Aynı Anda Kablolu ve Kablosuz Yayın Yapabilen Access Point Tavsiyesi

ust_sel

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Hem kablosuz sinyalini alıp güçlendiren hem de interneti belli cihazlara (örn. smart TV) kablolu olarak verebilen ve bu ikisini aynı anda yapabilen bir cihaz arıyorum. Şu an elimde kablosuz modemim haricinde TP-Link'in şu bağlantıdaki TL-WA801ND Access Point'i var. Bu cihazda farklı modlar (AP, Multi SSD, client, WDS/Universal repeater, Bridge with AP vb.) var. İstediğim şeyi ayrı ayrı yapabiliyor fakat aynı anda yapamadım, iki hattan biri (genelde kablolu bağlanan Smart TV) mutlaka düşüyor.

Önceliğim, elimdeki cihazın böyle bir özelliği varsa, hangi modda nasıl çalışTIracağımı öğrenmek. Yoksa da şöyle sürekli kopma vb. kötü şöhreti olmayan, uygun bir cihaz tavsiyesi verebilecek olan var mıdır? Dediğim gibi, interneti kablolu ve kablosuz olarak aynı anda verebilmesi çok önemli.

Fiyat olarak en fazla 150 TL civarı olursa iyi olur.

Yardımlar için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kablolu olarak birden fazla cihaz kullanacaksan sanırım Router alman gerekiyor. Onu da modeme kablo ile bağlaman gerekir.

Onun dışında ikinci seçenek için benim elimdeki menzil genişletici (TL-WA855RE) hem kablolu hem de kablosuz olarak interneti yayabiliyor. Ancak tek ethernet portu var. 160 - 180 TL gibi uçuk bir fiyatı var. Ben 2 ya da 3 sene önce 90 TL ye almıştım.

Çoklu ethernet portlu menzil genişletici özellikli multi cihazlar da var. Onları da araştırabilirsin. Fiyat olarak benim cihazla aynı. Onlar daha fonksiyonel duruyor.

Bir de ek olarak benim modem ile menzil genişletici 2.4 Ghz destekli. Büyük ihtimal bu yüzden mobil cihazlarla bağlanınca eğer modemin örn. 300 Mbps destekliyse bunu bölerek 72 Mbps gibi bir bağlantı hızı ile bağlıyor. Bununla ilgili de şu konuya bakabilirsin.

@kornoloji Aradığım cihaza kablolu olarak sadece bir Smart TV bağlanacak. Dahili Wifi olmadığı ve Wifi dongle almak istemediğim için böyle yapmak zorundayım. Onun dışında tüm cihazlar ağın şimdiki haline kablolu veya kablosuz bağlanabilecek durumda.
Multi cihaz öneriniz daha iyi olacak sanırım. Bu arada kurmak istediğim ağın bir haritasını yapmaya çalıştım, resmini ekliyorum:
ag haritasi.jpg

@kornoloji Aradığım cihaza kablolu olarak sadece bir Smart TV bağlanacak. Dahili Wifi olmadığı ve Wifi dongle almak istemediğim için böyle yapmak zorundayım. Onun dışında tüm cihazlar ağın şimdiki haline kablolu veya kablosuz bağlanabilecek durumda.
Multi cihaz öneriniz daha iyi olacak sanırım. Bu arada kurmak istediğim ağın bir haritasını yapmaya çalıştım, resmini ekliyorum:Eki Görüntüle 333479
Hocam ben de aynı senin aradığın gibi bir cihaz arıyorum. İnterneti modemden kablosuz olarak alacak ve hem kablolu hem kablosuz dağıtacak bir cihaz lazım. Cihazda en az 2 ethernet çıkışı olması gerekiyor. Bulabildin mi cihazı çok merak ediyorum bulduysan benimle de paylaşırsan memnun olurum.

Hocam ben de aynı senin aradığın gibi bir cihaz arıyorum. İnterneti modemden kablosuz olarak alacak ve hem kablolu hem kablosuz dağıtacak bir cihaz lazım. Cihazda en az 2 ethernet çıkışı olması gerekiyor. Bulabildin mi cihazı çok merak ediyorum bulduysan benimle de paylaşırsan memnun olurum.
Maalesef ofis ağımızı kuran bir kişiye sordum, eğer derdimi doğru anlatabildiysem "o tür cihazlar genelde endüstriyeldir, onlar da pahalıdır. Son kullanıcı için yoktur" dedi. Hala bakınıyorum ama bulamayacağım gibi. Belki bir ihtimal yukarıdaki arkadaşın tavsiye ettiği prize takılan ürünler olabilir. Ben kablosuz güçlendirmeden vazgeçeceğim sanırım çünkü Smart Tv'yi bağlamak şu an daha önemli benim için.

Maalesef ofis ağımızı kuran bir kişiye sordum, eğer derdimi doğru anlatabildiysem "o tür cihazlar genelde endüstriyeldir, onlar da pahalıdır. Son kullanıcı için yoktur" dedi. Hala bakınıyorum ama bulamayacağım gibi. Belki bir ihtimal yukarıdaki arkadaşın tavsiye ettiği prize takılan ürünler olabilir. Ben kablosuz güçlendirmeden vazgeçeceğim sanırım çünkü Smart Tv'yi bağlamak şu an daha önemli benim için.
Hocam o prizle çalışan cihazlar interneti elektrik üzerinden veriyor aynı cihazdan bugün bana gelecek. Fazlar aynı olmayınca çalışmıyormuş. Benim odamla salonumun sigortası farklı. Ben bi deniyim eğer çalışırsa çok iyi olacak zaten ikimizin de amacına uygun olacak. Ama çalışmazsa da yazık olacak. Sana bilgilendirme yaparım. Sen de farklı çözümler bulabilirsen bilgilendirme yapmayı es geçme lütfen.

Hocam o prizle çalışan cihazlar interneti elektrik üzerinden veriyor aynı cihazdan bugün bana gelecek. Fazlar aynı olmayınca çalışmıyormuş. Benim odamla salonumun sigortası farklı.

Dostum senin dediğin cihazlar farklı. Onlar Powerline Adaptör olarak geçer. Benim önerdiğim kablosuz menzil genişletici(range extender) prizden elektrik alıyor sadece.

Powerline ların menzil genişleticili modelleri de varmış şimdi gördüm. Sen onlardan mı aldın? Aynı senaryoda iş görebilir yine.

Hatlar aynı saate bağlıysa çalışıyor diye biliyorum. Sigorta zaten her odanın ki farklıdır.

@ust_sel menzil arttırıcılara bir göz attım tekrar. Hiçbirinde bu bahsettiğimiz senaryo geçmiyor ama kullandığım model ne hikmetse bu işi yapıyor. Uzun vadede yük altında ne performans verir bilemiyorum ama son çare bundan alırsan en kötü ihtimalle TV yi modeme kablosuz bağlamak için kullanırsın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
@Amiidamaru aramaya devam ediyorum. Bir kaç senedir dönem dönem kafa yorup internette bir çözüm bulamadığım bir sorun bu. Tek cihazlı bir çözüm bulabilirsem mutlaka yazacağım buraya ki başkaları da faydalansın. Yapamazsam da artık nasıl yapabilirsem onu yazacağım. Senin dediğin cihaz kornoloji'nin dediği cihazdan sanırım. Eğer sipariş verdiysen deneyince yazarsan çok iyi olur, modeli, ayarları nedir nasıldır, elektrik tesisatı etkiliyor mu vs.? Çünkü etkiliyorsa bir de tesisatla falan uğraşamam açıkçası, elimden de gelmez pek zaten.

@kornoloji sen bu kablolu&kablosuz özelliğini kullanmış mıydın birebir? Çünkü senin cihazın sayfasında altlara inince aşağıdaki ifadeyi gördüm:

wa855re.JPG

Bizim tarif ettiğimiz gibi bir diyagram var fakat "Router olarak kullanılmadığında" diyor. O yüzden aynı anda yapamadığına dair bi şüphelendim. Gerçi ben sonuçta bunu router olarak kullanmayacağım bildiğim kadarıyla. IP verme, DHCP ayarları falan hep modemden halledilecek. Dolayısıyla dediğin gibi ben de çalışır diye tahmin ediyorum. Müsait olduğun bir ara deneyebilir misin eğer denemediysen?

Pardon hocam ben onlardan bahsediyorsun sanmıştım.

@kornoloji
Bendeki cihaz bu: Zyxel PLA-4232 + PLA 4201 Kit
Hocam sen bu cihazların kurulumu nasıl yapılıyor biliyor musun? Bana bu akşam yardımcı olabilir misin kurulum yaparken.
Ürün bugün gelmiş henüz eve gitmedim işteyim. Eve gidip bu akşam bununla uğraşıcam.
Salonla odamın sigortası farklı olsa da bu cihazlar çalışır diyorsun doğru anladım değil mi?

@ust_sel Çözüme ulaşabilirsem sana da bilgilendirme yapıcam hocam. Bu arada interneti kablosuz alıp sadece kablosuz dağıtmak istersen bildiğim cihaz var. Xiaomi mi wifi pro. Çok güzel bir cihaz iş yerinden bi abimize almıştım birlikte denemesini yaptık memnun kalmıştık.

Son düzenleme:
@ust_sel Emin olmak için tekrar denedim. Hatta masaüstündeki wireless kartını bile söktüm. Hem masaüstünden hem de telefon tabletten video açtım, çalışıyor. Yakındaysan kablosuz olarak modemden gelen hızı direk alabiliyorsun. Ama uzun vadede ikisini birlikte deneme şansım olmadı.

TV'ye kablolu bağlayıp deneme şansım pek yok. Fark eder mi bilemiyorum.

Sitedeki açıklamayı anlayamadım tam ben de. Ethernet IP bende sabit ve DHCP kapalı. Router fonksiyonu DHCP ile alakalı olabilir.
Ama HB üzerindeki eski versiyonunun kullanım seçeneklerinde şöyle bir diyagram var:
855reee.png

Kablolu ve kablosuz bağlantı yaptığını varsayıyorum. :)

Ek olarak bu powerline modellerinde kablosuz olanlarda 2. cihaz menzil genişletici oluyor zaten. Onlar tek alınıp da kullanılabilir ancak pahalı sanırım öyle alınca. Yukarıdaki powerline kurulum videosunda da ayrıca kablo bağlantısı alabilirsiniz deniliyor:
av500.jpg

Ama ben hiçbir yerde de hem kablolu hem kablosuz(aynı anda) kullanılabilir açıklamasına denk gelmedim. Belki de o şekilde kullanıma ihtiyaç duyulmadığından söylenmiyor olabilir.

@Amiidamaru Sigortalar farklı olunca bağlantı hızında düşme oluyormuş. Technopat'ın yukarıdaki paylaştığım incelemesinde denk geldim. Hiç kurmadım ama kurulumları basit. Şöyle bir döküman bırakayım:
ftp://ftp.zyxel.com.tr/Zyxel_urunleri/PLA_CIHAZLARI/PLA4201/Kurulum_Dokumani/PLA4231ve4201KurulumDokumani.pdf

PLA4231 yerine PLA4232 olacak. Fark yok. Takıldığın yer olursa yardımcı olmaya çalışırım yine.

Geri
Yukarı