Aynı RAM'den alınırsa Dual Channel çalışır mı?

Selim Akıncı

Hectopat
PC topladım 3 ay önce İtopya'dan. Alırken 8 GB RAM aldim sonradan 16 yaparim diye ve yapmaya karar verdim. Anakart B450M PRO M.2 4 tane RAM slotu var. RAM 2. Slotta ama RAM slotlarının renkleri aynı. Şu an 8 GB Corsair 3000 MHz CL 16 tam takılı. Ben bu RAM'in aynısını alacağım. Dual kit almadığım için Dual channel çalışır mı sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Dual channel olarak çalışacaktır, aynı RAM'den alacağınızı belirtmişsiniz. Diğer aldığınız RAM'i 4. slota takın.

Birebir aynı koda sahip belleği almanız lazım. O zaman bile sorunsuz çalışma garantisi veremez kimse. Zira çipler o sürede değişmiş ise uyum sorunu olabilir.

Çalışması lazım ama çalışmayabilir de kısacası.

Merhaba. Dual channel olarak çalışacaktır, aynı RAM'den alacağınızı belirtmişsiniz. Diğer aldığınız RAM'i 4. Slota takın.

Evet aynı RAM'den alacağım aynısı. Anakart yeni bir anakart ama RAM slotlarının rengi aynı. RAM'i alıp RAM slotuna takmaktan başka bir şey yapmayacağım de mi?
Birebir aynı koda sahip belleği almanız lazım. O zaman bile sorunsuz çalışma garantisi veremez kimse. Zira çipler o sürede değişmiş ise uyum sorunu olabilir.

Çalışması lazım ama çalışmayabilir de kısacası.
Şimdi baktım İtopyadan aldığım RAM ile Vatan'dan alacağım RAM aynı koda sahip tek sorum anakarttım Dual chanel destekliyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet aynı RAM'den alacağım aynısı. Anakart yeni bir anakart ama RAM slotlarının rengi aynı. RAM'i alıp RAM slotuna takmaktan başka bir şey yapmayacağım de mi?

Şimdi baktım İtopyadan aldığım RAM ile Vatan'dan alacağım RAM aynı koda sahip tek sorum anakarttım Dual channel destekliyor mu?

Destekliyor, alıp kullanabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı