük 9 üzerinden 6 elde etmenizi istiyor.
Arkadaşlar Avusturya'da üniversite okumayı düşünüyorum. Okurken çalışabiliyor muyum veya çalışabiliyorsam maaşlar nasıl?
Orada çalışanlar bile kira vermekte zorlanıyor diye biliyorum. Yer sıkıntısı dolayısıyla kiralar oldukça uçuk. Ancak maaşlar da gayet iyi ve insanlar memnun.
Vallahi çok sağ ol cevap verdiğin için bir de orada Uber eats falan yapabiliyor muyum o 20 saatlik çalışma izniyle ve araba alabilir miyim öğrenci vizesiyle bir bilgin var mı?
Uber, Öğrenci Vizesi üzerinde çalışma hakkınız olduğunu kabul etmeyebilir (bu vizeye kayıt olurken vermeniz gerekir).
21 yaşından büyük olmanız gerekecek.
Ancak muhtemelen bir Uber sürücüsü olarak çalışamayacaksınız çünkü gerekli süre boyunca tam bir Avustralya Eyaleti ehliyetine sahip olmayacaksınız - en az 12 ay boyunca tam bir Eyalet ehliyetine sahip olmanız ve temiz bir sürüş gösterebilmeniz gerekir.
Ayrıca, sigortaya atanmış sürücü olarak SİZİN kayıtlı uygun bir araca (10 yaşından küçük) ihtiyacınız olacak.
Daha sonra geçmiş kontrollerini geçmekte sorun yaşayabilirsiniz...
Gereksinimler burada: https://www.uber.com/en-AU/drive/requirements/

En başında az dil bilerek Avustralya'ya gidemezsiniz.
Bildiğim kadarıyla IELTS sınavından en düşük 9 üzerinden 6 elde etmenizi istiyor.

Orada çalışanlar bile kira vermekte zorlanıyor diye biliyorum. Yer sıkıntısı dolayısıyla kiralar oldukça uçuk. Ancak maaşlar da gayet iyi ve insanlar memnun.

Uber, Öğrenci Vizesi üzerinde çalışma hakkınız olduğunu kabul etmeyebilir (bu vizeye kayıt olurken vermeniz gerekir).
21 yaşından büyük olmanız gerekecek.
Ancak muhtemelen bir Uber sürücüsü olarak çalışamayacaksınız çünkü gerekli süre boyunca tam bir Avustralya Eyaleti ehliyetine sahip olmayacaksınız - en az 12 ay boyunca tam bir Eyalet ehliyetine sahip olmanız ve temiz bir sürüş gösterebilmeniz gerekir.
Ayrıca, sigortaya atanmış sürücü olarak SİZİN kayıtlı uygun bir araca (10 yaşından küçük) ihtiyacınız olacak.
Daha sonra geçmiş kontrollerini geçmekte sorun yaşayabilirsiniz...
Gereksinimler burada: https://www.uber.com/en-AU/drive/requirements/
avusturya yadaki üniversiteler ücretsiz ya ondan dolayı ben orayı istemiştim tam olarak bilmiyorum nasıl gidildiğini okumak için. bir de benim dediğim yolcu taşıdığımız uber değil yemek dağıttığımız uber (uber eats). ben araştırdım az bir şey okumaya gidebiliyoruz dil bilmeden fakat 1 yıl almanca kursu görmemiz gerekiyor orada türkiyedeki hazırlıklar gibi.
Araba alıp alamayacağını bilmiyorum. Uber işi zor gibi görünüyor ama.

Galiba zor gibi ama başkasının adına açıp yapabilir mişim kaçak olarak o da biraz sıkıntı.

Pardon bayım! Avustralya diye okumuşum meğerse Avusturya imiş.
avusturya yadaki üniversiteler ücretsiz ya ondan dolayı ben orayı istemiştim tam olarak bilmiyorum nasıl gidildiğini okumak için.
Yukarıdaki yazım Avustralya içindi. Avusturya'da ise Part Time maaşla tutumlu harcama yaparsanız geçinebilirsiniz. Ayrıca üniversiteler tam olarak ücretsiz değil dönemlik 750€ harç ücreti vardır.
bir de benim dediğim yolcu taşıdığımız uber değil yemek dağıttığımız uber (uber eats).
Uber Eats, Avusturya'dan çekildi diye biliyorum.
ben araştırdım az bir şey okumaya gidebiliyoruz dil bilmeden fakat 1 yıl almanca kursu görmemiz gerekiyor orada türkiyedeki hazırlıklar gibi.
Evet Avusturya'da böyle programlar mevcuttur. Fakat, bu programlar için IELTS gibi İngilizce yeterlilik testi istemedikleri konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ederim.
Ancak Avusturya sadece A2 Almanca istiyor ve ben şahsen Türkiye'de de zorlanmadan A2 seviyesine çıkabileceğim için 1 yılım hazırlıkla heba olmasın diye istedikleri A2 Goethe gibi Almanca yeterlilik testine girip Almanca koşulunu karşılayıp öyle başvuru yapardım.
tam olarak bilmiyorum nasıl gidildiğini okumak için
Avusturya'da üniversite okumak için gerekenler:
  • 4 Yıllık Lise diploması
  • ÖSYS sonuç / yerleştirme belgesi
  • A2 düzeyinde Almanca dil yeterliliği belgesi
  • Pasaport

Son düzenleme:
Pardon bayım! Avustralya diye okumuşum meğerse Avusturya imiş.

Yukarıdaki yazım Avustralya içindi. Avusturya'da ise Part Time maaşla tutumlu harcama yaparsanız geçinebilirsiniz. Ayrıca üniversiteler tam olarak ücretsiz değil dönemlik 750€ harç ücreti vardır.

Uber Eats, Avusturya'dan çekildi diye biliyorum.

Evet Avusturya'da böyle programlar mevcuttur. Fakat, bu programlar için IELTS gibi İngilizce yeterlilik testi istemedikleri konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ederim.
Ancak Avusturya sadece A2 Almanca istiyor ve ben şahsen Türkiye'de de zorlanmadan A2 seviyesine çıkabileceğim için 1 yılım hazırlıkla heba olmasın diye istedikleri A2 Goethe gibi Almanca yeterlilik testine girip Almanca koşulunu karşılayıp öyle başvuru yapardım.

Avusturya'da üniversite okumak için gerekenler:
  • 4 Yıllık Lise diploması
  • ÖSYS sonuç / yerleştirme belgesi
  • A2 düzeyinde Almanca dil yeterliliği belgesi
  • Pasaport
çok teşekkür ederim gerçekten bulamadağım herşeyi bulup atmışsın. 1500 euro harç parası olduğunu biliyorum ama o hertürlü çalışırken ödenir diye düşünüyorum . sonuçta yılda 1500 euro. uber eats in benzeri bir program olsa çok mükemmel olur araştırayım biraz.

çok teşekkür ederim gerçekten bulamadağım herşeyi bulup atmışsın.
Yardımcı olabildiysem ne mutlu.
1500 euro harç parası olduğunu biliyorum ama o hertürlü çalışırken ödenir diye düşünüyorum . sonuçta yılda 1500 euro.
Evet ayda 830-1050€ arası bir maaşa sahip part time çalışanlar. O yüzden rahat ödenir.
Yurtdışında okumak Türkiye'den daha ucuza geliyor zaten çoğu kişinin sandığının aksine. :D
uber eats in benzeri bir program olsa çok mükemmel olur araştırayım biraz.
Şunlara bakabilirsin:
  • Zomato.
  • DoorDash.
  • GrubHub.
  • Postmates.
  • Swiggy.
  • Slice.
  • Deliveroo.
  • ChowNow.
Not: Avusturya'da hangisi var bilmiyorum.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Evet ayda 830-1050€ arası bir maaşa sahip part time çalışanlar. O yüzden rahat ödenir.
Yurtdışında okumak Türkiye'den daha ucuza geliyor zaten çoğu kişinin sandığının aksine. :D

Şunlara bakabilirsin:
  • Zomato.
  • DoorDash.
  • GrubHub.
  • Postmates.
  • Swiggy.
  • Slice.
  • Deliveroo.
  • ChowNow.
Not: Avusturya'da hangisi var bilmiyorum.
kesinlikle öyle orada çalışırsan çok daha ucuza mal edersin okumayı. valla kral insansın ben bunlardan bakarım hangisi orada var diye tüm bilgiler için teşekkürler.

Geri
Yukarı