Aynı RAM'den 2 tane alınırsa Dual Channel olur mu?

Makaleler
3
Yer
Heinessen
Geçen gün konu açıp sistem tavsiyesi aldığımda bi arkadaş aynı RAM'den iki tane alırsam Dual çalişmayabileceklerini söyledi. Alacağım anakart:

370053

Alacağım RAM:

370056

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Tamamen aynı model olurlarsa çalışırlar. Tıptaıp olduğunda sıkıntı yok ancak farklı modüller kullanırsan sıkıntı yaşatabilir. Ben önceen 8GB bellek alıyım sonra ucuzundan bi 8GB daha alırım denilirse sıkıntı çıkarır. Aynı olmak zorunda, olursa sıkıntı siz de iki belleği birden aynı alacak ama ayrı satılan şekilde alacaksınız. Bu durumda çalışması gerekiyor.
Tamamen aynı model olurlarsa çalışırlar. Tıptaıp olduğunda sıkıntı yok ancak farklı modüller kullanırsan sıkıntı yaşatabilir. Ben önceen 8GB bellek alıyım sonra ucuzundan bi 8GB daha alırım denilirse sıkıntı çıkarır. Aynı olmak zorunda, olursa sıkıntı siz de iki belleği birden aynı alacak ama ayrı satılan şekilde alacaksınız. Bu durumda çalışması gerekiyor.

Çözüm
Farklı markalara ait olsalar bile, dual çalışırlar. İlla aynı GB olmasına da gerek yok, aynı frekans olmasına da gerek yok. Anakart ortak değerlerde çalıştırıyor. Benzer konular çok var, örnekler çok var. Aynı alırsan zaten sıkıntı olmaz yine dual çalışırlar.

Örneğin biraz vakit sonra bir 8 GB ram daha aldın ilk aldığın ram 3000mhz ikincisi ise 2400 MHz olursa ikiside 2400 MHz hızda çalışır anakart ikisinide en düşük MHz ayarina eşitler ve dual yapmış olursun aynı marka olmasına gerek yok ama GB değerlerinin aynı olmasına gerek varmı bilmiyorum

Örneğin biraz vakit sonra bir 8 GB ram daha aldın ilk aldığın ram 3000mhz ikincisi ise 2400 MHz olursa ikiside 2400 MHz hızda çalışır anakart ikisinide en düşük MHz ayarina eşitler ve dual yapmış olursun aynı marka olmasına gerek yok ama GB değerlerinin aynı olmasına gerek varmı bilmiyorum
Ama aynı marka olmadığında bazen uyum sorunu olabiliyor aynı almani tercih ederim

Kardeşlerim bu konuyu bu kadar kasmayalım yıllardır birbirinden farklı marka model hatta markasız RAM'ler dahil elimden geçti hepsi bir arada çalışırlar. 2GB ve 1GB ya da 4GB ve 8GB bir arada dual çalışırlar. Aklınıza gelebilecek bütün varyasyonları denemiş biri olarak söylüyorum. Tecrübe ile sabittir. Yeter ki RAM'de arıza olmasın. Mümkünse ilk alınırken bütçe yetiyorsa aynısından 2 tane alınması önerilir. Bütçe yoksa sonra da alsa yine dual çalışır. Bunu alacak kişiyi korkutmaya gerek yok "farklı olursa çalışmazlar" diye.
Geçen bir konuda yine aynı mevzuya örnek olarak 2GB ve 4GB dual çalışan bir anakart üzerinden örnekledim. Konuyu bulursam link bırakırım buraya.

Konu burada 3. sayfada attığım ekran görüntüleri var.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı