"Aygitinizin onarılması gerekiyor" hatası

Hamza Terzi

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Corsair vengeance 3200mhz cl16
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 evo plus 500 gb (2 adet)
Ekran kartı
Asus TUF 6900xt oc versiyon
Anakart
Msi B550 tomahawk
İşlemci
Amd ryzen 7 3800x
Bilgisayar açılırken mavi ekran geliyor ve kurtarma ekranı seçeneği gözüküyor. Tüm diskleri silerek. Windows 10 ve 11'i tekrar yükledim. 2 adet M.2 SSD sahibiyim 2'sinde de aynı sorun oldu. Başta bilgisayar kendi kendine kapaniyordu. Minidump dosyalarından RAM diye suphelendik fakat bir sorun olmadığı ortaya çıktı. Akabinde bir keresinde Windows 11 yükleyince bilgisayarım açıldı, 1 hafta kadar kullandım ve yeniden açarken tekrar mavi ekran oldu. Gerçekten sıkıştım kaldım. Bu işin ehli biri yardımcı olsa? Yeter ki kurtarsam.

Dosya Ekleri

• 20220612_204159.jpg
    20220612_204159.jpg
    71,4 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleyen: Moderatör:
Doğru hocam. İhtimal var. İşlemci veya soketinde de sıkıntı olabilir. Ya da hatlarda.

En mantıklısı anakarti da göndermek bence.

Zorlanma değil de XMP ile davranışları farklı olabilir. Ufak bir MHz, CL sapması bile hataya sebep olabilir.

Bu arada dediğim gibi bu sorun bu konuyu açmadan.

Doğru hocam. İhtimal var. İşlemci veya soketinde de sıkıntı olabilir. Ya da hatlarda.

Merhaba RAM arızalı diye gönderip sağlam diye gönderilen RAM'i tekrar göndermiştim. İade değişim verildi. İtopya 2 ürün seçeneği sundu. Sizce hangisini seçmeliyim?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20220622-210444_Gmail.jpg
    Screenshot_20220622-210444_Gmail.jpg
    87,2 KB · Görüntüleme: 16
TUF olanın farkını tam olarak bilmiyorum.

İki model için konu açabilirsiniz. Arkadaşlar da bakarlar. Kullananlar daha iyi fikir verebilir.

Hayırlı olsun hocam. Kapalı olarak deneyin.

Hayırlı olsun hocam. Kapalı olarak deneyin.

Genel olarak bilgilendirme amaçlı cevaplarsanız. Memtest86 da çıkmadığı halde farklı bir anakartta iki RAM'i aynı anda takınca 3 adet bip sesi duydum ve gönderince değişim yapıldı. Memtest86'da nasıl hata vermiyor bu sorunlu RAM?

Benim görüşüm XMP açınca farklı davranışlar gösterebilir yönünde. Bunun için kit RAM tavsiye ediliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı