Aynı SSD'de 2. kere format atmak zarar verir mi?

Yusuf Aldaş

Decapat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
250 GB NVMe 500 GB SSD (500 GB yeni NVMe)
Ben bayağı önce 500 GB NVMe aldım ve laptopa hala takmadım ve bayağıdır Windows 10 kullanıyordum. Şimdi o SSD taktıktan sonra Windows 11 yükleyip sonra beğenmessem veya performans sorunu yaşarsam sonra Windows 10'a dönmeden direkt format atsam NVMe'ye zarar verir miyim?

Ben bayağı önce 500 GB NVMe aldım ve laptopa hala takmadım ve bayağıdır Windows 10 kullanıyordum. Şimdi o SSD taktıktan sonra Windows 11 yükleyip sonra beğenmessem veya performans sorunu yaşarsam sonra Windows 10'a dönmeden direkt format atsam NVMe'ye zarar verir miyim?

Zarar vereceğini sanmıyorum, iki kere format attım piyasa ürünü SSD şu anlık bir sorun problem yok.

Bir şey olmaz, yazılan ve okunan veri miktarı çok az.

Boş SSD ye yüz kere de format atsanız(biçimlendirme) zararı yok.
Ya da dolu SSD ye üstüste yüz kere de format atsanız(biçimlendirme) zararı yok AMA
Veri kaydedip ya da üstüste sistem kurup format atmanın ''biraz'' zararı var.

===> SSD lerin maximum veri kayıt kapasitesi /ömrü vardır. Örneğin 1TB lık bir SSD ye kaydedilebilecek maximum veri boyutu 30TB ...100TB vs olabilir. Yani veri kaydedip format atmanız bu anlamda maximum veri kayıt sınırına yaklaşmanıza ve SSD nin okuma/yazma hızının yavaşlamasına sebeb olabilir.

(Arada veri kaydetmeden üstüste format atılması(biçimlendirme) birkaç MB lık veri kaydıdır. Söz etmeye değmeyecek bir kayıp.)

Son düzenleme:
Boş SSD'ye yüz kere de format atsanız(biçimlendirme) zararı yok.
Ya da dolu SSD'ye üst üste yüz kere de format atsanız(biçimlendirme) zararı yok ama.
Veri kaydedip ya da üst üste sistem kurup format atmanın "biraz" zararı var.

===> SSD'lerin maximum veri kayıt kapasitesi /ömrü vardır. Örneğin 1TB'lık bir SSD'ye kaydedilebilecek maximum veri boyutu 30TB...100TB vs olabilir. Yani veri kaydedip format atmanız bu anlamda maximum veri kayıt sınırına yaklaşmanıza ve SSD'nin okuma/yazma hızının yavaşlamasına sebep olabilir.

(Arada veri kaydetmeden üst üste format atılması(biçimlendirme) birkaç MB'lık veri kaydıdır. Söz etmeye değmeyecek bir kayıp.)

Peki mesela aynı gün 2 kere format atsam (her gün değil) azıcık yavaşlar mı yoksa aynı hızında kalır mı?

Boş SSD'ye yüz kere de format atsanız(biçimlendirme) zararı yok.
Ya da dolu SSD'ye üst üste yüz kere de format atsanız(biçimlendirme) zararı yok ama.
Veri kaydedip ya da üst üste sistem kurup format atmanın "biraz" zararı var.

===> SSD'lerin maximum veri kayıt kapasitesi /ömrü vardır. Örneğin 1TB'lık bir SSD'ye kaydedilebilecek maximum veri boyutu 30TB...100TB vs olabilir. Yani veri kaydedip format atmanız bu anlamda maximum veri kayıt sınırına yaklaşmanıza ve SSD'nin okuma/yazma hızının yavaşlamasına sebep olabilir.

(Arada veri kaydetmeden üst üste format atılması(biçimlendirme) birkaç MB'lık veri kaydıdır. Söz etmeye değmeyecek bir kayıp.)

Peki mesela aynı gün 2 kere format atsam (her gün değil) azıcık yavaşlar mı yoksa aynı hızında kalır mı?

Bu arada yanlışlıkla iki kere yanıt vermişim o yüzden pardon.

Bu arada yanlışlıkla iki kere yanıt vermişim o yüzden pardon.
Aynı ya da farklı günlerde format atmak arasında bir fark yok.
Yavaşlama konusuna da takılma, format atman gerekiyorsa, gönül rahatlığı ile format atabilirsin.

Önceki yorumumda odak noktası şu:
SSD lere toplam yazılacak verinin bir sınırı var.
Şöyle düşün. Bir SSD diyelim ki 100 kere tamamen doldurulup silinebilebilir. Her tamamen doldurulup silinmede aşama aşama yavaşlar. Nihayetinde ömrü biter. Format attığında (sistem kurma) yaklaşık 40gb veri yazmış olursun. Açıklamaların biraz üzerinde düşünürsen mantığı kavramak zor değil.

Aynı ya da farklı günlerde format atmak arasında bir fark yok.
Yavaşlama konusuna da takılma, format atman gerekiyorsa, gönül rahatlığı ile format atabilirsin.

Önceki yorumumda odak noktası şu:
SSD lere toplam yazılacak verinin bir sınırı var.
Şöyle düşün. Bir SSD diyelim ki 100 kere tamamen doldurulup silinebilebilir. Her tamamen doldurulup silinmede aşama aşama yavaşlar. Nihayetinde ömrü biter. Format attığında (sistem kurma) yaklaşık 40gb veri yazmış olursun. Açıklamaların biraz üzerinde düşünürsen mantığı kavramak zor değil.
Tamam teşekkürler.

Geri
Yukarı