Rehber Aynı güçte Hynix çipli G.Skill RAM vs Samsung çipli G.Skill RAM

Elimde G.Skill markasına ait 8 GB'lık 2 tane RAM var, bunlardan biri Hynix C-die çipine sahip, diğeri ise Samsung E-die çipine sahip.

RAM çipleriyle ilgili çok bilginiz yoksa kısaca bahsedeyim
" RAM'in Overclock performansında büyük rol oynar "
Birazdan bahsedeceğim zaten.

Yine de Detaylı bilgi için - DDR4 RAM çipleri Tier List konusuna bakabilirsiniz.
(Uygun konu olmadığı biliyorum ama en azından kalite sırası olarak bir fikir verir)

Elimdeki Hynix C-die ile başlamak istiyorum.
XMP profili açık, 3000 MHz değerleri;

Hynix.png

hynix cpuz.png

Her 2 RAM'e de ekstradan hiçbir ayar yapılmadı, sadece Stok XMP profili.

Gelelim Baş belası Samsung E-die'ye
XMP profili açık, 3000 MHz değerleri;

Samsung E-die.png

samsung cpu z.png

Hynix C-die Çipi Samsung E-dieden daha iyi olmasına rağmen Benchmark testinde aynı değerler altında Samsung E-die Çipi Okuma Yazma ve Kopyalama bölümün de
Ortalama 1GB/saniye'lik fark attı.

FAKAT!

Overclock performansında Samsung E-die de hiçbir sonuç yok! Ne kadar denesem bile 3200 MHz'ye çıkartamadım. Olsun diye Her ayarı denedim ama ne yazık ki bu çipin overclock perfomansı 0.

Hynix C-die Overclock Performansı;

cachemem5555.png

CL18, 4200 MHz' ulaştı.

Stok XMP profilne kıyasla ortalama Okuma da 8GB/sn'lik Yazma da 4.5GB/sn'lik Kopyalama da ise 7GB/sn'lik bir fark var.

Hynix C-die Overclock olarak Mükemmel sonuç veriyor.

Samsung E-die'den uzak durun.

DİPNOT:
her E-die aynı değildir, Samsung Çiplerinin En kötülerinden biri E-die'dir

örnek
Overclock olarak Samsung B-die çok kalitelidir ama Micron B-die ortalama bir çiptir.

Overclock olarak Mircron E-die çok kalitelidir ama Samsung E-die :kus::kus:

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki elimizdeki RAM'in Hynix'in C-die olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz.

Kusura bakmayın düzenli foruma bakamadığım için geç gördüm,
Thaiphoon Burner programını kullanarak öğrenebilirsiniz.
Kurup çalıştırınca böyle bir ekran çıkacak karşınıza burayı incelerseniz hangi çipi kullandığınızı die density / count, yazan yere bakarak öğrenebilirsiniz (sağ üstten 4. satır)
Çipin kendisi de sağ en üst köşe de yazar

(Direk uygulamalı görmek isterseniz de YouTube'da detaylı videolar mevcut)

1643935613895.png

Kusura bakmayın düzenli foruma bakamadığım için geç gördüm,
Thaiphoon Burner programını kullanarak öğrenebilirsiniz.
Kurup çalıştırınca böyle bir ekran çıkacak karşınıza burayı incelerseniz hangi çipi kullandığınızı die density / count, yazan yere bakarak öğrenebilirsiniz (sağ üstten 4. satır)
Çipin kendisi de sağ en üst köşe de yazar

(Direk uygulamalı görmek isterseniz de YouTube'da detaylı videolar mevcut)

Eki Görüntüle 1294520
Dostum ben de konu açtım oc için bana yardımcı olabilir misin?

Kounuzun yanlış bilgi içerdiğini düşünüyorum.
F4-3000C16-8GVRB kodlu G.Skill RipjawsV Red RAM'iniz 8GB bellek kapasitesine sahip fakat CPU-Z programında Dual Rank olarak görünüyor. Bu demek oluyor ki içinde kullanılan çip 4Gbit Samsung E-Die.

Peki, güzel fakat Samsung E-Die'ın kötü bir çip olduğunu, Micron Rev.B'nin ise ortalama olduğunu söylemişsiniz. İkisi de net şekilde hatalı.
4Gbit Samsung E-Die için neredeyse 4Gbit'lerin Samsung B-Die'ı diyebiliriz. Aynı şekilde 16Gbit Micron Rev.B ise dünya rekoru kırmış bir çiptir.

Merak ediyorum, nasıl oldu da 4Gbit Samsung E-Die'a hız aşırtma yapamadınız?
Acaba Samsung E-Die olduğundan emin misiniz? Thaiphoon Burner raporu paylaşabilir misiniz?
4Gbit Samsung D-Die ile karıştırıyormuşsunuz gibi görünüyor.

Ayrıca paylaştığınız "Tier List" konusu da kaynak içermiyor. Oradaki bazı bilgiler de eksik ve yanlış.

Yeni konular

Geri
Yukarı