Ay görevinde kullanılacak Milli Hibrit İtki Sistemi başarıyla test edildi

Sadece ekonomik değil sanayimizdeki en büyük sorun. Nitelikli eleman ve ham madde işleme kabiliyeti de bir okadar ve oldukça büyük bir problem. Bu gibi projeler hem bu kabiliyetleri geliştirmek ve hem de sanayiyi ölçeklendirebilmek adına kritik.

Bu projeyi sadece Ay'a gitmek olarak görmek, üzülerek söylemem gerekir ki sığ bir yaklaşımdır. Şu an yerli yapmaya çalıştığımız füzelerden tutun HSS'lere, jet uçaklarından tutun roketlere kadar birçok projede, itki sistemleri ya da jet motorları ve roket motorları noktasında eksikler yaşanmakta. Neden? Çünkü deneyim ve nitelikli eleman yok. Yerli üretim girişimleri gelişmiş değil ve dışa bağımlılık fazla.

Ben her mühendislik atılıma "Ama saman üretemiyoruz" argümanın söylenmesine alıştım. Bu nedenle burada uzun uzun projenin öneminden ve kritikliğinden bahsetmeyeceğim. Buna propaganda diyen bir kişi olaya sığ bakıyordur. Sığ bakan kişiyi de ben düzeltemem.

Şu an öncelik Mars'a gitmek.

Ay'a jet motoruyla gidiyorsun da Mars'a zıplayarak mı gideceksin? :D "Milli Hibrit İtki Sistemi" diye devasa bir proje, sizce sadece Ay'a gidiş için mi kullanılır? ABD Ay'a gitmeyi bıraktı, peki roket teknolojisini geliştirmeyi bıraktı mı?

Buğday üretilmiyor diyecek kadar "geniş" bakış açısına sahipsiniz de, dünyada birkaç ülkenin üretebildiği bir alt sistemin bizim tarafımızdan da geliştiriliyor oluşunun, ne kadar kritik olduğunu görecek bakış açısına sahip değil misiniz?

Yazmak için yazmayın arkadaşlar. Benim amacım oturup analiz yapmak olsa sayfalarca doldururdum burayı. Bu bir haber, Türkiye'nin, Türk mühendislerinin oldukça kritik bir alt sistemde test aşamasına geçtiğini söyleyen bir haber. Bu proje yapılan yanlışları kapatmadığı gibi, yapılan yanlışlar da bu projeyi gölgeleyemez, gereksiz yapamaz.

Ne yapalım mesela bahsetsene biraz? :)

Hocam örneğin araba yaptık. Çok mu ihtiyacımız vardı arabaya? Şu an neredeyse her ülke yapıyor zaten arabayı. Demek istediğim farklı projeler yaparız dünyanın ilgisini çekeriz hem de buradan para kazanırız. Ama arabayla olacak işler değil bunlar. Ayrıca arkadaşın dediği gibi millet aç biz Ay'a gidiyoruz. Ekonomini düzelt git. Doğru zaman mı bu?

Yatırım ve sanayi yapmadan ekonominizi nasıl geliştireceksiniz? Dışa bağımlılık azalmadan ya da nitelikli mühendisler üke içinde istihdam edilmeden, ekonomi düzelebilir mi? Yok diyorsanız 4 5 senelik bir rahatlama olsun, onu yapmak çok kolay. Pkei 10 - 20 - 30 senelik planlarda, dışa bağımlı bu sanayini yerlileştirmeden, ayakta kalabilecek misin? Roket motoru çok uç bir örnek gibi dursa da, kilit bir bileşendir.

Ay, bir hedef. Asıl olay üreteceğin hibrit roket motorunda. Bu hem iç pazarda hem de dış pazarda bir ürün olabilir. ABD senelerce RD-180 motorları satın aldı Rusya'dan, Atlas 5 roketi için.

Şu an HSS yapmak istiyorsun ve motorun yok. Füze yapıyorsun ve istediğin kabiliyette roket motorun yok. MMU gibi oldukça parlak bir projen var ama motorun yok. Bunların çözülebilmesi için yatırım yapman ve üniversitelerinden mezun olan nitelikli gençleri istihdam etmen gerekir. Üniversiteler hiçbir şey yapmadan oturan akademisyen dolu. Mühendislerin bunlara teslim olmamalı için böyle yatırımlara ve istihdamlara ihtiyaçları var.

Bunlar bekleyebilecek projeler değil. Bağımsız değiller çünkü. Her proje birbiri ile bağımlı. Bir yerde üretilen teknoloji, öbür yerde kullanılan daha büyük bir teknolojinin temel parçası oluyor.

Hocam örneğin araba yaptık. Çok mu ihtiyacımız vardı arabaya? Şu an neredeyse her ülke yapıyor zaten arabayı. Demek istediğim farklı projeler yaparız dünyanın ilgisini çekeriz hem de buradan para kazanırız. Ama arabayla olacak işler değil bunlar. Ayrıca arkadaşın dediği gibi millet aç biz Ay'a gidiyoruz. Ekonomini düzelt git. Doğru zaman mı bu?
Ekonominin düzelmesini bekleyemeyiz zaten geç kaldık bu işlere.

İtki sistemlerinin sadece uzaya gerçekleştirilecek seferlerde kullanıldığını sanıyorsanız üzüldüm biraz açıkçası. Hava ve kara savunma sanayiinde önemli bir rol oynuyor itki sistemleri. Aya yolculuk işin eğlencesi olsun diyelim :)

İtki sistemlerinin sadece uzaya gerçekleştirilecek seferlerde kullanıldığını sanıyorsanız üzüldüm biraz açıkçası. Hava ve kara savunma sanayiinde önemli bir rol oynuyor itki sistemleri. Aya yolculuk işin eğlencesi olsun diyelim :)
Aya gitmek bir hedef ve bu hedefe ulaşmak için üretilen sistemler başka projelerde de elbette kullanılacaktır.

Ya zaten yapılmış bir şeyi yapsan ne olur?
Uçak da yapıldı. Kendimiz üretmeyelim, dışarıdan alalım.
Gemi de yapıldı. Kendimiz üretmeyelim, dışarıdan alalım.
Tüfek de yapıldı. Kendimiz üretmeyelim, dışarıdan alalım.
Araba da yapıldı. Kendimiz üretmeyelim, dışarıdan alalım.

Sorsan Türkiye üretmediği için bu halde dersiniz ama ürettiği, hayata geçirdiği projelerin altına da bunu zaten 50 yıl önce yaptılar, biz neden yapıyoruz olan şeyi diye dert yanarsınız. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?

Biri de buğday üretemedikten sonra uzaya çıksak ne olur demiş. Git derdini buğday üretmemizin konusunun altında anlat, yapılan farklı bir projenin konusunun altında değil. Hatta dert yanmakla kalma, iyi bir eğitim al, videodaki personeller gibi ülken adına çalış ve ülkene bir katma değer sağla.

Ben hiçbir şey yapmayayım ama ülkem süper olsun. O özendiğiniz ülkelerin vatandaşları bu mottoyla mı özendiğiniz ülkeler listesine giriyor acaba, size göre öyle herhalde.

Ben hiçbir şey yapmayayım ama ülkem süper olsun. O özendiğiniz ülkelerin vatandaşları bu mottoyla mı özendiğiniz ülkeler listesine giriyor acaba, size göre öyle herhalde.

Burada yazmak daha kolayken niye yapsınlar ki. Ne de olsa onlar hatta herkes, o motoru üreten mühendislerden daha iyi biliyor.

Okudukça asabım bozuldu ya😂😂

Adam farlı bir şey yapalım diyor sonra buğday üretilmiyor diyor.

Bunları zaten yapılıyor yapmayalım diyor.
Bu aynı herkes yemek yiyor biz yemeyelim demek😀

Alan fark etmez bir şeyler üretmek ve atılım yapmadıkça dışa bağımlılık daha da artar. Senin şu an dışarıdan buğdayın tonu 6 7 bin lira olsun hadi 10 bin lira olsun.
Senin üretilmiş zaten ne gerek var dediğin bir SİHA kaç $ ye satılıyor haberin var mı?

Buğday diye ağlamak tatlı su solculuğudur. Neymiş tarıma yönelelim. Zaten kazma kürek ile de savaşa gidelim. Yapmadığımız şey değil Çanakkale savaşı. Silahı olmayan elindeki kazma kürek ile cepheye gitti.
@SideWinder
O değil de Aziz Nesin bir kez daha haklı çıktı..

Geri
Yukarı