AYT matematik konuları gereksiz mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Finlandiya'da eğitim daha hafif ama bizden başarılılar
Finlandiya yeri geldiğinde 40-50 kişilik sınıflarda eğitim vermek durumunda kalıyor mu? Finlandiya'da en alt sosyoekonomik sınıfta olanlarla Türkiye'dekiler bir mi? Birçok açıdan bize göre daha dezavantajlı olan Vietnam da iyi eğitim vermeyi başarabiliyor, hem de Finlandiya'dan çok farklı bir şekilde.
Türkiye, OECD'nin eğitim raporunda 41. sırada - BBC News Türkçe Adını andığım Vietnam, Güney Kore, Singapur, Çin, Japonya, Tayvan gibi ülkelerdeki çocukların ne yaptığına bakın, batı ve Türkiye ile karşılaştırın. Birisi ağır eğitim hiçbir işe yaramaz dediği için gerçek değişmez.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her AYT konusu için konuşmuyorum ancak mesela Trigonometri, Limit, Türev, İntegral sizce de ağır degil mi?
Ogrenciler anlamakta zorluk çekmekle kalmıyor, yapamıyor da. Çok az bir kesim hariç, %100 yapan yok. Üniversitede gösterilmesi gerekir diye dusunuyorum.
Eskiye kıyasla o kadar içi boş ki o konuların farkında değilsiniz. Ayrıca zaten az kesim yapıyor demişsin ya, olayı o zaten o konuların: nitelikli ve başarılı öğrencileri diğerlerinden ayırmak ve öne geçirmek. Son dediğin üniversitede gösterilmesi muhabbetinde ise: üniversitede Birçok sayısal bölümlerde Calculus öğretiliyor. Trigonometri, türev, integral falan bilmeden bu konulara anca bakar durursun(Tekrar göstermiyorlar bu konuları, biliyormuşsun gibi anlatıyorlar). Bence, evet lise de bu konular öğretilmeli dozajında ama çok da derine inilmemeli.

@496391 bakın sizi çok anlıyorum ancak sorun şurada:
Sen gidip integral gibi bir konuyu inşaat mühendisi bir adaya anlatmak yerine doktora da avukata da anlatırsan saçma. Bu konular karekök, üslü sayılar gibi de değil. Ogrenmesi zor zaten.

Mantıklı olunsa; integral gibi konular direkt olarak lisans egitiminde verilir zaten. Lisede ogretmenin kimseye kârı yok.

Ogretmenlerimiz maalesef ki yeni nesil soru cozmuyorlar, cozuyorlarsa da cok az. Zira hala kafa YGS-LYS. Hal boyle olunca da ogrenciler birer kurban sadece.

E peki bu mufredat bu kadar hafifletildiyse neden universiteler boş kaldı? Cevap basit cunku sınav çok zordu. Matematik ile Turkce'yi zor kılıp elemeye calıstılar. Her dersten zor soru sorulmalıydı.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE elinize sağlık. Durumu bir ogretmen olarak çok iyi gozlemlemişsiniz.

Bence sınavlarda öğrencilerin zorlanması ve bazı sınırları zorlayan soruların sınava konması güzel bir şey ama bu yeni nesil sistem ve mantık sorularının öğrencilere ilkokuldan itibaren enjekte edilmesi gerek. Yine de şu an ki sistemi eleştirmek yerine önce bu sınavdan başarıyla çıkmayı ardından eleştri yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Kuru kuru eleştri yapmak şu an için boşa zaman kaybı.
@496391 bakın sizi çok anlıyorum ancak sorun şurada:
Sen gidip integral gibi bir konuyu inşaat mühendisi bir adaya anlatmak yerine doktora da avukata da anlatırsan saçma. Bu konular karekök, üslü sayılar gibi de değil. Ogrenmesi zor zaten.

Mantıklı olunsa; integral gibi konular direkt olarak lisans egitiminde verilir zaten. Lisede ogretmenin kimseye kârı yok.

Ogretmenlerimiz maalesef ki yeni nesil soru cozmuyorlar, cozuyorlarsa da cok az. Zira hala kafa YGS-LYS. Hal boyle olunca da ogrenciler birer kurban sadece.

E peki bu mufredat bu kadar hafifletildiyse neden universiteler boş kaldı? Cevap basit cunku sınav çok zordu. Matematik ile Türkçeyi zor kılıp elemeye calıstılar. Her dersten zor soru sorulmalıydı.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE elinize sağlık. Durumu bir ogretmen olarak çok iyi gozlemlemişsiniz.

Size bir konuda katılıyorum. Sınavda hızlı soru çözüp matematiği beceren doktor, mühendis oluyor diğerleri fıs. Halbuki her çocuğun içinde bir cevher vardır. Bu spor konusunda olur, oyun konusunda olur, edebi anlamda olur, maalesef ki bu tarz konularda başarı sağlamak isteyenler kendileri başına ilerlemek zorunda.

"Yeni nesil" dediğiniz sorular klasik soruların süslenmiş hali sadece. Klasik soruları çözemeyen öğrenci zaten "yeni nesil" soruyu da çözemez. Öğretmenin konu ile ilgili güzel temel atması yeterli öğrencinin başarılı olması için.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı