Aynı özellikler farklı marka olan RAM'ler Dual Channel olarak çalışır mı?

furkanenesozd

Decapat
Şuanda notebookumun içinde 2666Mhz CL17 8GB Samsung marka RAM bulunuyor. Ben bir 8GB daha ekleyip Dual Channel yapmak istiyorum fakat bulduğum RAM 2666Mhz CL17 8GB bir Kingston marka RAM.
İkisi birbiriyle uyumlu çalışıp performansı yükseltebilir miyim?
Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler. İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu şans işi adam kalkıp aynı marka RAM aldı yine sıkıntı yaşadı. Abinin biri de kalkıp farklı marka aldı hiçbir sorun yaşamadı bu hem anakartın mimari yapısı vs. ile ilgili hem de şans ile ilgili kesin bir şey demek hata olur ama kesin olarak evet diyerek sorumluluk almak isteyen varsa buyursun gelsin.

Sıkıntı olmaz Dual Channel performansını alırsın, alacağın ürünün satış sitelerinde yorumlarına bak.
Genelde sorun çıkmıyor, ayrıca kendi RAM'ini Türkiye'de bulman zor Samsung RAM stoğu genel olarak cihaz servislerinde kullanılıyor.
Cihazın servisine de sorabilirsin belki satış yapılıyordur.

Bu şans işi adam kalkıp aynı marka RAM aldı yine sıkıntı yaşadı. Abinin biri de kalkıp farklı marka aldı hiçbir sorun yaşamadı bu hem anakartın mimari yapısı vs. ile ilgili hem de şans ile ilgili kesin bir şey demek hata olur ama kesin olarak evet diyerek sorumluluk almak isteyen varsa buyursun gelsin.

RAM'in modeli markasının herhangi bir anlamı yok çünkü hocam. Mesela 3200MHz CL16 RAM'leri ele alalım, bu RAM'ler Hynix olabilir, Micron olabilir, Samsung, merdiven altı Çin üretimi olabilir... Her şey olabilir. Durum böyle olunca sırf aynı marka veya kağıt üzerinde ikisi de 3200MHz CL16 diye gidip rastgele bu hızda iki RAM alırsam, evet çalışmama olasılığı yüksek.

Fakat kesinlikle çalışmaz diye bir şey yok. Sadece bu riski almaya değmez demek istiyorum. Kendim bir acemilik edip bu riski aldım ve aldığım iki XPG D50 RAM(kit değiller, tek tek satın aldım), Samsung C-die geldiler ve sıkıntısız çalışıyorlar. Hatta overclock performansları bile birebir aynı, ikisi de 3800 MHz gördüler CL18*-22-22-42 hızında.

Yeni konular

Geri
Yukarı