Yurt dışında üniversite okumak

Yer
Türkiye
Merhaba lise sona geçtim ve Türkiye'de yaşamayı da okumayı da düşünmüyorum Galler'de okumak istiyorum çok köklü üniversiteleri var Cardiff bangor vs. gibi kolejlerde var tabii ki de ve en önemlisi Türkiye'deki gibi o meşhur üniversite sınavı sistemi yok İngilizce öğreniyorum sürekli düzeyim orta geliştireceğim. İngiltere'de yaşamayı düşünüyorum o yüzden Galler'i seçtim daha sakin refah düzeyi yüksek bir ülke gerekli şartlar nelerdir? Var mı bilen yurt dışında okuyan?

Hocam bende 11'e geçtim bende araştırıyorum son zamanlarda ve karşılaştığım şeyler şunlar. Amerika ve Avrupa'daki bazı üniversiteler sat sınavından belli bir sonuç istiyor. Ielts veya TOEFL sınavından bellirli bir sonuç istiyorlar ve diploma notunuzun belirli bir puanın üstünde olması gerekiyor örneğin gpa 4 ve üzeri diyorlar ama bizde 4 neye tekabül ediyor bilmiyorum. Asıl konu ise para yurt dışında üniversite okumak TL bazında olmadığı için çok pahalı ve burs imkanları nasıl oluyor bende bilmiyorum.

@usassyuoturghh76439 Lise diploması önemli. Notlara bakıyorlar. Çoğu ülke genelde IELTS'den minimum 5.5-6.0'ı kabul ediyor. Üniversitenle iletişime geçtiğinde istedikleri dokümanları söyleyeceklerdir zaten sana. Hatta kendi sitelerinde bile az çok yazar.

Yaşam maliyetleri İngiltere'den ucuz elbette. Ortalama kiralar 700-800 pound civarında gozukuyor. Üniversiteler ücretli olduğundan her sene okuduğun bölüme bağlı olarak ortalama 15 bin pound ödemen lazım diye düşünüyorum. Her sene kendi geçimini sağladığını kanıtlamak amacıyla banka hesabında da 10 bin euroya yakın para olması lazim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı