AYT matematik konuları gereksiz mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Malzeme bilimi ? Verdiğin örnek ne alaka herkes malzeme bilimi ile mi uğraşıyor?
Ne kadar konudan uzak olduğun bir kez daha tescillendi. Bilgisayar mühendisliği diyor daha, Türkiye'de ve dünyadaki üniversitelerin ezici çoğunluğunda bilgisayar mühendisliği diye bir bölüm yok, bilgisayar bilimleri de mühendislik disiplini değil.
Buna göre her mühendis ne olursa olsun kimya görmelidir tarzında yaklaşıyorsunuz.
Özellikle uygulamalı fizik, kimyadan ayrı düşünülemez zaten. Gerçi bunun nedenini düşünebilecek kapasitede olsan böyle konuşmazdın herhalde.
Tamam kimya mühendisliğinin ana dersi fizik diyorsun devamı yok ?
Kimya mühendisliği, süreç mühendisliğidir. İskeletini de fizikokimya oluşturur.

Son düzenleme:
Ne kadar konudan uzak olduğun bir kez daha tescillendi. Bilgisayar mühendisliği diyor daha, Türkiye'de ve dünyadaki üniversitelerin ezici çoğunluğunda bilgisayar mühendisliği diye bir bölüm yok, bilgisayar bilimleri de mühendislik disiplini değil.

Özellikle uygulamalı fizik, kimyadan ayrı düşünülemez zaten. Gerçi bunun nedenini düşünebilecek kapasitede olsan böyle konuşmazdın herhalde.

Kimya mühendisliği, süreç mühendisliğidir. İskeletini de fizikokimya oluşturur.
Öğretmen misiniz acaba gerçekten merak ettim?

Üstüne ne desem boş
Computer science nedir bilmeden konuşunca böyle oluyor işte. Türkiye'de tek bir tane bile bilgisayar mühendisliği bölümü yok, hepsi bilgisayar bilimleri. Bilgisayar mühendisliğine en yakın program Yıldız'da, ardından İTÜ geliyor. Yine de bu yerlerde de donanım dersleri angarya görülüyor.

Daha az bilgi, daha çok yorumlama gücü

Dediğin TYT için geçerli AYT de ise şaşırıtmalıcı paragraf gibi sorular yok. 2 satır soru yarım sayfa işlem. Ne biliyorsan onu yaparsın. Bence yapamayacağımızın üstünde değil müfredat.

Her AYT konusu için konuşmuyorum ancak mesela Trigonometri, Limit, Türev, İntegral sizce de ağır degil mi?
Ogrenciler anlamakta zorluk çekmekle kalmıyor, yapamıyor da. Çok az bir kesim hariç, %100 yapan yok. Üniversitede gösterilmesi gerekir diye dusunuyorum.
Üniversite sınavı için bu konular gerekli mi değil mi tartışılabilir diye düşünüyorum fakat mühendislik için kesinlikle lazım olan konular. Makine öğrencisi olarak söylüyorum, çoğu dersteki problemler integral, türev ve trigonometriyle çözülüyor, fizik formülleri de (hareketle alakalı) integral ve türevle çıkıyor.

Yorum yapan insanlar artık sistemin berbatlığını anlayabilmiş. Bundan 1 sene önce aynı yorumu ben de yapınca linç yemiştim (insanlar virüsten kafayı veremeyip kötü sınav notu alınca akılları başlarına geliyor. Yoksa 'çalışsaydın','hayalleri olan yapar' gibi zırvalarla dolu olurdu konunun yorumları).
En azından bu konular kaldırılmayacaksa + - sor be ÖSYM.
Eki Görüntüle 1220534
Adamların en zor sorusuna bak. Bir de bizim gençlik üniversite tutturamayınca psikolojik baskı yer, intihar eder.

4 şıklı soru mu zor? Herhalde ortaokul için diyorsun:)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı