Ayrılmış Video Belleği'ni arttırma sorunu

Serhat511

Kilopat
Daha fazla  
Paylaşımlı bir ekran kartı kullanıyorum 2 GB'ye kadar yükseltilebiliyor. Fakat 512 MB ayrılmış video belleğine sahip. BIOS ayarlarında ekran kartı ile ilgili bir işlem yapılamıyor. Güncel BIOS'u kullanıyorum yardım edebilecek biri var mı? :tırnak:

Son düzenleyen: Moderatör:
2GB'a kadar olan kısım ihtiyaç durumunda paylaşımlı olan kısmı sistem RAM'inden karşılayacağı anlamını taşıyor. Yani senin ekstra bir işlem yapman gerekmiyor. Bu arada bunun artmasının oyun performansına çok bir yansıması olmaz. Ekran kartının gücünü belirleyen şey tek başına VRAM değil.

Ekran kartının kendi VRAM'i 512MB ayrılmış, toplam 2GB ise; 512MB'ın yetersiz geldiği yerde ekran kartı sistemde bulunan RAM'den en fazla 2GB'a kadar ödünç alıyor gibi düşün.

Haa tamam. Eğer RAM'ler kullanılıyorsa ne yapacak? mesela ben GTA V açtığımda tüm sistemime yük biniyor ekran kartı'da RAM'den güç alamıyor kendi VRAM'i ile devam etmek zorunda değilmi?

Boşta kullanılacak bellek yoksa böyle bir şey mümkün değil zaten. Dediğim gibi harici kısmın oyun performansına pek bir etkisi yok. Kendi belleği 4 GB olup güncel oyunları açmayan bir sürü ekran kartı var. Paylaşımlıların durumunu sen düşün. :)

Beni bu konuda aydınlattığın için çok teşekkürler.

Ekran kartım max 2gb RAM'mı kullanabiliyor yoksa alabildiği kadar RAM'mı kullanıyor?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı