Yurt dışında üniversite okumak

s1mo

Centipat
Herkese merhaba,
İngilizce temelim iyi, IELTS/TOEFL vb. sınavları düzenli çalışarak gerekirse de kurs desteğiyle halledebileceğimi düşünüyorum. İnternette araştırma yaptım ama bilgiler çok karışık. Üniversite okumak için diğerlerine göre daha kolay gidilebilir ve daha ucuz olan Avrupa ülkeleri hangileridir? Yabancı dil sınavları hariç hangi belgeler ve ne kadar para gerekir? Bu konuda bilgisi olanlar cevaplarsa sevinirim.

Doğu Avrupa ülkeleri her açıdan daha uygun. İsmi bilinmedik ülkelerde üniversite okunmaz benim için. Üniversiteleri iyi olan Polonya ve Çekya var daha uyguna. Rusya, Almanya, Fransa da uygun olmasına rağmen ek dillerini bilmeni istiyor. Neredeyse tüm Avrupa ülkeleri yıllık 10.000 euro alıyor üniversite ücretsiz olsun olmasın. Doğu Avrupa yaşam daha ucuz olduğundan tercih ediliyor. Ukrayna iyi bir seçenekti. Belge olarak motivasyon mektubu, lise veya üni diploman vs. isteniyor. Gideceğin üniyi belirlediysen zaten biraz araştırınca göreceksin bunları.

Yabancı dili orada yaşayanlar kadar bilmiyor iseniz asla önermem. Ne doğru düzgün bir işte çalışabilirsiniz o anda ne de üniversiteyi okuyabilirsiniz.

Geri
Yukarı